Pešán o dvacítce: S mladými musíte mluvit, aby bojovali a cítili se silní

Foto: Karel Švec, cslh.cz

15. prosince 2017, 16:10

Václav Jáchim

Sbíral úspěchy v domácí nejvyšší soutěži, s hokejisty Liberce bral titul a letos na jaře stříbrné extraligové medaile. Teď má Filip Pešán před sebou velkou misi s reprezentační dvacítkou. Kvalitní kouč s velkým potenciálem chce uspět na elitním juniorském podniku, přiznává, že šampionát má v hlavě už od léta. "V minulosti jsem ho sledoval na dálku, osobní zkušenost mi ale zatím chybí. Moc se těším," přiznává.

Plekanec Chance liga

Čeští reprezentanti jsou od středy pohromadě, základní tábor rozbili v Niagara Falls – kousek od Buffala, kde mistrovství světa o Vánocích vypukne. "Mám ucelenou představu o složení mužstva, ale nikdy nevíte, co se stane. Mohou přijít zranění, pokles formy. Budeme na situaci reagovat. Ale platí, že v kempu je pět pětek, kterým věřím," konstatuje hlavní trenér dvacítky.

Čekání na medaili z MS trvá v této věkové kategorii už skoro třináct let. Má letošní výběr na to, aby sérii ukončil?
Když se nám potká forma s týmovou chemií, tak jsem přesvědčen, že můžeme mít takovou vnitřní sílu, která nás k medaili dokáže dovést.

Slýcháte často podobné otázky?'
Ano. Vlastně od doby, kdy jsem dvacítky převzal. S mistrovstvím světa nemám zkušenost, nejsem schopen odhadnout naši reálnou sílu. Ale vidím kluky, vím, jakou měli chuť reprezentovat například na přípravném turnaji v srpnu. Tehdy si přebukovali letenky, snažili se u toho být. Líbí se jim atmosféra v mužstvu. Já jsem nadšený. Věřím, že všichni udělají maximum, aby byli těmi, kteří medaili z dvacítek přivezou.

Bude výhoda, že v základní skupině nenarazí Češi na zámořské soupeře?
To se mě zeptejte po turnaji. Jak jsem řekl, na šampionátu jsem nikdy nebyl, také proto mám v realizačním týmu Míru Přerosta, který zkušenosti má. Možná může být výhoda, že se ve skupině potkáme jen s evropskými soupeři, protože z hlediska znalosti prostředí budou šance 50 na 50. Na druhou stranu si myslím, že nebude vůbec jednoduché postoupit. Bělorusové mohou mít kvalitní mužstvo, Švýcaři – to je extrémně nebezpečný tým. A o Švédsku a Rusku se nemá cenu bavit. Bavit se na tohle téma, to je pro mě velmi schizofrenní situace. Vím, že nebude lehké postoupit ze skupiny, zároveň strašně toužím udělat výsledek a medaili.

Vadí, či nevadí? Hráči dvacítky přijdou o české Vánoce

Papírově silnější soupeři přicházejí hned v úvodu turnaje.
Možná to bude výhoda. Zaskočit Rusku v prvním utkání, to by se mi samozřejmě líbilo. Se Švédy se dá také sehrát velmi kvalitní zápas. My si můžeme vyzkoušet spoustu věcí, které nám paradoxně mohou pomoci proti soupeřům ve druhé polovině skupiny. Ale uvidíme, také to může být úplně obráceně.

Předchozí výběry měly v minulosti trošku potíže s vhodným zařazením zámořských krajánků, někteří úplně nesplnili role, které se očekávaly. Co udělat, aby to letos klaplo?
Udělali jsme strašně moc během celé doby, kdy jsme u výběru. Udržovali jsme velmi úzké kontakty s hráči, nazval bych je až pracovně přátelské. Kluci se hodně těšili, až se potkají a zahájí závěrečnou přípravu. Tohle je základ, od toho se musíme odrazit dál.

Máte už představu, kdo bude brankářem číslo jedna?
Mám, ale zatím bych o tom nerad mluvil. Chci, aby to hráči slyšeli nejdřív ode mě. Stejně tak teprve rozhodneme o tom, kdo bude kapitánem.

Loni se do výběru dostali zástupci mladší devatenáctky, kterým vyšel turnaj v Kanadě. Může to být teď podobné?
Může. Doplní nás brankář Milan Klouček, budeme zvažovat i zařazení dalších kluků. Promluvíme si s trenéry devatenáctky. Před začátkem kempu jsme museli udělat změnu, zraněného Machalu nahradil Kondelík. Šanci chci dát hlavně klukům, které jsem nominoval. Není to tak, že bychom extrémně sledovali hráče devatenáctky a měnili složení v průběhu přípravy. Na druhou stranu může přijít nedej Bože zranění, pokles formy. Pak bychom měli kam sáhnout. Třeba v devatenáctce někdo vyskočí. Ale máme pevných pět pětek a na ně sázím.

MS dvacetiletých je zejména v zámoří mnohem víc sledované než šampionát dospělých. Už v sobě cítíte stoupající napětí?
Především se těším. A hodně! Mistrovství světa dvacítek jsem sledoval každý rok. Samozřejmě, když se zápasy hrály ve dvě nebo ve tři hodiny ráno, tak to s ohledem na extraligový program nebylo úplně jednoduché. Každopádně vím, že to je velká hokejová scéna. Fakt se těším.

Turnaj proběhne na užším ledě, bude to náročné na adaptaci?
I vzhledem k tomu jsme zařadili větší počet hráčů ze zámoří, než bychom v nominaci měli pro šampionát na větším kluzišti dejme tomu v Rusku. Tenhle vliv se při výběru hráčů projevil. Na menším ledě jsme hráli turnaj ve Finsku, ve Vierumäki, kde jsme se všemi soupeři odehráli dobré zápasy. Navíc máme dlouhý kemp v Niagara Falls, takže myslím, že adaptace proběhne bez potíží.

Podařilo se získat souhlas vedení New York Rangers, pro potřeby dvacítky byl uvolněn Filip Chytil. Povedlo se to i díky vašim kontaktům v organizaci?
V létě jsem byl u Rangers na kempu, později jsem mluvil s lidmi, kteří mě tam pozvali. S Chrisem Drurym, což je asistent generálního manažera a hlavní manažer farmy v Hartfordu. Mám tam přátelské vztahy, ale nám šlo o jednu jedinou věc: aby Filip odehrál perfektní mistrovství světa, a pak se do Rangers vrátil ve skvělé formě. Nebylo těžko domlouvat se na věci, která má společný cíl.

Před startem kempu v zámoří jste ještě teoreticky mohl stihnout s Libercem odvetu čtvrtfinále Ligy mistrů, ale do Švýcarska jste necestoval. Už jste do toho nechtěl zasahovat s ohledem na povinnosti u dvacítky?
Karel Mlejnek vedl mančaft se vším všudy. Dostal pokyn postoupit. A udělal mi velkou radost, že mě zase poslechl. (směje se) Dopředu jsme věděli, jaká situace nastane. Už dřív jsem prohlásil, že můj odjezd může pomoci ve smyslu, že se teď chvíli neuvidíme. Karel je skvělý trenér, mužstvo je připravené, i když odjeli čtyři členové realizačního týmu. Před zápasem Ligy mistrů jsem viděl přípravu na mítink, jak to Karel měl všechno srovnané. Nemám vůbec strach. Byť situace není lehká, není ani krizová nebo kritická. V Liberci jsme pár bodů od play off. Myslím, že až se vrátím, tak na těch pozicích budeme.

Nemáte obavy, že pokud Bílí Tygři zaberou až moc..
...bojím (směje se). Před odletem jsem směrem k týmu prohlásil, že když to poběží, připojím se pak k třeba v nějaké pasivní roli. Ale po posledním utkání v Olomouci nebyl moc prostor na srandičky. Jen jsme si popřáli hodně štěstí.

Budete se na dálku víc zapojovat do přípravy mužstva a v dalších oblastech?
Moc ne. Karlovi se budu snažit být oporou, budeme denně v kontaktu. Aleš Vladyka se chystá zpracovávat některé fáze zápasů. I když máme připraveného jiného video kouče, stejně budeme určité věci konzultovat. Například nasazení brankářů a podobně. Podpora na dálku, tak bych to nazval.

Uvažujete o tom, že byste sledoval zápasy Liberce?
Upřímně? Nevím, jestli budu mít v souvislosti s naší přípravou a sledováním dalších zápasů ve skupinách ještě energii k tomu, abych po nocích sledoval, jak hráli Tygři. Sestřihy ano, ale že bych se díval online na celá utkání, na to asi nebudu mít sílu.

Galvasovi radil táta, Lauko si na starší věří. Dvacítka ladí na Buffalo

Jaké jsou vlastně rozdíly mezi trénováním Liberce a reprezentační dvacítky?
Největší v úrovni hráčů. Ti mladí z dvacítky jsou extrémně energičtí, spíš je člověk brzdí. Zkušení kluci si ve spoustě věcí poradí sami. V přípravě dvacítky musím vydatně koncentrovat a vybírat, co vlastně budeme dělat, aby nebyli hráči zahlceni. A abychom hráli, co chceme. V klubu si člověk nachystá program, před zápasem má tři čtyři dny volno. Je tam už velká rutina. Teď s dvacítkou to je pro mě určité okysličení.

Hraje u juniorů velkou roli mentální stránka?
Jednoznačně, je to o hlavě. A také o komunikaci, kterou jsme se snažili nastavit, jak nejlépe jsme mohli. S mladými hráči musíte mluvit, mluvit a mluvit. Aby bojovali, bavilo je to, aby se cítili silní. Starší kluci už přece jen vycítí, kdy trenér ne že napůl lže, ale že věci trošku přehrává. Pak se na mě koukají, jestli to myslím vážně. Kdežto ti mladí tomu ještě věří. A já to vážně myslím. (usměje se)

Jde na závěrečném soustředění v Niagara Falls o velkou nominační bitvu? Nebo už máte víceméně jasno?
O složení týmu mám téměř ucelenou představu, na druhou stranu se může stát, co jsem už říkal. Tedy zranění, pokles formy. Do nominace nebo tvorby pětek může promluvit cokoli. Já doufám, že se nic takového nestane. Máme dva přípravné zápasy, sledujeme turnaj devatenáctky. Některé věci jsou otevřené, rozhodně si necháme nějaké místo, abychom mohli případně změnit varianty sestavu.

Mistrovství světa startuje o Vánocích. Udělali jste si s rodinou před odletem Štědrý večer?
Vzhledem k tomu, že jsem pět dní trávil v kuse na Moravě, tak mě manželka moc nepochválila. Dělat Štědrý den v listopadu, to je blbý. Takže si ho  s dětmi užijeme až po návratu z Ameriky. Doufám, že i v soukromém životě tu situaci zvládneme.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz