Dávají nás za příklad, libuje si Moder. Postaví Oceláři třetí led?

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

V loňském roce se povedl Brnu, v tom letošním Třinci. O čem je řeč? O mistrovském doublu A-týmu a juniorů. Oceláři za sebou mají fantastickou sezonu, ve které – a to je možná ještě důležitější než samotné tituly – potvrdili velmi dobrou provázanost mládeže s dospělým hokejem.

HokejkaTV

Takový výsledek je asi snem pro každého klubového představitele. Výjimkou není ani třinecký prezident Ján Moder, jenž v rozhovoru pro klubové stránky shrnuje sezonu příznačně: Povedla se na jedničku s hvězdičkou!

„Nemluvil bych jen o zlatu našeho áčka, na stejnou úroveň stavím i titul naší juniorky. Myslím, že letos jsme udělali velkou radost všem, kteří Ocelářům upřímně fandí,“ říká sympaticky.

Moder si přitom vzpomněl, jak před vyřazovacími boji juniorky potkal trenéra Jiřího Juříka, a ten si velké cíle raději nedával. „Ptám se ho: "Tak co, jedeme na titul?" Odpověděl jen: "Ale kdepak..." Byl ve svých odhadech velmi skromný, protože juniorka neměla dobrý start do sezony, rozehrála se až časem,“ povídá.

„Ukazuje se, že projekt partnerského klubu má smysl a je to správná cesta. Myslím si, že postupem času půjdou stejnou cestou i další extraligové kluby.“

Vedení Ocelářů přitom mělo šťastnou ruku, když v říjnu sáhlo k výměně trenérů mezi juniory a Frýdkem-Místkem. Třinecké farmě tou dobou patřilo dokonce poslední místo v tabulce a Jiří Juřík s Markem Malíkem – kteří předtím dovedli tým z druhé ligy do první – byli odvoláni a šli k mládežníkům. Opačným směrem se přesunuli Vlastimil Wojnar a Jozef Daňo.

„Změna prospěla oběma. Sezonu Frýdku hodnotím kladně. Play off uteklo o jediný bod, i když zhruba v polovině základní části měli velkou ztrátu. Ukazuje se, že projekt partnerského klubu má smysl a je to správná cesta,“ kvituje Moder. Frýdek letos prospěl nejmladší generaci kolem Peterka či Malíka, spoustu bodů sbírali Hladonik, Kofroň... Pokud zůstanou, třinecké áčko je brzy nemine.

„Zatím to natvrdo děláme my a Liberec, který má farmu v Benátkách. Samozřejmě je tady spolupráce i dalších klubů v extralize s první ligou, ale tyhle dvě organizace, které byly ve finále, to mají nejvíc provázané,“ připomíná klubový prezident spojitost soupeřů z poslední série. „Všimli si toho také metodici na ČSLH, kde to bylo dáno za příklad. Myslím si, že postupem času půjdou stejnou cestou i další extraligové kluby,“ tvrdí.

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Zásadní je posouvat hráče dál, Ján Moder má velkou radost z úspěchů borců, kteří třineckou mládeží prošli. „Krejčí, Faksa, Pánik, krátce tu působil i Pastrňák,“ počítá nejznámější jména. „Je to vždy příjemné, když čtete a slyšíte, jak se jim daří. Vše nejlepší přeji i našemu odchovanci Lukáši Jaškovi, který od nás odešel za trochu divných okolností. Byl u nás letos, kdy se slavil titul, radoval se spolu s našimi chlapci. Fandím mu a přeji, ať to jednou dotáhne do NHL,“ zmiňuje mladíka, jenž v roce 2017 odešel právě do Liberce a teď bojuje na farmě Vancouveru.

A co se týče zmínek v médiích, ty se letos na jaře týkaly i hodně sympatického gesta Ocelářů. Chomutovu se po cestě na druhý semifinálový zápas porouchal autobus, a tak rival vyslal pro jeho hráče vlastní.

„Tohle by mělo být standardní chování.“

„Nechtěli jsme to moc zveřejňovat, nestáli jsme o velkou publicitu, tohle by mělo být standardní chování. Chomutov to ale pověsil na svou facebookovou stránku, kde nám děkovali. Tady se sluší veřejně poděkovat panu Barteczkovi z firmy Spetra, který celý transport operativně a rychle vyřešil,“ zmiňuje Moder.

Červený autobus navíc po utkání dovezl Piráty až domů! Tohle už je opravdu za hranicí standardního chování – naštěstí tím správným směrem. „Kluci z Chomutova po zápase nasedali do jeho autobusu a ptali se, kam nás odvezete. Mysleli si, že jen do Hranic, kde se jim autobus porouchal. Byli překvapení,“ usmívá se třinecký šéf.

Základem fungující organizace je samozřejmě i finanční zázemí, to může Třinci drtivá většina zbytku republiky závidět. I proto se chce klub posouvat ještě dál v kvalitě přípravy. „Máme v přípravě další projekt. Mladí hráči potřebují všestranný pohyb, chceme tedy v areálu vybudovat menší tělocvičnu na míčové sporty a v plánu je také projekt další ledové plochy,“ přibližuje Ján Moder. To už by byl ve srovnání s (ještě pořád nedávným) provozem staré Werk Areny na Lesní opravdu neskutečný posun...

„Tohle mistrovství je hodně důležité, objevují se tam budoucí hvězdy, přijede spousta zámořských skautů, bude to velká show.“

Teď je třetí led možná ještě hudbou budoucnosti, nicméně stavební úpravy už v moderním stánku Ocelářů probíhají. Žádá si je mistrovství světa do 20 let, které se v Ostravě a Třinci koná na přelomu prosince a ledna. Zbývá tedy už jen něco málo přes půl roku.

„Měli jsme v naší aréně nějaké hluché prostory, které se využijí pro stavbu nových kabin na blížící se MS juniorů. Na základě mezinárodních požadavků IIHF budeme ve WERK ARENĚ instalovat také pružné mantinely a plexiskla,“ vysvětluje prezident, který je na pořadatelství prestižní akce náležitě pyšný.

„Tohle mistrovství je hodně důležité, objevují se tam budoucí hvězdy, přijede spousta zámořských skautů, bude to velká show. Jsem rád, že u nás v Třinci uvidíme Slováky, měla by být bouřlivá kulisa, a také aktuální mistry světa z Finska, to bude obrovská kvalita,“ doufá. „Všichni se na tuto událost těšíme!“

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz