Měli stejný sen. Mazura a Blümel si ho teď společně plní v Edmontonu

27. června 14:32

David Zlomek

Ve dvou se to lépe táhne, říká se. Naživo to teď prožívají dva čeští hokejisté. Matěj Blümel a Tomáš Mazura měli sen, který má každý hokejista. Dostat se do NHL. Oba první krok v sobotu překonali, protože byli draftováni. Jsou to nejlepší kamarádi, kterým se splnil sen. Ba co víc, o své působení v nejlepší hokejové lize světa budou oba bojovat v Edmonton Oilers.

HokejkaTV

„V sobotu jsme měli grilovačku u bazénu. Já, Tomáš a pár dalších kamarádů,” popisoval svůj sobotní den Matěj Blümel. „Kluci pak řekli, ať večer sledujeme draft, že to bude sranda a užijeme si to.”

Z jeho slov jde cítit, jako kdyby ani nečekal, že by měli být s Tomášem draftováni. Ale zanedlouho poté, co se vrhnuli do bazénu, přišel první telefonát. A následoval výbuch radosti, jelikož Matěj byl draftován jako stý v pořadí Edmonton Oilers.

„Matějovi zazvonil mobil a bylo jasné, o co jde. Skvělý, říkal jsem si,” uvedl v rozhovoru Tomáš Mazura. „Pak jsem trochu znervózněl, chtěl jsem být taky draftovaný.”

Jeho nervozita se přelila v radost zhruba o hodinu později. To mu totiž zavolal spolubydlící z Kimball Union Academy. Tedy ze školy, jejíž dres v uplynulé sezoně oblékal. Nakonec z toho bylo 162. místo.

„Zavolal mi můj spolubydlící a jenom křičel,” popisoval Mazura. „Ptal jsem se ho, co se děje. A on, že jsem draftovaný! Bylo super dozvědět se, že si mě taky vybrali Oilers.”

Být draftovaný je samo o sobě skvělý počin a důvod k nadšení. Ale být draftovaný stejným týmem, který draftoval nejlepšího kamaráda, s nímž jste od pěti let vyrůstali a hráli spolu? Zní to skoro jako pohádka.

„Jsme nejlepší kamarádi od nepaměti,” řekl Mazura. „Hráli jsme spolu od mala. Je to super. Nevěděli jsme, jestli si nás vůbec někdo vybere. A teď si nás vybral stejný tým? Šílené.”

Z radosti se ale oba museli rychle probrat, čekal je totiž náročný den. Museli se totiž dostat z domu do Edmontonu, kde tento týden probíhá kemp nováčků. To se dozvěděli od Scotta Howsona, jenž se v Oilers stará o hráče a jejich rozvoj. 

„Volal jsem Matějovi Blümelovi. Byl v Česku. Řekl jsem mu, že byl draftovaný, což už samozřejmě věděl. Volali jsme si tak půl hodiny po tom, co jsme si ho vybrali,” uvedl Howson. „Řekl mi, že je se svými kamarády, tak jsem jen tak nadhodil, jestli nechce přijet na kemp. Hned řekl, že určitě. S Mazurou to za hodinu bylo to samé. Oba neváhali a hned chtěli jet.”

Foto: Archiv Matěje Blümla

A aniž by se nadáli, byli v letadle nad oceánem a mířili do Edmontonu. 

„Tomášovi volali tak v jedenáct večer. V sedm ráno už jsme jeli z domu do Prahy na letiště,” potvrdil Blümel. „Bylo to všechno tak rychlé, ale strašně se nám tady líbí, užíváme si tu každou minutu.”

Cesta Tomáše Mazury na draft byla poměrně zajímavá. V Česku nedostával moc příležitostí, a tak zkusil jet do USA na hokejový kemp. Tam si ho v patnácti letech vyhlédla Kimball Union Academy, kam se přesunul. Bude zde hrát ještě příští sezonu, pak by se měl přesunout na univerzitu.

„Doma jsem nedostával moc šancí, protože jsem byl menší než ostatní,” krčil Mazura rameny. „V rukách jsem to měl, ale od spousty trenérů jsem nedostával příležitosti. Dokonce ani v nároďáku. Tak jsem jel na hokejový kemp, kde jsem potkal trenéra Tima Whiteheada, který mě doteď trénuje. On sám mě chtěl, což pro mě moc znamenalo.” 

Blümel poslední dvě sezony také strávil za mořem, a to v dresu Waterloo Black Hawks, kteří hrají USHL. Ty ale opustí, jelikož příští ročník odehraje na univerzitě v Connecticutu.

„Zavolali mi z Connecticutu, že by mě chtěli pro sezonu 19/20. Ptali se, jestli bych na dva roky nemohl do Ameriky. Potom mi zavolalo Waterloo a já šel tam. To bylo nejlepší rozhodnutí v mém životě,” dodal Blümel.

A kdyby tihle dva nehráli hokej, asi by se stejně potkali. Bylo by to ale na tenisovém dvorci. V tenisu oba dva vynikají, vždyť před tím, než se oba rozhodli, že sport číslo jedna je hokej, byli nejlepšími hráči v Pardubickém kraji. 

„Je to tak, v našem kraji byl on jednička a já dvojka. Hráli jsme spolu turnaje a tak. Je to fakt bláznivý příběh,” smál se Mazura.

Bláznivý je asi to nejlepší slovo. Jejich příběh se totiž nedá popsat jinak. A za mořem nyní píší další kapitolu.

Jak jinak než spolu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz