Hra tělem dělá žákům potíže. S osvětou pomůže americký trenér

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Pravidla v žákovském hokeji zásadním způsobem ovlivňují možnosti fyzického kontaktu. Jak si ale všímají i zástupci hokejového svazu, ne všichni „zainteresovaní“ je tak úplně ovládají. Trenérům by měly pomoci dva semináře na začátku prázdnin.

Hra tělem se částečně rozebírala už na dubnovém online semináři v rámci Českých hokejových her, kde trenérům přednášeli Václav Klindera ze švýcarského Davosu, Andreas Wahlström ze švédské hokejové asociace a Kevin McLaughlin z USA Hockey.

Právě posledního jmenovaného nyní pozval svaz osobně do Česka, aby trenérům přednášel na dvojici seminářů. První se uskuteční ve čtvrtek 30. června v Chomutově, konkrétně ve zdejším kině a hokejové aréně, ten druhý potom v sobotu 2. července v Kuřimi, a to v kulturním domě a na zimním stadionu.

„Pravidla v současnosti nejsou moc uplatňována a málokdo ví, co je a co není možné.“

Bývalý ředitel rozvoje v americkém hokeji má pomoci s osvětou v oblasti, na kterou se podle svazového metodika Zdeňka Vojty příliš nemyslí.

„Pravidla v současnosti nejsou moc uplatňována a málokdo ví, co je a co není možné. Řešila se i nepříjemná zranění hráčů nebo situace, které k nim můžou vést. Proto jsme se rozhodli zviditelnit tato pravidla, které mají i všechny elitní světové federace a jsou tam striktně dodržována,“ vysvětluje Vojta.

Informace o seminářích na webu Českého hokeje: Chomutov, Kuřim

Semináře, na něž se trenéři mohou hlásit přes aplikaci Coach manager, mají být jen jedním dílem z širší svazové iniciativy. „Na příští sezonu plánujeme kampaň, která zasáhne trenéry, rodiče i rozhodčí,“ říká Vojta, podle něhož se na problému doposud podílely všechny strany tohoto pomyslného trojúhelníku. „Nebyl na to kladený důraz,“ líčí.

Hra tělem v žákovských kategoriích je pravidly značně limitovaná, ale nikoli zakázaná. V principu jde o to, aby k tělesnému kontaktu docházelo pouze za účelem zisku kotouče.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Vyloučené jsou bodyčeky, při nichž chybí snaha hrát puk, či vražení na hrazení. Tlačení k mantinelu při jízdě hráčů stejným směrem, tedy uzavření do pomyslného trychtýře, pravidla umožňují.

„Znění pravidel v IIHF i ostatních hokejově vyspělých zemích je takové, že se hraje podle pravidel ženského hokeje. Vidíte tam kontakt, ale je striktně dané, co je a co není dovolené,“ popisuje Zdeněk Vojta.

„Hraje se podle pravidel ženského hokeje.“

Dodržování litery má navíc hráčům pomáhat i v rozvoji směrem k elitním kategoriím. „Když se podíváte na mezinárodní hokej dvacítek nebo dospělých, tak ano, dochází tam ke kontaktům tělem, ale v 99 procentech je to se snahou hrát kotouč,“ říká svazový metodik.

Na čtvrteční seminář to mají blíž trenéři z českých klubů, na sobotní zase ti moravští. Program obou dnů bude stejný. Hodinovou přednášku doprovodí stejně dlouhé tréninkové jednotky na suchu i na ledě a závěrečná diskuse.

Vojta klade důraz právě i na práci mimo led, od které všechno začíná. „Jde o přípravu na osobní souboje. To je věc, která se u nás zejména ve starších žácích moc nedělá, a i proto naši hráči velmi často neumí hrát správně do těla. Nemají správnou techniku osobního souboje, mají při něm například hokejku v obou rukách, z čehož pramení spousta faulů,“ doplňuje metodik Českého hokeje.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz