Po letech (snad) zase do Kanady. Vrací se vrcholné turnaje U17 a U19

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Naposledy v roce 2019 hostila Kanada elitní turnaje pro kategorie U17 a U19, další edice kvůli pandemii koronaviru zrušila. Letos už by situace měla umožnit jejich návrat na scénu.

Zpráva, kterou zveřejnila Hockey Canada, je velmi důležitá hlavně pro českou sedmnáctku. Turnaj World Under-17 Hockey Challenge má kvalitu srovnatelnou s pozdějším Hlinka Gretzky Cupem či mistrovstvím světa do osmnácti let.

Češi si navíc akci oblíbili: Ve dvou z posledních tří odehraných ročníků získali překvapivé bronzové medaile, ač předtím vždy prohráli všechny tři zápasy v základní skupině. Zvládl to jednak ročník 2001 kolem Matěje Tomana či brankářů Nicka Malíka a Jana Škorpíka.

Naposledy pak v play off zaznamenal obrovský herní progres ročník 2003 se Stanislavem Svozilem, Martinem Ryšavým nebo gólmanem Tomášem Suchánkem, jenž byl za to vyhlášen nejlepším brankářem turnaje.

Foto: Chad Goddard / Hockey Canada Images

World U17 Hockey Challenge je považován za neoficiální světový šampionát pro danou kategorii. Vedle čtyř nejlepších evropských zemí se ho v minulých letech účastnili Američané, domácí Kanada pak stavěla do hry tři výběry.

Je pouze otázkou, kdo letos nahradí Rusy, kteří vyhráli poslední dva ročníky. Vzhledem k výsledkům z nedávné doby by nepřekvapilo, kdyby pozvánku dostali třeba Slováci, kteří se dříve v účasti střídali s Čechy.

Turnaj se bude konat od 5. do 12. listopadu 2022. Zatímco dříve často mířil do odlehlejších měst, letos ho uvidí fanoušci v aglomeraci Vancouveru, konkrétně v Langley a Deltě. Na Langley si mohou pamatovat čeští talenti Nečas, Zadina nebo Kaut, kteří zde v prosinci 2018 absolvovali část přípravného kempu před MS do 20 let včetně generálky proti Američanům.

Foto: Martin Voltr

Zajímavou podívanou tradičně nabízí i World Junior A Challenge, byť na tento turnaj pro starší hráče tradičně nejezdí ti úplně nejlepší. Česko na něj před covidem vysílalo reprezentaci do 19 let, povětšinou tedy kandidáty dalšího juniorského šampionátu, kteří hráli proti Kanaďanům, Američanům a ruské osmnáctce.

V historii turnaje získali Češi jednu bronzovou medaili, o níž se před pěti lety postarali hokejisté ročníků 1998 a 1999 jako Tomáš Havránek, David Kofroň či brankáři Adam Brízgala a Milan Klouček.

Foto: Dennis Pajot / Hockey Canada Images

Po dvou zmařených pokusech se pořadatelství turnaje na třetí pokus dočká Cornwall v Ontariu, a to mezi 11. a 18. prosincem letošního roku.

World U17 Hockey Challenge se letos bude týkat hokejistů ročníku 2006, World Junior A Challenge pak těch narozených v letech 2003 a 2004.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz