Ligu mistrů chceme vyhrát, burcuje Pech. Varaďa čeká provokace

Foto: hcsparta.cz

Trojice českých klubů zná od středy své soupeře pro Ligu mistrů, která letos začne až v říjnu, ale rovnou vyřazovacími boji. Nejtěžší úkol přihrál los pražské Spartě. Podaří se jí zopakovat účast ve finále, od níž uplynuly tři roky?

Aplikace Tipsport extraligy

Účastníci sedmého ročníku novodobé Ligy mistrů se musí smířit s okleštěným formátem, který má na svědomí pandemie koronaviru a s ním spojená nejistota do příštích měsíců. Šestizápasové základní skupiny tentokrát organizátoři vypustili, polovina týmů bude mít dohráno už po dvou utkáních úvodní fáze play off.

Sparťané v soutěži tři roky chyběli, teď začnou proti zvučnému soupeři – finské Raumě. „Čeká nás typický finský hokej o bruslení a důrazu. Už jsme v minulosti hráli s Kärpätem i KalPou, takže s Finy máme bohaté zkušenosti. Budou to zápasy ve vysokém tempu a o pohybu, ale věřím, že budeme mít formu a postoupíme,“ hlásí na klubových stránkách útočník Lukáš Pech.

„Je to jeden z nejatraktivnějších soupeřů, které jsme si mohli přát.“

Rauma obsadila v nedohrané základní části finské Liigy druhé místo, když na první Oulu ztrácela devět bodů. „Je to jeden z nejatraktivnějších soupeřů, které jsme si mohli přát. Los nám mohl přidělit i švédské soupeře, ale tento finský tým je také velice zajímavý. Fanoušci i my se máme rozhodně na co těšit. Myslím, že uvidí velmi dobrý hokej,“ souhlasí zadák Milan Jurčina.

Právě on jako jediný z kádru Pražanů oblékal dres soupeře. Už je to ale taky nějaký rok. Jmenovitě ve výlukové sezoně 2012/13 odkroužil za finský celek 26 utkání včetně play off, v nichž nasbíral 14 bodů (6+8).

„Jsou to typičtí Finové. Přijali mě velice hezky, klub funguje tak, jak by měl. Mají vynikající fanoušky, kteří umí udělat pěknou atmosféru. Stadion je sice maličký, ale pěkný a útulný, navíc vždy zaplněný. Doufám, že to tak bude i v Lize mistrů,“ hlásí slovenský obránce, který právě před výlukou působil sedm let nepřetržitě v NHL.

Město se zhruba 40 tisíci obyvatel na západním finském pobřeží si hodně oblíbil. „Je to malinké městečko s hezkým centrem. Hokej tam zajímá každého, lidé poznávají hokejisty na ulici a v obchodech, žijí tam se svým klubem. Moc milé místo,“ pokyvuje Jurčina.

Ligu mistrů si zahrál v dresu Norimberku, to Lukáš Pech pamatuje všechny tři ročníky se Spartou. A nezapomene zejména na ten poslední, kdy 13 body (6+7) ve 13 utkáních výrazně podpořil tažení až do finále. Tam Pražané smolně padli s Frölundou v prodloužení.

„Chceme minimálně zopakovat rok 2017 a ideálně zvítězit, protože když tehdy přišli fanoušci do O2 areny na semifinále proti Växjö, bylo to fantastické!“ burcuje Pech.

To Liberec a Třinec, které čeká mezi evropskou smetánkou už šestá účast, mají papírově snadnější los. I když hlavně Oceláři se budou mít hodně na pozoru. Po roce si totiž zopakují bitvy s Juností Minsk, s níž měli loni vyrovnanou bilanci.

Zatímco doma vyhráli vysoko 7:2, na ledě soupeře nedali ani gól a prohráli 0:2. „Proti Minsku jsme odehráli dva těžké duely a především zápas v Bělorusku byl pro nás hodně smolný. Měli jsme spoustu vyloučených, což nám situaci zkomplikovalo,“ vzpomíná na webu hcocelari.cz kouč Václav Varaďa.

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

„Na můj vkus soupeř minule hodně provokoval naše hráče, dostával se nám pod kůži, z čehož v Minsku rezultovaly jeho časté přesilovky. Z toho si musíme vzít ponaučení a letos to zvládnout lépe. V domácím prostředí byl Minsk velmi silný, udělal nám to těžké. Třineckou odvetu jsme ale zvládli a vyhráli výrazným rozdílem,“ říká.

Proti loňskému českému mistrovi bude stát pro změnu devítinásobný šampion běloruské ligy. A pozor, před čtyřmi lety na domácí půdě skolil nejen Mladou Boleslav a švédské Vaxjö, ale dokonce i Frölundu, tedy jasného hegemona v historii soutěže!

„Junosť patří dlouhé roky k běloruské špičce, proto očekáváme velké bitvy.“

„Junosť patří dlouhé roky k běloruské špičce, proto očekáváme velké bitvy. Hráči Junosti jsou šikovní na kotouči, dobře bruslí, kombinují. Věřím ale, že oba zápasy letos zvládneme a nakonec postoupíme,“ přeje si Varaďa reparát za loňský scénář.

Jestli ale před někým stojí jednoznačná povinnost postoupit, jsou to Bílí Tygři. Čeká je nejkratší výjezd ze všech v prvním kole, vyzvou totiž posledního mistra polské soutěže i vítěze základní části nedohraného ročníku, GKS Tychy.

Soupeř se Ligy mistrů zúčastní potřetí v řadě. Zatím pokaždé vyhrál jediný zápas ze šesti v základní skupině, když na domácí půdě porazil Bolzano a Vídeň, tedy shodně týmy z mezinárodní soutěže EBEL.

„Z hráčů známe jen Patryka Wronku, který proti nám loni nastupoval v dresu Belfastu. V Champions Hockey League není lehkých soupeřů, my se na to těšíme a pečlivě se na Tychy připravíme,“ slibuje na webových stránkách Liberce hlavní kouč Patrik Augusta.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz