Po zlatu první gól v extralize. Splněný sen, září Handl. Happy end se nekonal

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

18. února 14:41

David Jahoda

Teprve 16letý útočník Olomouce Tobiáš Handl zažívá snové období. V sobotu přiletěl s výpravou české sedmnáctky z Evropského olympijského festivalu mládeže v Sarajevu coby vítěz olympijského turnaje, v neděli zapsal svou první extraligovou branku. Navíc to dlouho vypadalo, že bude vítězná. „Dát gól je splněný sen. Kdybychom ale vyhráli, je to o sto procent lepší,“ ví Handl po ztraceném zápase s Litvínovem.

NHL 20

Byl to jeho desátý duel mezi tuzemskou mužskou elitou. Ve 44. minutě si ale počínal jako mazák se sebevědomím střelce. „Ve středním pásmu jsem se dostal k puku a viděl jsem, že jdeme dva na jednoho. Celou dobu jsem chtěl nahrávat, ale v poslední chvíli jsem si to rozmyslel a vystřelil jsem,“ popsal svůj gól, kdy místo příhry na Jana Káňu zvolil švih zápěstím.

Brankář Vervy Michael Petrásek máchl lapačkou jen do prázdna.

Premiérový gól mezi muži, to je vždycky něco. Co se ozývalo ze střídačky? „Kluci říkali, že mi gratulují a jen tak dál,“ usmál se mladičký útočník.

Co puk na památku? „Puk jsem si samozřejmě vzal,“ uvedl. U střídačky mu ho předal muž, který u jeho první extraligové trefy zapsal asistenci. „Donesl mi ho Martin Vyrůbalík,“ prozradil Handl.

Hanáci dlouhodobě bojují s širokou marodkou. Hlavně proto už má Handl na svém kontě deset zápasu. Vyhlížel svou první trefu? „Nějak jsem o tom nepřemýšlel, chtěl jsem hrát hlavně naplno. Gól je jenom plus,“ řekl skromně.

I když jsou v juniorském týmu Olomouce produktivnější hráči než on – Josef Podlaha či Michal Matiaško – nejvíc šancí dostává on. Možná taky díky své postavě (194 cm), kterou by mu mohl závidět kdejaký plnoletý hokejista.

O tom, že na něj trenéři plnohodnotně spoléhají, svědčí i fakt, že mu po příletu ze Sarajeva nedali prakticky žádné volno. Hned ho potřebovali v sestavě. „V sobotu ve tři hodiny jsme přiletěli do Prahy. Před zápasem jsem byl na rozbruslení, jinak to bylo všechno. Šel jsem prakticky rovnou do zápasu,“ popsal, co předcházelo jeho prvnímu extraligovému zářezu.

„Před zápasem jsem byl na rozbruslení, jinak to bylo všechno. Šel jsem prakticky rovnou do zápasu.“

Momentálně zažívá snové období. V Sarajevu dělal celé české výpravě vlajkonoše, ke zlatým medailím hokejového výběru, který mimochodem vede trenér olomoucké juniorky Karel Beran, přispěl dvěma góly. „Jsou to neskutečné pocity. Žádnou olympiádu už nikdy nemusím vůbec zažít,“ uvědomuje si vycházející hvězdička hanáckého celku.

Jak to s ním bude dál, zatím neřeší. Nemá to ve své moci. „Nemůžu posoudit, nechám to na trenérech.“ Jedním dechem však dodal: „Myslím si, že jsem se s extraligou už docela srovnal. Ze začátku mi to přišlo takové horší, ale teď už mi to přijde jako normální zápas,“ zjistil Handl.

Ostřížek: Žádná smůla, prohráli jsme vyhraný zápas

Jméno Handl se v olomoucké sestavě neobjevuje poprvé. Na přelomu 80. a 90. let za Moru totiž nastupoval jeho tatínek Pavel. Historický titul jej však o rok minul. Jeho syn mu teď každopádně musí dělat velkou radost. „Táta je na mě asi pyšný. Chce, abych to dotáhl daleko.“

Tobiáš odmala věděl, že chce být stejně jako táta hokejistou. „Ano, chtěl jsem jít v jeho šlépějích. Hokej pro mě vždycky byl na prvním místě,“ prozradil.

Kousek od pohádkového scénáře

Pohádkově se vyvíjející scénář, který měl v osnově napsanou jeho premiérovou branku zároveň jako vítěznou, nakonec happy end neměl. „Dát gól je splněný sen. Kdybychom ale vyhráli, je to o sto procent lepší,“ zamrzelo ho po zápase s Vervou, který Kohouti prohráli 4:5 po prodloužení.

Vedení po Handlově gólu smazal 57 vteřin před třetí sirénou Marek Trončinský, v prodloužení pak dokonal obrat jiný bek Jan Ščotka.

Olomouc přitom v zápase třikrát vedla, jednou dokonce o dvě branky. Proč jí nakonec vítězství uteklo? „Už jsme si asi mysleli, že to půjde samo. Chodili jsme zbytečně moc dopředu, chtěli jsme dát další gól, ale místo toho jsme dostali ty dva lepeňáky,“ připomněl konec druhé třetiny, v němž Litvínov udeřil dvakrát během dvou minut a rychle tím smazal náskok domácích.

„Už jsme si asi mysleli, že to půjde samo. Chodili jsme zbytečně moc dopředu, chtěli jsme dát další gól.“

Mora si tak důležité střetnutí s jedním z konkurentů v boji o desítku nechala trestuhodně utéct. „Byl to důležitý zápas. Musíme ale v úterý porazit Spartu a věřit, že to bude jen lepší a lepší,“ nedívá se Handl na blízkou budoucnost skrze prsty.

Na každý pád... při pohledu na tlačenici okolo předkolových míst slibují následující hrací dny hokejové extraligy zajímavou podívanou. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz