Kohouti na výcviku: poplach ve tři ráno, komáři či brodění řekou. Záhul, říká Moták

Foto: Osobní archiv Viléma Buriana

27. června 12:06

David Jahoda

Suchá příprava by neměla sklouznout do stereotypu, měla by hráče bavit. Proto se v Olomouci snaží o to, aby byla co nejvíc různorodá. Dost unikátní zpestření si realizační tým Hanáků připravil pro své svěřence do závěrečné fáze přípravy. O co šlo? O vojenský výcvik u Hranic na Moravě. Na vlastní kůži se ho zúčastnili i ti, kteří ho iniciovali – trenéři.

HokejkaTV

Záměr domluvit pro hráče vojenský výcvik vyslovil trenér Zdeněk Moták už na startu suché přípravy. Původně měli Kohouti zamířit do vojenského újezdu Libavá, nakonec ale musela padnout volba na vojenský prostor u Hranic na Moravě. „Na Libavé to teď nešlo. Je tam kůrovec, spousta vykácených stromů, takže jsme to měli ve vojenském prostoru vzdušnou čarou asi dva kilometry od kasáren v Hranicích,“ vysvětlil Moták.

Nešlo (jen) o poznávačku, ale především o skutečný výcvik, který dal všem pořádně zabrat. „No, bylo to hrozné. Aspoň pro mě teda,“ řekl Moták.

Foto: hc-olomouc.cz

„Myslel jsem si, že to bude jednodušší. Nikde nic. Přijdete a tam jen les, louka. Kluci měli prvně různá školení – topografii, přežití, zdravovědu a další. Pak si na tom palouku museli postavit přístřešek, pod kterým spali. Použili karimatky, nějaké plachty, celty. Následoval přesun přes osmikilometrový lesní porost, což bylo celkem dost,“ začal s vyjmenováváním činností, které Kohouti podstoupili.

„Potom se plnily různé úkoly, byl táboráček, chycení pstruha, jeho kuchání a upečení. Ve tři hodiny v noci nám pískli poplach, zase byl přesun, asi kilometr jsme běželi na místo, kde jsme museli čekat, než jsme se mohli vrátit. Noc byla taková rozhozená. V pátek ráno pak bylo prodění přes řeku Bečvu a ukončilo se to zrychleným pochodem do kasáren. Pro mě to byl velký záhul,“ dodal 55letý kouč.

Foto: hc-olomouc.cz

S trenérskými kolegy Janem Tomajkem a Janem Littnerem (trenér brankářů, pozn. red.) nechtěli svým svěřencům jen uštěpačně přihlížet. Chtěli jim ukázat, že i oni jsou schopni výcvik absolvovat. „Jen jsme neměli ta počáteční školení, protože jsme byli v Olomouci na tenisovém turnaji s partnery,“ doplnil starší z trenérského dua olomouckých trenérů. 

Důvodů, proč sáhnout k tomuto unikátnímu zpestření suché přípravy, bylo samozřejmě víc. V prvé řadě ale hráči museli alespoň na nějakou dobu opustit svoji komfortní zónu. „Myslím, že účel to splnilo opravdu maximálně! Viděli jsme je v situacích, na které nejsou zvyklí. Navíc tam bylo spousta komárů, čímž ta nekomfortnost byla navýšená,“ těšilo Motáka.

Foto: hc-olomouc.cz

V práci s kolektivem je důležité utužit dobrou partu. Vždyť ta pak bude pospolu dalších několik měsíců. „Dali jsme je do pětic, schválně tak, aby spolu nebyli ti úplní kamarádi. Aby byli od sebe a byli s tím, se kterým se kamarádí třeba o něco méně.“ 

A v neposlední řadě šlo i o vzdělávací akci. „Zase jsme se podívali na jiné odvětví, na věci, které řeší jiní lidé. Vojáci jsou dle mého názoru borci. Jsou fakt výborní. A instruktoři, které jsme měli, byli zvlášť výborní,“ cenil si Moták. „Kromě výcviku samotného jsme v pátek po tom doběhnutí viděli ještě nějakou techniku – bévépéčka (bojové vozidlo pěchoty, pozn. red.), minomety, zbraně,“ prozradil.

Foto: hc-olomouc.cz

Jaké měl ohlasy od hráčů? „Pochvalovali si to, i když to byla celkem dřina. To, že tam byli komáři, že se moc nevypsali… postupně se to zkrátka nabalovalo. Možná, že byli chvílemi naštvaní, ale budou na to vzpomínat rádi,“ byl přesvědčen. 

Vojenského výcviku se nezúčastnili jen dva hráči – Zbyněk Irgl a Lukáš Nahodil. Ale výjimku neměli. „Jeden onemocněl a druhý měl nějaké neodkladné vyřizování, které prostě nešlo zrušit,“ odpověděl bývalý asistent trenéra na Spartě či ve Vítkovicích.

Foto: hc-olomouc.cz

V pátek 28. června Kohouti první (méně oblíbenou) část přípravy na novou sezonu uzavřou. Kouč Moták si její průběh pochvaloval. „Víceméně jsme splnili všechno, co jsme si předsevzali. Tréninky nebyly dlouhé, byly jednou denně. Na hráče jsme apelovali, aby se zlepšovali v dovednostech, ve kterých zaostávají. Zpětnou vazbou pro nás je, že je teď po dvou měsících vidíme, a můžeme porovnat, jak na sobě zapracovali.“ 

Teď si od sebe všichni hráči na tři týdny odpočinou. Už ne tak od dřiny. Alespoň tak si to přeje trenérský tým Mory. „Upozorňovali jsme na to, že volno, které budou mít, není dovolená jako taková. I v tom individuálním volnu se budou muset nachystat tak, aby, když se 22. července zase sejdeme, byli připraveni skočit rovnou na led,“ uzavřel Moták.

„Myslím, že účel to splnilo opravdu maximálně! Viděli jsme je v situacích, na které nejsou zvyklí.“

První přípravný zápas pak čeká Hanáky ve čtvrtek 1. srpna na svém ledě proti kazašskému Kokčetau. 

Foto: hc-olomouc.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz