Češi znovu na vrcholu Evropy. Každý splnil, co jsme chtěli, chválí Haken

Jejich výkony nejsou bez mráčků, ale nic to nemění na tom, že čeští hokejisté ročníku 2001 se letos ukazují ve výborném světle. Po bronzu z World Hockey Challenge přivezla sedmnáctka stříbro ze silně obsazeného turnaje ve Finsku, kde ji předčili jenom Američané. „Věřím, že kluci nebudou uspokojení. Odehráli jsme dvě velké akce a zvládli jsme je velice dobře,“ říká hlavní trenér Petr Haken.

Nový fanshop

Stejně jako na listopadovém turnaji v Kanadě, i tentokrát za sebou čeští reprezentanti nechali všechny evropské soupeře. Ze vzájemných duelů vytěžili parádních sedm bodů, ale na hlavní favority ze Spojených států pak už přece jenom nestačili.

Po trojzápase ve Finsku jste nebyl úplně spokojený. Teď už jste?
Určitě jsme si vedli lépe než předtím. Napomáhalo tomu i to, že se nejednalo o jediného soupeře, každý den jsme hráli s někým jiným a turnaj měl kvalitu. Myslím, že to bylo tou akcí, a už dopředu musím hráče pochválit, jak byli na turnaj připraveni.

I po fyzické stránce?
Nejdřív jsme měli trochu obavy, protože spousta hráčů měla během ledna dost náročný program. Chtěli jsme vidět, jak to zvládnou. A myslím, že po fyzické stránce zvládli turnaj velice dobře. Za to je můžu zase pochválit, protože předvedli, že jsou schopni ve třech dnech odehrát tři těžká utkání a zvládnout je.

„Musím hráče pochválit, jak byli na turnaji připraveni. A i po fyzické stránce ho zvládli velice dobře.“

Jak jste naznačil, ta akce určitě hráče víc strhla, že?
Snažili jsme se na to připravit už v realizačním týmu. Už když hráči přijedou, abychom na ně působili přesně takhle. To trojutkání bylo hodně ovlivněné i cestováním, hráli jsme tři zápasy úplně někde jinde, přejížděli jsme spoustu kilometrů. Navíc to byl čas mezi svátky... Nechci spekulovat, ale byli jsme tam pouze na tři dny. Teď byla příprava na turnaj jiná. Kluci chtěli vnímat a brali informace, což bylo vidět hned v prvním utkání.

Finy jste porazili 3:2, těsné výsledky jste pak měli i se Švédskem a Ruskem. Získali jste v nich ale sedm bodů. Co rozhodovalo ve váš prospěch?
Na první zápas jsme byli dobře připravení, mužstvo hrozně moc chtělo dobře vstoupit do turnaje. Přesně se to projevilo i tím, že jsme se dostali do vedení. Když s Finy prohráváte, je to náročné, protože defenzivu mají propracovanou. I proto jsme směřovali k tomu, abychom dali první gól. Hráči po celou dobu utkání plnili věci tak, jak jsme si říkali. Výborně chytal Malík, podpořený naším systémem. Ale bylo tam od hráčů něco navíc a pak jsme byli odměněni brankami. Byl to první krok k tomu, abychom turnaj zvládli.

Výsledky týmu U17 na turnaji ve Finsku

Česko – Finsko 3:2 (0:0, 2:0, 1:2), zápis », sestřih », záznam »
Česko – Švédsko 2:3 po náj. (0:0, 2:1, 0:1 – 0:0), zápis », sestřih », záznam »
Česko – Rusko 3:2 (1:0, 1:1, 1:1), zápis », sestřih », záznam: 1. třetina », 2.+3. třetina »
Česko – USA 3:8 (1:2, 0:4, 2:2), zápis », sestřih », záznam »

Nad Švédy jste také dvakrát vedli, byl to podobný zápas?
Nebyl až tak povedený. Další výsledky Švédů ukázaly, že na turnaji byli jasně nejslabší. Výsledkově to korespondovalo s turnajem v Kanadě, kde taky skončili poslední. Porážka nás mrzela, protože myslím, že jsme zápas mohli mít trochu víc ve vlastních rukou. Švédové předtím nehráli, nás předchozí zápas stál dost sil a hráli jsme hned po druhé hodině. První třetinu jsme odehráli velice dobře, trochu jsme otupili tlak Švédů, ale druhou třetinu jsme měli odehrát lépe. I když jsme pořád o ten gól vedli. Měli jsme trochu delší střídání a někteří hráči se zbytečně zahlcovali, a pak jsme Švédy pouštěli do hry trochu víc, než jsme měli.

Měli jste tři body na dosah, ale inkasovali jste v předposlední minutě a pak prohráli v nájezdech...
Ten závěr byl trochu smolný, protože jsme dvě minuty před koncem byli vyloučeni za filmování. Osobně si myslím, že pokud tam nějaký náznak filmování byl, tak přes dva bránící hráče a měl být vyloučen i někdo od nich. Ale i tak, ta branka, kterou jsme dostali, nepadla z žádného velkého tlaku. Byla to taková nepříjemná střela od mantinelu. Měli jsme to zvládnout líp a taky vyhrát, ale aspoň to bylo ponaučení. Pro naše mužstvo je dobře, když přijde nějaký zdvižený prst. Pomohlo nám to i v přípravě na další zápas s Ruskem.

Nicméně v nájezdech vám Švédové docela udělili lekci.
Hned z prvních dvou nájezdů dali branku. My jsme měli čtyři nájezdy plus během utkání ještě jedno trestné střílení, a gól jsme nedali... Škoda. Švédové se s tím poprali líp technicky, to nám nevyšlo.

„Rusy jsme dostali pod tlak tím, že jsme celý zápas vedli, a oni to neunášeli. Snažili se hru pořád zrychlovat, ale my jsme pořád výborně bránili.“

Potom jste zase porazili Rusy. Berete to jako potvrzení, že vaše výhra ve čtvrtfinále v Kanadě nebyla náhodná?
Já osobně jsem měl trochu strach, protože vím, jak těžce nesli, když jsme je vyřadili v Kanadě. Všichni jsme očekávali, že nám to budou chtít vrátit, a ono to tak i vypadalo. Můžu říct, že jsme se zase velice dobře připravili, a myslím, že nám ta porážka se Švédy pomohla. Kluci zase chtěli potvrdit, že jsou lepší. A ten zápas byl výborný. Mužstvo fungovalo hrozně moc dohromady, měli jsme zase o dalších pět zblokovaných střel víc než v Kanadě. A projevili se i hráči, kteří jsou schopni dát branku a proměnit šanci, protože jsme jich zas tak moc neměli. Musím říct, že nás soupeř dost často zatlačil, ale my jsme výborně bránili. Do defenizvy to kluci odehráli neskutečně a myslím, že si zasloužili, abychom soupeře o gól přehráli.

Stejně jako v listopadu mi přijde, že jste se na Rusy dokázali víc nahecovat. Ta rivalita je zřejmá a zase posunula váš výkon dál. Je to tak?
Myslím, že tohle hraje určitou roli. A taky myslím, že jak s nimi ročník 2001 loni všechny zápasy prohrál, tak je to pro něj ještě větší motivace. Zápas se hodně podobal tomu v Kanadě – týmový výkon podpořený brankářem. Všechno fungovalo tak, jak fungovat mělo. Dali jsme si nějakou taktiku a kluci ji byli schopni plnit. Rusové se dostávali do tlaku jenom ze stran, vůbec jsme je nepouštěli to předbrankového prostoru, který jsme měli úplně jasně pod kontrolou. Tam jsem cítil obrovský progres. Zase můžu kluky jenom pochválit, jak to zvládli.

Byla po zápase cítit na straně Rusů frustrace?
Určitě byla. Na konci se i hráči trochu postrkávali... Rusy jsme dostali pod tlak tím, že jsme celý zápas vedli, a oni to neunášeli. Snažili se hru pořád zrychlovat, ale my jsme pořád výborně bránili. Hrozně důležitý moment přišel na začátku třetí třetiny, kdy jsme za stavu 2:1 hráli skoro minutu dvacet oslabení tři na pět. To byl asi zlom celého utkání.

Pak jste měli volno a v neděli přesně to, co jste očekávali: Stáli proti vám Američané, nejsilnější tým na turnaji...
Dopředu jsme to věděli a taky jsem deklaroval, že to pro nás bude vrchol, dostat možnost zahrát si proti takovému týmu. Je to zkušenost jak pro nás trenéry, tak hlavně neskutečná pro hráče. A že jsme hráli o prvenství v turnaji, to byl bonus. Odpočinuli jsme si, snažili jsme se na soupeře zase připravit tak, abychom ho byli schopni i něčím zaskočit, protože z nich byla celý turnaj vidět suverenita. Jenom škoda, že nám chyběl jeden z nejlepších hráčů Jaromír Pytlík, který dostal disciplinární trest. Myslím, že Rusové to trochu neunesli a vznesli protest, protože na konci zápasu došlo ke zranění. Jak znám Míru, tak to není žádný zákeřný hráč, naopak. Byla to trochu souhra náhod, ale všichni se shodli na tom, že dostane stop na jeden zápas. Mně to přišlo jako obrovská škoda i vůči tomu, že si nemohl zahrát takový zápas. Třeba zápas celé sezony. A pak nám trochu zhatil plány hned začátek, kdy jsme dostali dvě laciné branky po špatném prostřídání, což Američané hned využili.

Rychle jste vstřelili kontaktní branku, jenže druhou třetinu jste prohráli 0:4. Co se tam stalo?
Brankou v přesilové hře jsme se do toho zase trochu víc dostali a vrátili jsme se zpátky k tomu, co jsme chtěli ukazovat. Jenže v té druhé třetině jsme zahráli špatně některé situace a soupeř nás vždycky přečíslil. To je u nich dost smrtící, protože v té rychlosti a kvalitě jsou schopni si to nahrát skoro až do prázdné brány. Bylo tam pár gólových situací, které bychom měli zvládat. Ale zase naopak jejich kvalita hlavně v osobních soubojích, situacích jeden na jednoho, silově v předbrankovém prostoru a zakončení, tam byl obrovský rozdíl. S šancemi si poradili. Řekl bych, že na takového soupeře jsme měli taky dost šancí, ale neproměnili jsme je. I za stavu 2:1 jsme měli samostatný nájezd a kdybychom ho proměnili, soupeř by mohl na chvíli znervóznět. Ale to jsou kdyby.

„Možnost zahrát si proti Američanům? Zkušenost jak pro nás trenéry, tak hlavně neskutečná pro hráče. A že jsme hráli o prvenství v turnaji, to byl bonus.“

Hráli Američané na evropském ledě stejně dobře jako na zámořském?
Oni jsou dost technicky zdatní a když mají trochu víc prostoru, tak jim to ještě víc vyhovuje. Jsou výborní bruslařsky a potom bylo vidět, jak jsou sehraní. Hrají spolu celý rok, takže kolikrát předvádějí i akce naslepo. Jako když jste v klubu a máte tým pohromadě. Dobře se čtou a situace mají nahrané, jejich síla byla vidět. My jsme do toho dali obrovskou obětavost a chuť, ale ta druhá třetina nám utekla. Byla to škoda.

Aspoň poslední třetinu jste uhráli na remízu, což vás může částečně těšit.
Snažili jsme se ji zvládnout, byl to pro nás takový minizápas. Nechtěli jsme dostat další branky, ale dohrát utkání s tím, že začínáme od nuly. Povedlo se nám to na remízu a na konci jsme měli i šanci na tu branku navíc. Samozřejmě soupeř za stavu 8:3 hraje asi trochu jinak než za vyrovnaného stavu. Ale pro kluky to bylo opravdu vyvrcholení celého turnaje a celotýdenní práce, kterou předvedli. Jenom jsme si řekli, ža abychom takový tým porazili, tak musí všechno klapnout, musíme všichni udělat to, co si řekneme, a navíc ještě každý za sebe opravdu musí vydolovat, co v něm je. Pak věřím, že se to povést může. Věříme si, že když ta konfrontace ještě někdy přijde, tak budeme připraveni líp. Už jenom díky tomu, že tu zkušenost v zápasech máme.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Ze začátku sezony jsme se bavili o silné ofenzivě, zvykli jste si dávat hodně gólů. Ale neukázaly vaše těsné výhry proti elitním soupeřům, že si to především musíte odehrát defenzivou a právě na výsledky jako 3:2?
Osobně jsem přesvědčený, že ty výsledky přesně korespondují s tím, jak je to vyrovnané. Kdokoli může porazit kohokoli a že je Amerika trochu odskočená, to se vždycky v rozhodujících momentech ukáže. Nechci říct, že musíme hrát na výsledek o gól, samozřejmě bychom jich rádi dali víc. Ale ty zápasy jsou tak vyrovnané, že i když odskočíte o dvě branky, tak najednou přijde nějaká chybička a soupeř se přitáhne. A že jsme chtěli hrát ofenzivněji než v těch třech zápasech s Finskem? Určitě jsme se mnohem víc udrželi na kotouči, což byl náš plán. V útočném pásmu jsme byli nebezpečnější než předtím. Co se týče zakončení, s tím se trápíme všichni delší dobu a musíme na tom pořád pracovat. Ukázal to i zápas s Američany. Jakmile my nějakou šanci neproměníme a oni ano, jejich sebevědomí to posune a nám naopak hlava spadne. Pak si s tím poradit a změnit to je mnohem těžší, než když branku dáte. Myslím, že jsme opravdu se všemi soupeři dokázali být víc na kotouči, a co se mi osobně líbilo v závěru, ať už s Ruskem, nebo s Američany, tak jsme byli schopni rychle otočit z obrany do útoku a dostávat se do šancí.

Překvapil vás mile některý z hráčů?
Hodnotil bych to jako dobře fungující tým. Každý z hráčů dokázal splnit to, co jsme po něm chtěli před turnajem. Dostali informace, co od nich očekáváme, a na konci jsme zase každému individuálně řekli, co se povedlo a co se nepovedlo a na čem je potřeba zapracovat. Hrajeme to tak, že každý hráč má svou roli. Jestli má někdo dát gól, tak je potřeba, aby ho byl schopný dát. A jestli má jiný hráč zase defenzivní činnosti, tak je musí stoprocentně prodat. Pak je šance na úspěch.

„Věřím, že reprezentace je pro každého obrovskou odměnou za dobrou práci a za výkonnost, a že si jí všichni váží.“

Sezonu zakončíte v dubnu ve Švýcarsku, kde už Američané nebudou. O to větší šance turnaj vyhrát?
My bychom rádi na každý turnaj jeli s tím, že ho chceme vyhrát. Věřím, že kluci nebudou uspokojení. Odehráli jsme dvě velké akce a zvládli jsme je velice dobře. Na jedné jsme byli třetí, na další druzí, tak na té poslední by bylo fajn vyškrábat se někam vysoko. Ale to je vždycky podmíněné tou prací a chutí, kterou teď kluci předvedli. Věřím, že na konci sezony ještě budou mít chuť a síly, po těch bojích, které je teď čekají. Věřím, že reprezentace je pro každého obrovskou odměnou za dobrou práci a za výkonnost, a že si jí všichni váží. S tím do turnaje půjdeme, a uvidíme. Může se stát cokoli. My se budeme snažit připravit tým tak, abychom byli úspěšní. Věří v to každý z realizačním týmu a my to musíme přenést na hráče.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz