Hughes, nebo Kakko? Jsou to jiné typy hráčů, tvrdí znalec Fischer

Foto: iihf.com

(KOŠICE, od našeho zpravodaje) Kdyby to šlo, oba by si zasloužili pozici jedničky draftu. Jack Hughes i Kaapo Kakko mají ohromný potenciál, dovednosti a talent, jenomže králem dražby hokejových koní může být jen jeden z nich. „První myšlenka Hughese je nahrávka, u Kakka je to zase střela," říká Jiří Fischer. V povídání pro hokej.cz se někdejší vynikající obránce pokusí přiblížit oba hráče pohledem zkušeného skauta a hokejového znalce.

HokejkaTV

Fischer roky pracuje pro Detroit, na světovém šampionátu zaměřuje pozornost hlavně ke starším hráčům. Ať už z organizace Red Wings, nebo k těm, kteří by mohli do NHL potenciálně zamířit. Ovšem o Hughesovi i Kakkovi dobře ví, viděl je na mnoha juniorských turnajích. Amerického žolíka si všiml už v dobách, kdy měl Jack Hughes k dospělosti ještě opravdu daleko.

„Znám velice dobře jeho rodiče, během šampionátu jsme spolu byli na obědě. Bydlí v Detroitu, kam se přestěhovali z Toronta, jelikož starší Quinn a Jack hráli v programu amerických mládežnických výběrů. Hughesovi mají ještě mladšího syna, jmenuje se Luke a je to ročník 2003," přibližuje.

Hughes má dovednosti na nejvyšší úrovni. A je hrozně soutěživý

Nejvíc talentu pobral Jack. „Playmaker, který má bruslení na nejvyšší úrovni. Jakmile se dostane do chlapské vyspělosti, protože má pořád juniorské tělo a sílu, tak se ještě zlepší. Umí rozvážet puky, vezme to za bránou a dokáže projet celé hřiště. Co předváděl na osmnáctkách, v jeho věkové kategorii, to bylo naprosto dominantní. Obránci s ním měli velký problém bruslit, vzít mu kotouč. Dovednosti s pukem má na nejvyšší úrovni. A navíc je to hrozně soutěživý kluk," říká Fischer.

Foto: iihf.com

U amerického mladíka vidí spoustu pozitivních předpokladů: „Jack je pracovitý, chce se neustále porovnávat s nejlepšími. V této sezoně hraje už třetí šampionát, což je veliká zátěž. V minulosti to absolvoval například Fin Granlund, ale celkově něco podobného zvládne promile kluků." Má Hughes vůbec nějakou slabinu? „Vyspělost, ale to je dané přírodním růstem," reaguje Fischer. „Ve věku od 18 do 25 let zesílí každý hokejista. Jeho devizou vždycky bude bruslení a přehled ve hře. I na přesilovce je vidět, že se snaží dělat věci ne jen silou. Zkouší přechytračit obránce. Naznačí střelu, nahrává, aby druhé křídlo dostalo puk na volej."

Unikátní, co si Kakko dovolí. Při hře jeden na jednoho je úžasný

Ještě loni na podzim nikdo nepochyboval, kdo se stane králem draftu NHL 2019. „Jako jednička šel do sezony Hughes, teď se skloňují dvě jména," připouští mistr světa 2005. Hughesovi se zdatně vyrovnává Kaapo Kakko, jednoznačně největší juniorská kometa posledních měsíců. Nadaný Fin zářil na dvacítkách, osmnáctky vynechal, teď sype góly mezi nejlepšími v Košicích. Může Hughese přeskočit? „Jsou to úplně jiné typy hráčů. Jeden je centr, který bude rozvážet puky. Kakko je zase střelec. Což znamená rozdíl v mentalitě. Kakko si na křídle může zariskovat, centr zase tolik ne, protože jeho ztracené kotouče často končí ve vlastní síti," upozorňuje Fischer.

Odpověď na klíčovou otázku dá až červnový výběr, generální manažer české reprezentace na loňském MS uznává, že Kakko má také neskutečné předpoklady. „Je úžasný při hře jeden na jednoho. Dokáže udělat stahovačky, pokud o puk přijde, ne vždy je z toho šance soupeře. Každopádně je unikátní, co si ve svém věku na ledě dovolí. Možná tomu nahrává i dnešní trend sázky na mladší hráče. Spousta z nich hraje trošku bez zábran. Nebojí se chyby, což je jedině dobře. Když to pak máte v sobě, může to být hodně produktivní."

Foto: kainuunsanomat.fi

U finského žolíka vidí hodně sebevědomí. „Co Kakko předvádí na mistrovství světa proti vyspělým obráncům, kteří jsou silově dál než on, to je fakt mimořádné. V dnešním hokeji je tak těžké přejít soupeře jeden na jednoho! Vidíte, že křídla často střílejí přes hráče, ale Kakko si dokáže najít rychlost a přihrávku. Pak je pro beka hrozně obtížné kopírovat nebo vyrovnat jeho rychlost. Kakko je mrštný, silný na puku. Chce kotouč, chce být tím, kdo rozhoduje o tom, co se s pukem stane. Má také výbornou střelu."

Devils to mají na MS obšancované, aby udělali nejlepší rozhodnutí

Na draftu budou vybírat jako první New Jersey Devils, rozhodnou o volbě jedničky především aktuální potřeby organizace? „To bude hodně důležité," souhlasí Fischer. „Hlavní trenér John Hynes je asistentem u americké reprezentace, kustod týmu USA je hlavním kustodem Devils. Členem vedení amerického výběru je Ray Shero, jinak generální manažer New Jersey. Mají to obšancované ze všech stran, aby udělali to nejlepší rozhodnutí. Jako druzí budou vybírat Rangers, asistent jejich generálního manažera Chris Drury je tady GM amerického národního týmu. Oba hráči jsou pod mikroskopem."

Draft bude každopádně zajímavý. „Srovnal bych to s ročníkem, kdy kluby NHL braly Laineho a Matthewse. Jeden centr, druhý střelec křídlo," zmiňuje Fischer. Právě v Laineho stopách teď trošku kráčí Kaapo Kakko.  „Dokáže víc diktovat hru s pukem, Laine má možná o trošku lepší střelu," srovnává. Finský talent působí hodně bezstarostným dojmem. Pokud ho odchytíte na košických ulicích, bez problémů se vyfotí nebo podepíše. Hughes? To je pravý opak. Žádné úsměvy, žádné autogramy. Může to být tím, že od 14 let žije s nálepkou budoucí hvězdy a jedničky draftu?.„Na to bych se zeptal Patrika Štefana, možná Romana Hamrlíka. Ti to zažili," reaguje Fischer.

Hughes vyrůstal v cílevědomé rodině, od dětství musel čelit poměrně silnému zájmu médií a fanoušků. „Bylo několik rodin, jejichž kluci šli na draftu hodně vysoko. Staalové, Reinhartové... Ti hráči celý život vyrůstají v tom, že mají staršího bráchu, který je výborný. U Jacka Hughes je to Quinn, dneska obránce Vancouveru. Jejich táta trénoval na farmě, byl vedoucím vývoje hráčů v Torontu. Má velice zajímavou filozofii: aby se hráč správně rozvíjel, musí hrát s nejlepšími. Ne mu zametat cestičku. Takže jakmile byl někde turnaj výběrů, syny tam poslal. Jack je pracovitý, pro úspěch udělá maximum," uzavírá.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz