Oplácení? Nejsme baletky! velí Říha. Doufá, že pohoda vydrží co nejdéle

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Další parádní zápas, další střelecké představení, které se hodně líbilo. Češi si proti Rakousku počínali jako předtím v duelech s Itálií nebo Norskem. Papírově slabší soupeře rázně povalili na lopatky a dychtivě vyhlížejí Švýcary, s nimiž si to národní tým rozdá o co nejlepší umístění pro play off.

HokejkaTV

Trenér Říha si může odškrtnout vysokou výhru 8:0. Ačkoli při hodnocení našel nějakou tu mušku na kráse, výsledek je víc než příjemný. "Měli jsme herní disciplínu, důležité bylo, že produktivní jsou všechny útoky. Hráči si díky tomu věří," kvituje.

Bylo utkání podle vašich představ?
Splnili jsme, co jsme si řekli. Zápas jsme nepodcenili. Zahráli jsme si oslabení i přesilovky. Dotáhli jsme to na nulu - dobrý výkon brankáře, pro něhož to není jednoduché.Trošku mi tam vadily nějaké chybičky, které vyplynuly z našeho vedení. Nelíbilo se mi oplácení, toho se musíme vyvarovat. Jednoznačně! To jsme směrem k hráčům kritizovali. Nejsme baletky, musíme také umět přijmout a něco vydržet.

V první třetině měl český tým čtyři vyloučení, pak zase pykali Rakušané. Ze strany rozhodčích trošku zvláštní utkání, souhlasíte?
Myslím, že některá vyloučení byla hodně přísná. Třeba to na konci u Frolíka, jehož podrazil brankář. Ale to se stává. My tam začali bránit z opačné strany místo toho, abychom bránili u naší branky. Rakušany jsme pouštěli, propadali jsme, místo bruslení jsme soupeře zachytávali hokejkami. Což se v dnešním hokeji píská.

Je cenné, že jste proti Itálii a Rakousku neztratili síly a nenechali nikoho na pochybách, že z toho budou jasná vítězství?
Pro nás je důležité, že mužstvo k tomu takhle přistoupí. Dobře jsme bruslili, roztáhli jsme šířku a dobře se vraceli zpátky. Rakušané se dostali do pár šancí, ale zase tam byla opora, která dává týmu jistotu.

Co takový zápas trenérovi ukáže?
Každý zápas vám něco ukáže. Kromě jiného bylo důležité, že jsme se vraceli, že jsme nepřestřídávali. Hráli jsme herně disciplinovaně.

Do utkání jste poslal pozměněné složení útočných formací. Splnilo to účel?
Určitě.

Sestava už se postupně krystalizuje?
Uvidíme. Tentokrát nehrál Moravčík, protože byl trošku indisponován. Dali jsme mu odpočinek. Počkám, jak na tom budou kluci zdravotně. Čeká nás utkání se Švýcary, budeme hrát o dost. Věřím, že si to mužstvo uvědomí. V pondělí potrénujeme, postavíme sestavu a myslím, že se složení bude blížit tomu, co chceme.

Hrajete o to, abyste na čtvrtfinále zůstali v Bratislavě?
Vždycky je to pohodlnější, než odjíždět tam a zpátky. Na tohle ale nemyslíme. Švýcaři tady podávají výborné výkony. Budou mít v nohách tři zápasy ve čtyřech dnech, to by nám mohlo trošku pomoci. Ale nesmíme nic podcenit. Mají brejkové a přesilovkové hráče. Jsou nepříjemní, disciplinovaní. My se jim musíme vyrovnat a dodat tomu trošku té české chytrosti.

Zatím se mužstvu daří v produktivitě, vynikají především Jakub Voráček a Michael Frolík. Co na jejich formu říkáte?
Pokud máte takové hráče... Co hráč, to střelec. Nerad bych na někoho zapomněl, ale v podstatě všichni útočníci jsou střelci. Hlavně aby nám to vydrželo.

Je dobře, že se prosazují všechny formace?
Je. A hodně. Kdyby dávali góly jeden nebo dva hráči, soupeři se na ně zaměří. A ti ostatní hráči si nebudou věřit. Takhle si věří všichni, mužstvo má svoji sílu. Rozhodnout může kterýkoli hráč, kterákoli pětka.

Jakub Voráček po utkání přiznal, že těží z tvrdých tréninků v přípravě. Zdá se, že se dřina vrací ve správnou chvíli.
My neopustili od toho, co běží od prvního kempu v Praze. Začali jsme docela tvrdě pracovat a nechali to takhle až doteď. I v pondělí půjdeme na led, trošku to vybruslíme. Hráči jsou na to zvyklí. Když máme den volna, druhý den má trénink zase vysokou úroveň.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz