Vary navázaly spolupráci s univerzitou v USA. Hráči tam můžou dozrát, ví Ryžuk

Hokejový tým Niagara University | Foto: Instagram Niagara Men’s Hockey

Karlovarský klub se snaží svým talentům pomáhat v hokejovém rozvoji různými způsoby, nyní přibyl jeden další. Energie navázala úzkou spolupráci s Niagara University, jejíž tým působí v elitní divizi americké soutěže NCAA.

Celé propojení částečně plyne z „mimohokejového“ základu, neboť už nějakou dobu funguje partnerství mezi městy Karlovy Vary a Niagara Falls, ležícím na hranici Spojených států a Kanady. Spolupráce na hokejovém poli se začala rodit v minulém kalendářním roce.

„Vyměnili jsme si několik stáží. Loni v únoru jsme tam byli jako vedení mládeže a hlavní trenér dorostu,“ zmiňuje Jiří Ryžuk, ředitel pro sportovní rozvoj Energie. „V létě naopak přijel hlavní trenér univerzity k nám, abychom se vzájemně poznali. Nedávno jsme zase my vyslali do zámoří skills kouče,“ pokračuje s tím, že si karlovarský klub postupně dělal obrázek o tom, co všechno obnáší cesta na americkou univerzitu.

„Nároky jsou obrovské. Ale máme tady vhodné hráče. Ukáže se, kdo nakonec bude mít na to, aby se tou cestou mohl vydat.“

V českém prostředí to stále není obvyklá volba, ačkoli z ní pro nadané hráče plyne řada benefitů. „Nejenom že soutěž nabízí kombinaci špičkového vzdelání se špičkovým hokejem,“ zmiňuje Ryžuk, že letos se v NCAA objevilo přes dvě stovky draftovaných hráčů do NHL a naopak v nejlepší soutěži světa působí přes dvě stovky hokejistů, jež prošli univerzitním programem.

„Obrovskou výhodou je i to, že hráč má šanci dozrát, když v přelomovém věku z juniorky do dospělého hokeje ještě není úplně připravený na profi hokej,“ zmiňuje jakousi brzdu, která bývá pro řadu českých talentů příznačná.

Domovská hala hokejového týmu Niagara University

Domovská hala hokejového týmu Niagara University | Foto: hokejkv.cz

A proč tedy Energie navázala spolupráci s konkrétní školou? „Máme několik hráčů, kteří už jsou buď v Severní Americe v juniorkách, nebo ještě u nás v mládeži a jsou vhodnými kandidáty: Mají potřebný talent, předpoklady, touhu a zároveň jsou správně nasměrovaní v oblasti vzdělávání. Z toho důvodu jsme se takto rozhodli,“ vysvětluje karlovarský funkcionář.

Ve stejnou dobu, kdy loni v létě navštívil Českou republiku Jason Lammers, hlavní trenér niagarského univerzitního týmu Purple Eagles, sehrál karlovarský A-tým přípravné utkání proti výběru Cornell University. Toho klubové vedení pochopitelně využilo.

„Pro kandidáty této cesty od kategorie U15 výš, což bylo zhruba dvacet hráčů, a jejich rodiče jsme uspořádali setkání s lidmi z univerzit, aby si udělali obrázek, oč vlastně běží a co na univerzitách očekávají, aby věděli, do čeho by případně šli,“ popisuje Jiří Ryžuk.

Soupis intenzivních zájemců se s postupující sezonou zúžil. „Je to dané tím, že nároky jsou obrovské. Ale máme tady vhodné hráče. Ukáže se, kdo nakonec bude mít na to, aby se tou cestou mohl vydat,“ pokračuje Ryžuk.

Takovým mladíkům by Energie pomohla s mezikrokem v podobě zámořské juniorské soutěže. „Ano, pro většinu kluků je ten mezistupínek dobrý nejenom z hokejové stránky, ale i kvůli jazyku. Vhodné je, aby absolvovali jednu dvě sezony třeba v USHL, NAHL nebo podobně. A v současní době už je možná i cesta přes CHL,“ zmiňuje Ryžuk nově otevřené „dveře“ z kanadských juniorek do NCAA, která zrušila poněkud nesmyslný pohled na hráče z Kanady jako na profesionály.

„I v Kanadě máme možnosti, jak klukům pomoci, a kontakty na juniorské týmy. Nedávno byl například náš hlavní trenér U17 na stáži v Kamloops, kde máme Víťu Záhejského a Mattea Kočího,“ říká ředitel sportovního rozvoje Energie.

„Snažíme se mít pro hráče takové spektrum nabídek, abychom mohli každému doporučit tu nejvhodnější pro něj.“

Západočeši samozřejmě nehodlají tlačit své naděje ven, to by si pod sebou sami podřezávali větev. Příklady Jiřího Kulicha a Vojtěcha Čihaře, kteří se ještě s košíkem na helmě prokousali do áčka, nebo i Víta Jiskry, jenž prošel rozvojovým programem v Sokolově, budiž důkazem.

Řadu hokejistů ale zkrátka sběr zkušeností v zahraničí – a to i těch životních – láká natolik, že by ze strany českých klubů bylo nesmyslné jim v odchodu bránit. „Je velmi individuální, jaká cesta je pro daného hráče tou nejvhodnější. My se snažíme mít pro hráče takové spektrum nabídek, abychom mohli každému doporučit tu nejvhodnější pro něj,“ dodává Jiří Ryžuk.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz