MS žen s 10 týmy hostí Espoo, co širší olympiáda? Juniorky do Japonska

Foto: Karel Švec, ČSLH

Ženské šampionáty stále procházejí častými proměnami, nyní se nejlepší hokejistky světa chystají na historicky první turnaj s deseti týmy – také Češky zamíří v dubnu 2019 do finského Espoo. Reprezentantky do 18 let budou mít MS až v dalekém Japonsku.

HokejkaTV

Už v loňském roce se Mezinárodní hokejová federace rozhodla k postupnému rozšíření elitní skupiny mistrovství světa, což bylo zásadní zprávou pro všechny země pod úrovní úplné světové špičky. Včetně České republiky. Národní tým totiž na MS 2017 v americkém Plymouthu skončil na posledním, osmém místě, přesto sestupu unikl.

V témže roce si na šampionátu divize IA vybojovaly návrat do elity Japonky a letos premiérově postoupily Francouzky, které tak zkompletovaly desítku účastníků MS 2019. Turnaj se bude konat od 4. do 14. dubna v Espoo, 250tisícovém městě bezprostředně sousedícím s Helsinkami.

Finové souběžně s potvrzením místa konání oznámili i formát, kterým se mistrovství odehraje. Týmy budou rozdělené do dvou skupin podle umístění ve světovém žebříčku IIHF, skupinu A tvoří nejsilnější pětka a skupinu B týmy od 6. do 10. místa. Právě v ní se český tým utká se Švédskem, Japonskem, Německem a Francií.

Všechny celky ze skupiny A a tři nejlepší ze skupiny B postoupí do čtvrtfinále, kde by se měly utkat systémem 1A–3B, 2A–2B, 3A–1B, 4A–5A. Vítěze pak čekají bitvy o medaile. Podobu bojů o záchranu prozatím organizátoři nezveřejnili.

Foto: Karel Švec, ČSLH

Žhavou otázkou aktuálních měsíců je i případné rozšíření počtu účastníků olympijského turnaje. Vzhledem k nové podobě mistrovství světa by se zdálo logické, kdyby také do Pekingu v roce 2022 zamířilo deset týmů; na druhou stranu i mužský turnaj operuje s nižším počtem celků než MS.

Čína už dříve oznámila, že by si rozšíření přála, nicméně o konečné podobě organizátoři stále jednají s IIHF i Mezinárodním olympijským výborem. Jasné je jen to, že domácí tým (stejně jako ten mužský) bude mít účast opět zajištěnou. Širší pole by razantně zvýšilo šance české reprezentace na premiérovou účast pod pěti kruhy, v takovém případě by na nadcházejících dvou šampionátech mohla reálně bojovat i o posun v žebříčku zajišťující přímý postup.

Naopak všechno při starém zůstává v případě formátu mistrovství světa žen do 18 let. Kongres IIHF přiklepl pořadatelství nejbližšího turnaje postupujícímu Japonsku, kam zamíří vůbec poprvé. Od 6. do 13. ledna 2019 se bude hrát ve 170tisícovém městě Obihiro, ležícím na severním ostrově Hokkaido.

České juniorky po šesté příčce z loňského šampionátu v Rusku znovu začnou v nižší skupině B, kde budou jejich soupeřkami hokejistky Finska, Švýcarska a domácího Japonska.

Účastníci MS žen 2019 (4.–14. 4. Espoo)

Skupina A:
USA (1.), Kanada (2.), Finsko (3.), Rusko (4.), Švýcarsko (5.)

Skupina B:
Švédsko (6.), Japonsko (7.), Německo (8.), Česko (9.), Francie (10.)

Číslo v závorce značí postavení v žebříčku IIHF.

Nižší skupiny MS žen 2019

Divize IA, Budapešť (7.–13. dubna 2019):
Maďarsko, Rakousko, Dánsko, Norsko, Slovensko, Itálie

Divize IB, Peking (6.–12. dubna 2019):
Čína, Jižní Korea, Lotyšsko, Kazachstán, Polsko, Nizozemsko)

Divize IIA, Dumfries (2.–8. dubna 2019):
Velká Británie, KLDR, Austrálie, Slovinsko, Mexiko, Španělsko

Divize IIB, Miercurea Ciuc (11.–17. března 2019):
Rumunsko, Tchaj-pej, Island, Nový Zéland, Turecko, Chorvatsko

Divize IIB – kvalifikace, Kapské Město (16.–23. ledna 2019):
Jižní Afrika, Belgie, Honkgong, Bulharsko, Ukrajina

Účastníci MS žen U18 2019 (6.–13. 1. Obihiro)

Skupina A:
USA (1.), Švédsko (2.), Kanada (3.), Rusko (4.)

Skupina B:
Finsko (5.), Česko (6.), Švýcarsko (7.), Japonsko (postupující z divize IA)

Číslo v závorce značí umístění na MS 2018.

Nižší skupiny MS žen U18 2019

Divize IA, Radenthein (7.–13. ledna 2019):
Rakousko, Německo, Slovensko, Itálie, Maďarsko, Dánsko

Divize IB, Dumfries (6.–12. ledna 2019):
Velká Británie, Norsko, Francie, Polsko, Čína, Nizozemsko

Divize IB – kvalifikace, Jaca (7.–13. ledna 2019):
Španělsko, Austrálie, Mexiko, Kazachstán, Turecko, Jižní Korea, Tchaj-pej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz