Recept na Salcburk? Hrát pořád stejně, říká Toman. Máme výborný tým

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Starší dorost, junioři, áčko. Všude tam si letos Matěj Toman zahrál, teď v Českých Budějovicích zakončuje sezonu finálovou bitvou v nejmladší jmenované kategorii. Všechno, nebo nic. Motor, nebo Salcburk! „Musíme hrát pořád svůj hokej, hrát do těla a znepříjemnit jim to,“ nabádá.

Nový fanshop

Jihočeši si v sobotním semifinále vcelku dominantním výkonem poradili s Plzní. Vítězství 5:2 je poslalo do bitvy o zlato, ve které narazí – ať to zní jakkoli zvláštně – na oblíbeného soupeře. Vždyť Salcburk letos v obou zápasech porazili! Ale vzpomínat se bude jenom na ten třetí...

Nesrazilo vás, když jste v semifinále ztratili dvoubrankové vedení?
My máme výborné trenéry a celou sezonu jsme tak naladění, že i když třeba prohráváme, tak jedeme pořád stejně. Oba dva trenéři nám v tom hrozně moc pomáhají. Vůbec jsme si neříkali, že bychom ten zápas mohli prohrát.

Měli jste předtím čas sledovat zápas Salcburku se Spartou?
Sledovali jsme ho na onlajnech. Ale jak se pomalu blížil náš zápas, tak už moc ne. Věděli jsme, že je to hrozně vyrovnané a že Salcburk nakonec vyhrál v prodloužení.

Na mistrovství dorazil bez sedmi reprezentantů...
Jo, víme o tom, ale oni mají natahané kluky z celé Evropy. Může to hrát roli, ale ne žádnou velkou. Mají tam jiné hráče, kteří je můžou nahradit. I tak mají výborné mužstvo.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Vy už ale znáte klíč, jak je porazit. Jaký tedy je?
Hrát pořád stejně za jakéhokoli stavu. Pořád svůj hokej, hrát do těla a znepříjemnit jim to. Sice nás v těch dvou zápasech přehrávali, ale my jsme pořád bojovali. Chce to hlavně proměňovat šance, když se do nich dostanete.

A vyrovnat se jim v důrazu, že?
Jo, ti hráči do toho jdou a blíží se k severoamerickému hokeji. Takže všechno do brány a přímočarý hokej.

Díky reprezentaci se dobře znáte s českými kluky v Salcburku.
S Marcelem Barinkou a Erikem Čermákem se známe asi tři čtyři roky, takže dost. Bylo příjemné proti nim hrát a uvidíme, jak to dopadne teď.

Jsou to jedni z jejich nejdůležitějších hráčů, viďte?
Ano, určitě patří mezi ty lepší a my se je budeme snažit eliminovat. Ale zároveň máme taky výborné hráče, máme výborný celý tým. Čtyři lajny i hráče navíc. Kdokoli se zraní, můžeme ho nahradit, což je taky naše výhoda.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Vy osobně už toho letos máte za sebou dost. Jak byste se za právě končící sezonou ohlédl?
První polovina sezony pro mě byla neskutečná. Už v létě jsem dva týdny chodil s áčkem, a už to pro mě bylo něco hrozně velkého. Potom jsem postupem času hrál za juniorku a dostal jsem šanci i v áčku na patnáct zápasů. To jsem si neskutečně užil, i když jsem možná mohl hrát víc v klidu. Ale tím, jak se chtělo postoupit, asi nebyla moc velká možnost pro mladé hráče. Druhou polovinu sezony už to bylo takové horší. Hrál jsem víc za starší dorost a tam mi to moc nešlo, třeba první měsíc. Teď nám to celému týmu klape a výsledek se tady ukázal.

Když člověk hraje za A-tým a pak najednou přijde zase „sešup“ do staršího dorostu, je potřeba ten měsíc, aby se s tím v hlavě srovnal?
(přitakává) Je to hlavně v hlavě. Nesmíte přestat bruslit a říct si, že to půjde samo, když jste hrál někde s třicetiletými chlapy. Musíte hrát pořád stejně, makat na ledě, stejně v juniorech, starším dorostu i chlapech.

Cítíte, že se na vás kluci trochu víc spoléhají?
Asi jo. Mně nějak nevadí, když to na mě stojí a trochu i padá. Vůbec se toho nebojím. Myslím, že to je pro mě ten lepší druh tlaku, když tady musím dát góly nebo je připravit, případně naopak ubránit oslabení.

Finále vás čeká už od 11 hodin. Co na tenhle čas říkáte?
Už jsme i takhle hráli, takže nám to nijak nevadí. Musíme jít spát brzo a připravit se na to. Bude to o tom, kdo se líp připraví a kdo do zápasu líp vstoupí. Uvidíme.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz