Fauly nás stály šanci na lepší výsledek, říká Eismann po ztrátě s USA

Foto: Jakub Homoľa, hockeyslovakia.sk

Reprezentace do sedmnácti let prohrála ve druhém utkání na turnaji čtyř zemí s Američany, kteří strhli výsledek na svou stran v přesilových hrách. V sobotu čeští mladíci uzavřou akci proti domácímu Slovensku.

„Když chceme hrát vyrovnaně s takovým gigantem, jakým Američané v mládeži určitě jsou, musí se nám sejít tři věci, a to podpora brankáře, disciplína a produktivita v šancích, kterých paradoxně nebylo málo. My z nich ale musíme vytěžit maximum. Nám se ze tří bodů povedl pouze jeden – výborný výkon Honzy Kasala, který zvládl svoji premiéru v mezinárodním hokeji nad očekávání,“ chválí asistent trenéra Václav Eismann maskovaného muže.

Utkání už od samého začátku provázela vyloučení, která hned vzápětí sehrála svou roli, ve zkrácené početní výhodě Oliver Moore otevřel skóre utkání pokusem do vrchních pater branky. I přes další oslabení se čeští mladíci postupně dostávali do hry.

„V situacích kolem vyloučení vylezl na povrch bruslařský deficit. Fauly hokejkou, kterých jsme obecně v zápase udělali spoustu, nás stály šanci na lepší výsledek. U prvního gólu jsme byli v oslabení, ale nebyla to klasická situace, která je k vidění v přesilovkách. Soupeř založil útok ve středním pásmu a shodil si kotouč do zpětné přihrávky, přičemž náš bek nezachytil kontaktní vzdálenost, takže vytvořil clonu našemu brankáři, a naopak Američan velmi dobře změnil úhel střely a trefil,“ popisuje Eismann první gól duelu.

Foto: Jakub Homoľa, hockeyslovakia.sk

„Ve druhé třetině byl od nás nádech zlepšení, protože jsme začali rychleji otáčet hru a podařilo se nám dostat se k vyrovnání,“ pokračuje trenér. Akci na čestnou branku národního týmu začal Hynek Peš, když povedenou přihrávkou zpoza brány našel mezi kruhy Matěje Maštalířského, který z první trefil ideálně levný horní roh a srovnal. Národní tým si však dál zahrával a nevyplatilo se mu to.

„Bohužel, potom přišly fauly, které přiklonily zápas k soupeři. Nemyslím si, že by tím hráči chtěli poškozovat tým z hlediska nějakého sníženého charakteru, ale ten důvod je mobilita v situacích jedna na jedna, do kterých se dostáváme. Tím, jak je soupeř mobilní, dokáže manipulovat s kotoučem a krýt ho, tak my tam podvědomě a instinktivně dáme hokejku anebo nějaké nedovolené bránění. Jsou to fauly, které se na mezinárodní úrovní pískají. Je to dáno kombinací bruslařské a dovedností výbavy využité na malém prostoru, což mají Američané opravdu excelentní. My se to snažíme fauly zastavit, protože hodnota karet je u soupeře vyšší,“ říká Václav Eismann.

Po přelomu hrací doby využili dvě po sobě jdoucí početní výhody Ryan Leonard a mezi kruhy nekrytý Oliver Moore, kteří převrátili zápas na stranu svého mužstva. O chvíli později potrestal nepřesnou rozehrávku Gabriel Perreault, jenž nezaváhal tváří reprezentačnímu debutantovi Janu Kasalovi.

Foto: Jakub Homoľa, hockeyslovakia.sk

„Naše disciplína nám neumožnila držet vyrovnaný výsledek, protože ještě ve 32. minutě to bylo 1:1, ale pak se v přesilovkách projevila jednak dovednostní kvalita soupeřů a také jejich taktická vyspělost při hře přes osu hřiště, kterou využívali naprosto brilantně. Tím, že kotouče drží na otevřeném forhendu a vstupují do situací naprosto nesignalizovaně, překvapivost hry je obrovská. V přesilovkách pak dostali výsledek na svoji stranu,“ uvádí asistent trenéra.

Do třetí třetiny vstupovala mužstva za stavu 4:1. „Dali jsme si krátkodobý cíl, že dáme gól na 4:2, k čemuž tam příležitosti byly, to rozhodně. Říkali jsme si, že za gólem půjdeme, ale bohužel se to nepodařilo. Zase se bavíme o kvalitě provedení, u čehož nemá cenu se za nic skrývat, naše koncovka tady nemá mezinárodní konkurenceschopnost. Dokladem jsou jasná čísla – máme průměr 0,5 branky na zápas, a to je málo i na fotbal,“ ví Eismann.

„Na druhou stranu je to pro nás zrcadlo a určitá zpráva směrem do klubů s tím, kde nás tlačí bota. Vím, že trenéři napříč hokejovým hnutím o téhle problematice ví, takže je to o tom, aby podobné věci byly v hnutí jednotné a návykové a současně se na nich pracovalo dlouhodobě. V akademiích je pozdě. Pokud s tím už nezačneme v žákovských kategoriích, budeme vystupovat jako snaživé týmy bez produktivity v koncovce,“ pokračuje směrem k jednomu z hlavních problémů s přesahem do mezinárodního hokeje.

Foto: Jakub Homoľa, hockeyslovakia.sk

Na začátku třetí třetiny reprezentace se lvem na prsou i díky přesilovkám tlačila, ale Michael Chambre držel svůj tým v pohodlném náskoku, takže USA přidaly zaslouženě druhou výhru na turnaji.

Po úvodním duelu českých mladíků, kteří prohráli 0:3 s Ruskem, hlavní trenér Rostislav Vlach hořekoval hlavně nad důrazem kolem branky. A jak se v tomto ohledu situace vyvinula? „Celá koncovka, individuální i týmová taktika zakončení je mozaika činností a důraz je jednou z nich. Pak jsou tam věci jako mobilizace energie do koncovky, využívání osy hřiště, jak už jsem zmínil, a třeba forhendová hra směrem k bráně a další a další atributy, které s koncovkou souvisí. My to tady nezměníme přes noc, když si řekneme, že zítra góly přijdou. Hráčům teď těžko můžeme upírat slávu za to, že by nechtěli, ale návyk a automat je jinde, než má třeba náš soupeř,“ uzavírá Václav Eismann.

V sobotu reprezentační sedmnáctka vyzve v 15 hodin domácí Slovensko.

Foto: Jakub Homoľa, hockeyslovakia.sk

USA – ČESKO 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Moore (Smith, Leonard), 32. Leonard (Smith, Minnetian), 35. Moore (Perreault), 38. Perrault – 27. Maštalířský (Peš, Kalužík).
Rozhodčí: Jobbágy, Štefik – Knižka, Šoltés.
Vyloučení: 7:9.
Využití: 3:0.
Střely na branku: 35:17 (9:7, 17:5, 9:5).
Nejlepší hráči: Oliver Moore – Jan Kasal.
USA:
Chanbre – Fisher, Minnetian, Fortescue, Buium, Cleveland, Tobey, Schulz, Janviriya – Vote, Moore, Weiermair – Perreault, Smith, Leonard – Burnevik, Hendrickson, Guzzo – Cerrato, Sawchyn, Slaggert. Trenér: Muse.
Česko: Kasal – Kočí, Badinka, Ročák, Eichler, Kubíček, Port, Matějíček – Štancl, Felcman, Šprynar – Šimek, Fiala, Fábry – Kalužík Maštalírský, Peš – Coufal, Adámek, Albrecht. Trenér: Vlach.

Slovensko – Rusko 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 11. Sisík (Cedzo, Chromiak), 58. Eperješi (Molnár, Chromiak) – 13. Velikov (Jeršov), 32. Rybakov (Lisov, Nizamejev), 33. Leščjov (Trofimčuk), 46. Nizamejev (Tělegin), 60. Iljin.

Tabulka turnaje čtyř v Piešťanech

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. USA 2 2 0 0 0 9:3 6
2. Rusko 2 2 0 0 0 8:2 6
3. Slovensko 2 0 0 0 2 4:10 0
4. Česko 2 0 0 0 2 1:7 0

Poslední den turnaje

Sobota 18. prosince:
11:30 Rusko – USA
15:00 Slovensko – Česko

Foto: Jakub Homoľa, hockeyslovakia.sk

Foto: Jakub Homoľa, hockeyslovakia.sk

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz