Dorost? Bez zaváhání, libuje si Čech. Třebíč chce postoupit i s juniorkou

Foto: Jiří Koutník, hstrebic.cz

V nižších mládežnických soutěžích patřila k nejúspěšnějšímu klubu Třebíč, která vyhrála Ligu dorostu i Regionální ligu juniorů. Oba celky se v barážích rvaly výš, ale nakonec se přes těžké postupové klíče neprotáhly. Úspěšný ročník hodnotí sportovní manažer mládeže Martin Čech.

Mohla by být sezona z pohledu mládeže ještě lepší?
Lepší by určitě mohla být, ale radši bych se vrátil k cílům, které jsme pro jednotlivé kategorie měli. V dorostu od sezony 2022/23 dochází k reorganizaci soutěže, která bude třístupňová, takže náš hlavní cíl bylo dostat se do Ligy dorostu. Po základní části jsme se museli dostat do nadstavby a v té skončit na prvním až druhém místě, aby nás to do druhé nejvyšší soutěže poslalo automaticky. To byl primární cíl, který jsme u dorostu měli. Kluci ho zvládli super a nedošlo k vůbec žádnému zaváhání.

A v podstatě na stejné vítězné vlně jste pokračovali i dál…
Ano, dařilo se nám dál a dostali jsme se až do třetí části o postup do baráže, kde se nám to taky povedlo vyhrát. Společně s Polskem jsme postoupili do samotné baráže o postup do extraligy dorostu, což bylo navíc. Když už jsme se tam dostali, cílem bylo pokusit se ji zvládnout, ale už nám trochu docházely síly, protože jsme celou sezonu hráli do patnácti lidí. Většinou nás bylo dvanáct a do toho se navíc jako všude objevovaly nemoci, takže už toho na nás bylo trochu moc.

„Hlavní byl postup do Ligy dorostu, to jsme splnili, takže paráda.“

Jaká pro vás byla barážová skupina?
Nesehráli jsme v ní špatné zápasy, ale ta šance na postup byla malá. Pro nás už to bylo těžké. Polskou šestnáctku jsme znali, sehráli jsme s ní vyrovnané zápasy. Pak tam byly Havlíčkův Brod a Tábor, na které už jsme potom neměli síly. Hlavní byl postup do Ligy dorostu, to jsme splnili, takže paráda.

Pojďme k juniorce: Splnili jste v regionální lize metu, kterou jste chtěli?
Cílem, který máme nastavený i do dalších let, je postup do Ligy juniorů. S tím, že letošní sezonu jsme tento cíl jasně nevyhlašovali, protože k postupu byl klíč strašně složitý. Když to půjde, chtěli bychom se o to v dalších letech pokusit. Je naším cílem, abychom měli v obou kategoriích druhé nejvyšší soutěže.

Foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz

Čím vším jste tedy museli projít, abyste došli do baráže?
Nejdřív kluci v základní části neprohráli ani jeden zápas, takže postoupili do nadstavby, ve které bylo dalších patnáct zápasů. Ty taky zvládli úplně skvěle. Došlo to až do stavu, kdy jsme se dostali až do play off, ve kterém se nám podařilo Benátky nad Jizerou i Tábor porazit. Pak přišla baráž o Ligu juniorů, což pro nás byl velký úspěch. Když už jsme se tam dostali, chtěli jsme o postup zabojovat, což by nám strašně moc pomohlo, ale narazili jsme na Vsetín. V prvním zápase u nich moc šancí nebylo, domácí hráli výborně. Zápas u nás doma byl vyrovnanější, měli jsme nějaké šance, ale celkově byl soupeř lepší.

Navíc jste měli i problémy s nasazováním některých hráčů, viďte?
Po základní části k nám do nadstavby a do play off přišli pomoct tři kluci z Frýdku-Místku, kteří měli zájem zahrát si lepší zápasy. V regionální lize juniorů jsou totiž mezi týmy obrovské rozdíly, v základní skupině kluci vyhrávali úplně jasně a těžší zápasy přicházely až později. Bohužel jsme ty kluky potom nemohli využít v baráži se Vsetínem, protože nám nesplnili počet odehraných zápasů, ale ve Vsetíně se do té kvóty počítaly i zápasy v play down, kdežto nám nadstavba ne.

„Je naším cílem, abychom měli v obou kategoriích druhé nejvyšší soutěže.“

Mohl by vám k postupu juniorů pomoci ročník, který teď táhl dorost?
Určitě. Navíc ročník z dorostu přijde silný, takže cílem by měl být postup do Ligy juniorů, ale hrozně bude záležet na tom, jak bude nastavený klíč. Letos to byl masakr, v konkurenci 66 týmů jsme to celé přes základní část, nadstavbu a dvě kola play off vyhráli a teprve až pak šli do baráže o postup. Byl to hrozně složitý klíč. Kluci, kteří teď přijdou, by nám měli pomoci, takže by tým měl být kvalitní.

Plánujete doplnění kádrů juniorů a dorostu?
Do juniorky nám jdou kluci z dorostu a bylo jich celkem dost, navíc nám jich moc neodešlo z důvodu, že by vypadli ročníkově, takže v juniorce hráči spíš přibydou. I tak ale budeme jednat o tom, abychom v průběhu sezony tým ještě kvůli útoku na postup posílili. Víme, jaká byla letošní sezona, kdy nám v té nejdůležitější části nemohli nastoupit, což budeme muset řešit. V dorostu je to trochu horší, protože ročník 2007 byl slabší, takže nám nepřijde tolik hráčů. Když vyšlo najevo, že budeme hrát Ligu dorostu, vrací se nám kluci, kteří odcházeli třeba do jiných klubů. Někteří se prostě do extraligy dorostu nedostanou. Už jednáme s okolními kluby, abychom posílili i dorost a hráli v sezoně důstojnou roli.

Foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz

Nepřitíží vám, že juniorské i dorostenecké soutěže prošly řezy, které by měly ještě zvýšit kvalitu?
Teď jsme vybojovali Ligu dorostu, teprve uvidíme, jaké tam budou týmy, takže cílem bude se v této soutěži udržet. V juniorce bychom chtěli nahoru, i když to bude složité. Musíme to zvládnout, v Třebíči potřebujeme nejméně druhé nejvyšší soutěže u obou kategorií i kvůli návaznosti na áčko. Bude to těžké, uvidíme, jaký bude klíč.

Byl byste pro přímý postup a sestup?
Ano. Proč ne? O něco by šlo, kluci by si zahráli těžké zápasy. Za náš klub asi jo – přímý postup a sestup. Nevidíme v tom problém. Prostě se jeden rok nepodaří, tak se sestoupí, příští rok se musí zamakat, vyhrát a postoupit zpátky.

„Chceme si tu vychovávat kluky pro áčko.“

Je hlavním důvodem tlaku na postup v mládeži, abyste své hráče mohli začleňovat do A-týmu?
Stoprocentně. Bavíme se o tom druhý rok, protože předtím nám nějaký posun moc nefungoval. Už loni se na tom začalo pracovat. Šikovnější kluci z juniorů dostávají prostor, například trénují v letní přípravě s áčkem, aby se tam načuchli prostředím a věděli, kam se mohou dostat. Chceme si tu vychovávat kluky pro áčko, i když samozřejmě ti nejšikovnější v dorostu a v juniorech si mohou jít nejvyšší soutěž vyzkoušet do jiných klubů, když my jim to tady nebudeme moci nabídnout. Počítáme s tím, ne že bychom to kvitovali, ale pokud jsou šikovní, ať jdou hrát extraligu. Druhá věc je potom, jaký dostanou v extralize prostor. Jestli pro ně nebude lepší hrát sice druhou nejvyšší soutěž, ale zase úplně ve všech situacích. Co je lepší do budoucna? My chceme své hráče zabudovat do A-týmu, takže kluci musí být vyhraní ve všech situacích. Chceme každoročně posunout jednoho až dva šikovné kluky nahoru, aby se tam postupně zabudovali, i když každý ročník je jiný.

A-tým hrál v první lize nahoře, dorost a juniorka o postup… Pomůže vám to při náborových akcích?
Když áčko hraje nahoře a mluví se o něm, povědomí o klubu stoupne. Teď se nám dařilo v dorostu, juniorce i áčku, takže bych se vůbec nezlobil, když by to takhle pokračovalo. Už funguje akce Týden hokeje v rámci projektu Pojď hrát hokej od svazu, to je super, ale my plánujeme v září ještě větší nábor samostatně. Už vymýšlíme, co bychom tam mohli dát. Když se bude dařit právě na začátku sezony áčku stejně jako tuhle sezonu, mohlo by nám to hodně pomoci.

Foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz