Američané si smlsli na unavené osmnáctce. Nestačili jsme, znělo z kabiny

Foto: Lukáš Kaboň, Český hokej

(SOČI, od našeho zpravodaje) Česká reprezentace do osmnácti let na turnaji pěti národů v ruském Soči prohrála poslední zápas se Spojenými státy vysoko 2:8 a je jasné, že v ruské metropoli skončí bez cenného kovu. O konečném výsledku národního týmu rozhodnou zbývající zápasy doposud pátých Finů.

Carlson Hockey Games 2019 Brno

Tvrdost hokejistů USA poznali Češi už ve druhé minutě, terčem ostrého zákroku se stal kapitán Radek Mužík. „Byl jsem na ledě asi minutu a půl. Chtěl jsem vyndat puk do středního pásma a frajer mě trefil kolenem na koleno,“ nechápal český forvard. „Myslím, že se mohlo vylučovat do konce utkání,“ komentoval dál střet, který zůstal nepotrestaný.

Netrvalo to dlouho a Spojené státy šly díky trefě Owena Lindmarka do vedení. „První branka to zlomila,“ přemítal obránce Radek Kučeřík. „Ale bylo to tím, že si za tím víc šli. Točili nás v pásmu a my jsme špatně střídali. Když nás drželi přes minutu v pásmu, bylo to už hodně těžké. Chyby se kupily.“

Zámořští hokejisté s úvodním gólem získali klid a ještě do přestávky zdvojnásobil jejich náskok Patrick Moynihan. „Pro nás to byl čtvrtý zápas za čtyři dny, Američané hráli teprve potřetí. Kluci byli unavení a nestačili. Navíc jsme nejspíš čelili nejlepšímu týmu na turnaji, takže bychom i tak měli problémy,“ soudil trenér Alois Hadamczik.

Američané byli ve všem lepší, uznal kapitán Mužík

Na začátku druhé třetiny dostal český tým dobrou příležitost v podobě pětiminutové přesilovky. Judd Caulfield to přehnal s důrazem a po nevybíravém faulu zamířil rovnou do kabiny. „Některé jejich zákroky byly fakt za hranou. Asi jsou zvyklí z jejich ligy, tam se to takhle hraje,“ shodovali se Mužík s Kučeříkem.

Početní převahu však Češi nevyužili a Američané trestali. Ve druhé třetině nejprve podruhé v zápase skóroval Moynihan, ve třetí pak soupeři národního týmu odskočili do vedení 5:0. Prosadili se Danny Weight, syn slavného otce Douga, a Cole Caufield.

V poslední desetiminutovce se pak s brankami roztrhl pytel a dostalo se poprvé i na Čechy. Střelecké prokletí zlomil obránce Radek Kučeřík. „David Vitouch mě našel mezi kruhy, já jsem zavřel oči a spadlo to tam,“ vydal se po stopách gólové akce sám střelec. „Když se prohraje zápas, tak ani gól špatný dojem nenapraví,“ smutnil zároveň.

Sestřih utkání Česko – USA 2:8

Američané si však přichystali hned dvojitou odpověď. V rozmezí jedné minuty slavili gól Trevor Zegras a Sean Farrell. Češi pak dokázali ještě jednou snížit, když se Turečkova rána v cestě do americké sítě otřela o Ondřeje Pšeničku. Poslední slovo si však přece jen vzali Američané, když na konečných 8:2 uzavřel Patrick Moynihan, který zároveň zkompletoval hattrick.

„Výsledek hovoří za vše. Přejeli nás jak pohybem, tak i důrazem do brány,“ krčil rameny Radek Kučeřík. „Na závěr turnaje jsme dostali nejtěžšího soupeře. Místy jsme až zahazovali puky, ale bylo vidět, že hráčům nešly nohy,“ vysvětloval trenér Hadamczik. „Američané mají tento ročník jasně nejsilnější,“ uznal po utkání český kouč.

Jeho výběr po třetí prohře na turnaji ztratil naději na medailové umístění, což nesl velmi těžce kapitán výběru Radek Mužík. „Jeli jsme sem pro úspěch, který jsme neudělali. Dávám vinu sám sobě. Byl jsem kapitán, měl jsem být lídr a zklamal jsem,“ nebral si servítky.

O celkovém umístění Čechů rozhodnou zbývající dva zápasy finské reprezentace, která by Čechy ještě mohla předstihnout v případě, že by získala alespoň čtyři body. Nestane-li se tak, zůstane národní tým čtvrtý.

ČESKO – USA 2:8 (0:2, 0:1, 2:5)

Branky a nahrávky: 52. Kučeřík (Vitouch), 58. Tureček (Mužík) – 7. Lindmark, 19. Moynihan (Zegras, Weight), 32. Moynihan (Gildon), 42. Weight (Vlasic, Beecher), 45. Caufield (York), 56. Zegras (Vlasic), 57. Farrell (McCarthy), 59. Moynihan (Zegras).
Vyloučení: 3:2, navíc Caulfield a Zegras (oba USA) 5 minut a do konce utkání.
Využití: 0:1.
Česko: Malík – Mlčák, Kučeřík, Poizl, Suhrada, Tureček, Žůrek, Volráb – Rychlovský, Najman, Teplý – Mužík, Barinka, Koffer – Raška, Peterek, Beránek – Křemen, Vitouch, Pištěk – Pšenička. Trenéři: Hadamczik, Bělohlav a Židlický.
USA: Knight – York, Thrun, Helleson, Vlasic, Gildon, Boldy, Warren, Zegras, Rolston, Caufield, Caulfield, Beecher, Moynihan, Turcotte, Groll, Farrell, Lindmark, Fensore, McCarthy, Weight. Trenéři: Wroblewski a Appert.

Rusko – Finsko 2:3 po nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 – 0:0)

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Rusko 3 2 0 1 0 10:4 7
2. USA 3 2 0 0 1 16:11 6
3. Švédsko 3 2 0 0 1 12:12 6
4. Česko 4 1 0 0 3 12:18 3
5. Finsko 3 0 1 0 2 8:11 2

Další program turnaje v Soči

Sobota 9. února:
13:00 Finsko – Švédsko
16:30 Rusko – USA

Začátky jsou uvedeny v českých časech, v Rusku je o 2 hodiny víc.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz