Pirát Köver popravil kamarády. Pro mistrovství udělám všechno, slibuje

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Poslední tři roky vyrůstal v Chomutově. Teď se ale slovenský útočník Jakub Köver nejspíš zase vydá domů, aby zabojoval o mistrovství světa dvacítek. Reprezentační sezonu načal na turnaji Summer Hockey Challenge parádním výkonem proti Čechům – nejdřív nahrál na dva góly a potom rozhodl samostatné nájezdy, během nichž stál v brance jiný Pirát Dominik Pavlát.

Plekanec Chance liga

V Curychu jste s národním týmem oslavili vítězství v prvním turnaji sezony. Jaký byl?
Turnaj byl super a úspěšný. Všechny zápasy byly dost náročné. Jelikož jsme měli dobře sestavený tým, cítili jsme, že půjdeme do turnaje jako favorité. Mysleli jsme si, že ho vyhrajeme, a tak se i stalo. Ukázalo nám to, že tým bude kvalitní. Můžeme vše směřovat k mistrovství světa.

V úvodním střetnutí jste nastoupili proti České republice, kterou jste přetlačili v nájezdech…
Byl to takový dobrý rozehrávací zápas. Oni nebyli v top sestavě, chyběli jim hráči, ale přesto byli dobří. Nepodcenili jsme je a vyhráli v nájezdech. Dařilo se mi, což jsem ani nečekal a bylo to super.

Nakonec jste byli spolu s českým brankářem Dominikem Pavlátem nejsledovanějšími hráči duelu. Povídali jste si před utkáním?
Potkali jsme se před zápasem i s Honzou Svobodou. Řešili jsme, co a jak. Největší legrace byla, že jsme se střetli v penaltovém rozstřelu. Těžko se mu na tréninku dávaly góly, takže jsem udělal věc, kterou jsem si myslel, že ode mě nebude vůbec čekat. On nakonec říkal, že přesně věděl, co udělám. Tak nevím. (smích)

Jak tedy váš jediný gól na turnaji vypadal?
Na turnaji jsem to udělal co nejjednodušeji. Naznačil jsem trochu na střed, potáhl jsem si puk doprava a poslal jsem mu ho do pravého víka. Byl téměř bez šance. Na tréninku jsem chodil do blafáku nebo jsem ho vymíchal do prázdné brány.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Turnaj se odehrál velmi brzo po letní přípravě. Jak náročné bylo dostat se do zápasového tempa?
Bylo to těžké. Hodně hráčů bylo na ledě třeba týden a někteří ještě méně. Absolvovali jsme tři tréninky v Žilině. Švýcaři a Němci byli na ledě třeba i měsíc, takže pro nás byl zápas po třech trénincích náročnější.

Vážíte si vítězství ve Švýcarsku o to více, jelikož jste společně téměř netrénovali?
Švýcaři se připravovali déle a společně. My jsme byli na třech trénincích v těžkých podmínkách a pořád jsme nebyli ve stoprocentním stavu. Potrénovali jsme nějaký systém, to bylo všechno, co jsme stihli. Určitě si vážíme vítězství na turnaji o to více. Je úspěch vyhrát takový turnaj, což se podařilo asi po třech letech.

V týmu máte spoluhráče na vysoké úrovni. Jak bude náročné udržet se v sestavě?
Určitě to bude dost náročné, protože hodně hráčů nastupuje v kvalitních ligách nebo hrají áčkovou soutěž. Máme i draftované hráče, kteří mají určitě lépe nakročeno. Přesto si myslím, že je velká šance na mistrovství světa jet. Uvidíme, jak to bude dále pokračovat a kde budu hrát. Udělám pro mistrovství všechno.

Na Slovensku by měl hrát tým Orange 20 složený z reprezentantů seniorské soutěže. Vy budete součástí?
Nějak se to změnilo. Měl to být projekt do dvaceti let, který hraje čtyřiadvacet zápasů v extralize a dvanáct zápasů v první lize. Teď je to nějak jinak. Hráči, kteří budou do týmu vybraní, budou asi hrát za áčkovou Žilinu. Čekáme na vyjádření svazu a trenérů. Ještě nikdo pořádně neví, takže všichni, kteří bychom se tam chtěli dostat, čekáme. Zatím beru jako hlavní zmíněný projekt. Bavil jsem se s trenéry, tak prý uvidíme. Strašně hodně hráčů na rozhodnutí čeká. Já mám pořád smlouvu v Chomutově, kam bych se mohl vrátit.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Zmínil jste Chomutov, kde jste odehrál minulé tři sezony v mládežnických týmech. Jak hodnotíte tu poslední?
Pro mě byla individuálně úspěšná, protože se mi hrálo dobře a střelecky se mi dařilo. Nebyli jsme špatný kolektiv. Škoda, že jsme to nedotáhli trochu dále, když už jsme se dostali do dvanáctky. Nevyšlo nám to. Řada týmů, které hrály proti nám, měla hodně hráčů v první lize nebo extralize. Potom je posílaly do juniorky, kde výrazně pomohli. My jsme takových hráčů moc neměli, byli jsme mladší. Přišli někteří kluci z Kadaně, ale potom zase nechodili, takže to bylo takové jednou tak, pak jinak.

Jste v dobrém věku na to, abyste se vydal za moře do kanadské nebo americké juniorky. Uvažoval jste o tom?
O něčem jsem přemýšlel, ale musel jsem dát vyjádření ohledně projektu „dvacet“, takže jsem to zatím zavrhl. Pro teď jsem to uzavřel. Už jsem musel podepisovat smlouvy a rozhodnout se, jestli budu chtít do projektu zasahovat.

Jaké máte následující hokejové mety?
Nejbližší cíl je dostat se na mistrovství světa, protože je to hodně důležité, abych se mohl dále posunout. A taky bych se chtěl dostat do projektu nebo organizace, vlastně ještě nevím, co to bude. A na další rok? Chtěl bych hrát extraligu nebo první ligu, prostě se někde prosadit.

Letos jste maturoval. Zvládl jste zkoušku dospělosti úspěšně?
Dopadl jsem dobře a podařilo se mi všechno úspěšně splnit. Byla to další etapa, která se uzavřela, takže už mám konečně od školy pokoj. Maturoval jsem ze zeměpisu, občanské výchovy, angličtiny a slovenského jazyka. Kromě angličtiny jsem měl velké štěstí na dobré otázky.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz