Milionová posila i nechtěný muž. Prospal poznal, že NHL je hlavně byznys

Foto: nhl.com

Už se psal srpen a Václav Prospal zůstával bez práce. Bylo mu tehdy čtyřiatřicet, měl za sebou slabší sezonu s krajně nelichotivou bilancí -20. Tampa Bay ho vyplatila ze smlouvy a jeho budoucnost v NHL byla nejistá. A pak to přišlo, přesně před deseti lety spojil český útočník svou kariéru s newyorskými Rangers.

Den s týmem Mountfield HK

Byl to finanční sešup. 

Lightning mu předchozí sezonu posílali tučné šeky, Prospal si vydělal 3,5 milionu dolarů.

Podmínky, jež přijal od Blueshirts, byly oproti tomu tuze skromné. Budějovický patriot vzal zavděk smlouvou na jeden rok, za 1,15 milionu dolarů. Tradiční klub prakticky nemohl prodělat, za "pakatel" přivedl prověřeného forvarda, který o dva roky dříve nastřádal 71 bodů a hned 33krát skóroval.

A Prospal se Rangers tuze vyplatil. Natolik, že tento podpis je dnes vnímán jako jeden z nejlepších v éře platových stropů.

Třeba The Hockey News zařadili Prospala na seznam pěti nejvýhodnějších pozdních posil od roku 2005 (po bok Lee Stempniaka, Brada Boyese, Todda Bertuzziho a Raffiho Torrese).

Proč?

Dvojnásobný světový šampion v dresu Jezdců exceloval. Nasázel 20 gólů. Blýskl se 58 body. Téměř neslezl z ledu, hrával k 20 minutám za večer. Napravil si nelichotivou statistiku účasti na ledě a hlavně se zařadil mezi lídry newyorského mančaftu.

V Madison Square Garden, jedné z nejvybranějších hokejových scén na světě, dokonale prodal své umění. Rangers s ním rádi podepsali další kontrakt a pořádně mu přidali, Prospalovi slíbili za rok věrných služeb 2,48 milionu dolarů.

Jeho význam pro ambiciózní mančaft stvrdil fakt, že mu našili na dres áčko.

Z Manhattanu pak v létě 2011 odešel do Columbusu. U Blue Jackets prožil dvě dobré sezony, v té druhé dokonce ovládl klubové bodování. Přesto se poté dalšího paktu nedočkal. „Taková je realita. NHL bere víc a víc mladších hráčů. Pro veterány je to pořád těžší. Už nadešel náš čas," uvědomoval si trend.

Ten je nyní ještě mnohem výraznější.

A není tak divu, že na hráčském trhu NHL zůstávají velká jména, která ovšem matrikáři zanesli do matrik už před třiceti a více lety. Namátkou: smlouvu nemá Dion Phaneuf, Patrick Marleau, Thomas Vanek, Niklas Kronwall, Dan Girardi či Jason Pominville.

Třeba někdo z nich dokáže napodobit Prospalovo "povstání."

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz