Hlaváč hrdinou Kohoutů. Jenom jsem slízl smetánku, culí se

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

O nejzajímavější výsledky uplynulého víkendu v Juniorské lize akademií se bezesporu postarala Olomouc, která devíti brankami zasypala České Budějovice a zvládla třináctigólovou přestřelku proti Salcburku. Velkou měrou k tomu přispěl slovenský zadák Matúš Hlaváč.

Chance liga na Hokejka TV

Uplynulý víkend byl skvělý, viďte?
Máme dvě výhry, takže co více bychom si mohli přát. Je to ale zatím jenom začátek, takže musíme jít dál, udržet stejnou laťku, jakou jsme si teď nastavili, a pokračovat ve výhrách. Byl bych rád, kdyby takhle nějak vypadaly i naše další zápasy, ale je to sport a každý zápas je jiný. Nikdy nevíme, co se stane v tom následujícím. Musíme být připravení na všechno, makat dál a týmovou hrou ukázat, co v nás je.

Co stálo za vysokou výhrou 9:1 proti Motoru?
Podle mě to bylo hodně o přesilovkách, protože se nám skoro z každé podařilo dát gól, to potom soupeře rozhodí. Nemyslím si, že mají Budějovice špatný tým, ale jak dostanete hodně gólů v přesilovkách, rozbije to hru a těžko se do toho dostává. My jsme pořád pokračovali a jeli si to svoje. Padalo to tam, dopřáli jsme si navzájem a hráli jsme hezký hokej. Takhle to vypadá, když to vyjde.

Využili jste sedm přesilovek, což je naprosto unikátní. Na čem je zakládáte?
Na tom, abychom dali gól. (směje se) Trénovali jsme je i v letní přípravě ještě před sezonou, takže jsme měli čas, abychom si to natrénovali. Plnili jsme v nich, co po nás chtěl trenér, což fungovalo. Zjevně se vyplatilo poslouchat trenéra, všichni kluci jsme to plnili a góly z toho padaly. Nebyly to žádné speciální signály, ale řekli jsme si něco mezi sebou, něco nám řekl trenér a dohromady to fungovalo. Paráda.

„Byl bych rád, kdyby takhle nějak vypadaly i naše další zápasy, ale je to sport a každý zápas je jiný.“

Ještě ve 28. minutě nic nenasvědčovalo, že se nakonec trefíte devětkrát. Napadlo vás, že se to takhle vyvine?
To určitě ne, za stavu 1:1 podle mě nikoho nenapadlo, že bychom mohli vyhrát takovým vysokým rozdílem jako 9:1. Jsem za to rád, je to zásluha všech – od brankáře přes posledního hráče až po trenéra. Je to pro nás skvělá vizitka, když jsme první domácí zápas vyhráli takhle vysoko proti tak kvalitnímu soupeři, jako jsou České Budějovice.

Jak se výkon Motoru vyvíjel v průběhu utkání?
Ze začátku hráli fakt dobrý hokej, napadali nás a bylo těžké rozehrávat, dost dlouho se hrálo opravdu vyrovnaně. Přesilovky potom udělaly hodně. Nechci říct, že se jim rozpadla hra, ale začali nás více dohrávat a už moc nehráli hokej, možná pod tíhou psychiky jim to moc nešlo. Občas to tak bývá, když je rozdíl tak vysoký, že už tam třeba není motivace. Těžko se mi hodnotí jiný tým, ale přišlo mi, že už potom nehráli ten svůj hokej.

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Nebylo vám soupeře trochu líto?
Je to jenom sport. Klidně se to může stát příští týden nám, i když bych to tím nechtěl přivolat. Může se to stát komukoliv a kdykoliv. Líto mi jich nebylo, ale rozhodně jsem jim za to nesmál, protože ani jedno do sportu nepatří. Je to hra, takhle to vyšlo a jde se dál.

Duel se Salcburkem byl co do vývoje skóre mnohem zajímavější...
Ze začátku se to pro nás vyvíjelo velice slibně, vedli jsme po první třetině 4:0 a v kabině jsme si říkali, že nesmíme polevit a pořád hrát naši hru, jako by to bylo 0:0. Pak se nám to nějak nepovedlo, dostali jsme blbé góly z dorážek, což nás dalo dolů. Řekli jsme si, že zase musíme začít hrát, aby nám to neotočili a abychom ze 4:0 neudělali nakonec drama. To ale stejně bylo, naštěstí to skončilo vítězně pro nás a aspoň jsme si nenechali ujít čtyřgólové vedení.

„Je dost týmů, které hrají jenom pro výhru, ale po nás trenér chce, abychom hráli hokej a zlepšovali se.“

Bitva už za nerozhodného stavu směřovala do prodloužení, ale vy jste v čase 59:50 rozhodl. Jak celá situace vypadala?
Hráli jsme čtyři na čtyři, takže bylo trochu více místa na ledě. Aleš Poledna jako druhý obránce odtáhl hráče, což byl trochu náš signál. Tomáš Krupa jako pravé křídlo krásně clonil brankáři, výborný centr Honza Štědrý vyhrál úplně čistě buly na mě, já jsem vystřelil a padlo to tam. Byla tam výborná clona, trochu štěstí, které k tomu ale taky patří. Byla to výborná práce všech hráčů na ledě, trenéra, který nás tam poslal, i vlastně celého týmu. Já jsem jenom slízl smetánku, ale mají na tom zásluhu všichni. Měl jsem velkou radost, navíc když se takhle vyhrálo, je to super.

Můžete prozradit cíle, které si před sebe kladete?
Chceme to dotáhnout do nejdál. Chtěli bychom vyhrát i co nejvíce zápasů, ale spíš je důležité, abychom se posunuli jako tým, hráli spolu a plnili věci, které po nás chce trenér. Výhry nejsou úplně vedlejší, ale je super, když hrajeme hokej. Je dost týmů, které hrají jenom pro výhru, ale po nás trenér chce, abychom hráli hokej a zlepšovali se. To je pro nás neskutečná výhoda. Jsem za to strašně rád, protože to posune tým i jednotlivce, což je super. Chceme vyhrávat, a to klidně i celou ligu, ale není to největší priorita. Chceme se posouvat jako lidi, jako hokejisti a dělat, jak nejlépe umíme.

„Od té doby, co je pan Beran tady, juniorský hokej jenom stoupá. Podle mě je to hrozně moc jeho zásluhou.“

Jak k vám zapadli mladíci z dorostu?
Jak nejsme hnaní panem Beranem jenom za výhrou, je to dobré. Od té doby, co je tady, juniorský hokej jenom stoupá. Podle mě je to hrozně moc jeho zásluhou. Nemyslím, že jsou dorostenci špatní, kluci se snaží a po nějakých zkušenostech mohou být klidně příští sezonu tahouny juniorky, která bude patřit k lepším týmům v republice. Teď jsou ale nejmladší, takže nemůžou dávat všechny góly a podobně.

Co očekáváte od zápasů následujícího víkendu v Jihlavě a na Slavii?
Budeme chtít vyhrát, abychom pokračovali ve šňůře, kterou jsme teď začali. Uvidíme, jak to půjde. Jihlava má určitě výborné bruslaře, takže bude dobře napadat. Budeme muset hrát rychle s pukem a dobře otáčet hru. V Praze proti Slavii to bude dost podobné, taky je to soupeř, který dobře bruslí. Nedá se to ale dopředu moc dobře říct, uvidíme při zápase. Ještě jsem proti nim nehrál, takže nevím.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Vás se odklady utkání dotkly už v úvodu… Jak podle vás bude z toho pohledu sezona náročná?
Bude to určitě těžké, když se nám odloží zápasy třeba dva týdny po sobě. Bylo by ale lepší po čtrnácti dnech naskočit, než aby se potom zrušila celá soutěž. Nevím, jak to mají v plánu dělat a jak to bude pokračovat obecně s tou nemocí a jejím šířením. To je taky jeden z důvodů, proč jdeme zápas od zápasu a nedíváme se, jak chceme skončit na konci sezony. Spíš se koukáme na to, jestli ji vůbec dohrajeme.

Pojďme k vám osobně: Jak jste zatím spokojený se svou hrou?
Odehráli jsme zatím jenom tři zápasy, takže se to těžko hodnotí. Spokojený jsem, uvidíme, jak to se mnou bude dál a kam případně půjdu. Nevím, jaké se mnou mají trenéři áčka plány. Jestli půjdu někam zkusit áčko, nebo zůstanu v Olomouci v áčku anebo v juniorce. To jsou otázky do budoucna. Odpovědi na ně nemám.

„Pokud by to byla třeba Třebíč, kde jsem byl minulou sezonu, nebo jakákoliv první liga, byl bych prostě rád za mužský hokej.“

V srpnu jste naskočil i do pěti duelů Generali Česká Cupu…
Jsem moc rád za příležitost, kterou jsem od trenérů dostal. Děkuju i klukům, kteří se mě snažili podporovat a vysvětlili mi situace, když se něco stalo. Za to jsem opravdu rád. Byl bych rád, kdybych se tam chytl, teď jsem vděčný trenérům i spoluhráčům.

Máte před sebou nějaké individuální cíle?
Cíle si úplně nedávám, ale chtěl bych se podívat do mužského hokeje. Kdyby to byla Olomouc, byl bych o to radši. Pokud by to byla třeba Třebíč, kde jsem byl minulou sezonu, nebo jakákoliv první liga, byl bych prostě rád za mužský hokej.

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz