Je ideální doba stát se rozhodčím, míní Šindler. Co radí nováčkům?

Foto: hcsparta.cz

V současné době běží náborová akce Pískej Hokej, jejímž cílem je přilákat do českého hokejového prostředí nové rozhodčí. Stále se do ní můžete přihlásit, přičemž o veškerých podrobnostech hovoří někdejší úspěšný arbitr a nynější předseda komise rozhodčích Vladimír Šindler.

České hokejové prostředí se potýká s poměrně zásadním nedostatkem rozhodčích, že?
Je to tak. My ten problém velmi zásadně pociťujeme. I proto jsme před třemi lety uspořádali náborové kampaně, které bohužel přerušil covid. Proto jsme v tomto roce proces obnovili a máme největší náborovou kampaň rozhodčích v historii.

Jaký evidujete zájem?
Zájem je vysoký. S absolutními čísly jsme spokojeni. Zásadní je však to, kolik uchazečů se ve finále na školení opravdu dostaví a také to, kolik uchazečů „přežije“ první sezonu pískání. Každopádně chci říct, že teď je z mého pohledu opravdu ideální čas na to, aby se nám zájemci o pozici rozhodčích přihlásili. Vzhledem k tomu, jaký je personální nedostatek kolegů, tak se nemusí obávat, že by měli nedostatek práce a zápasů.

Když se zájemce o pozici rozhodčího v rámci akce Pískej Hokej přihlásí, s čím má počítat?
Určitě má počítat s poměrně rozsáhlým školením, které ho zasvětí do pravidel a jednotlivých procedur rozhodčích. Školení je podle nás naplánované tak, aby bylo co nejvíc zábavné a aby v něm uchazeči dostali co možná největší penzum informací. Součástí je také prověrková část. Ta ale na počáteční úrovni 3. třídy není nastavena tak, aby se jí účastníci museli obávat. Předpokládáme, že to všichni uchazeči úspěšně zvládnou.

„Vzhledem k tomu, jaký je personální nedostatek kolegů, tak se nemusí obávat, že by měli nedostatek práce a zápasů."

Existuje pro začínajícího rozhodčího věková hranice, od které může dostat licenci?
Ano, věková hranice je v tomto případě od patnácti let. Do školení se může přihlásit i uchazeč mladší patnácti let, ale licenci dostane dovršením věku patnácti let. Fungujeme na podobném principu jako třeba autoškola.

Přihlásili se vám letos i takto mladí potenciální rozhodčí?
Ano, evidujeme skupinu uchazečů, kteří se pohybují v tomto věkovém rozmezí.

Jak je na tom česká škola rozhodčích z pohledu zastoupení dívek?
Na to existují dva pohledy. Máme velmi úspěšné ženské rozhodčí, kteří se účastní i mezinárodních turnajů jako jsou mistrovství světa nebo olympijské hry. Zároveň jich ale máme málo, takže bychom mezi sebou rádi přivítali další dívky. Není to něco nového, ženské rozhodčí máme už řadu let.

„Školení je podle nás naplánované tak, aby bylo co nejvíc zábavné a aby v něm uchazeči dostali co možná největší penzum informací."

Takže hokejové prostředí se na dívky v pruhovaném nedívá zpátečnicky?
Neříkám, že se s něčím takovým dívky nemohou setkat, ale podle mě je to velmi okrajová záležitost. České hokejové prostředí je nastavené tak, že pokud mají i dívky dostatečnou výkonnost, tak jsou přínosem. Z naší strany rozhodčích rozhodně žádné předsudky nehrozí.

Foto: Michal Eger, cslh.cz

Co finanční hrazení školení?
V tomhle případě si ho spolufinancují uchazeči. Zároveň se na hrazení nákladů školení podílí hokejový svaz a krajské komise rozhodčích, protože náklady jsou poměrně vysoké. Jedná se například o pronájmy učeben, pronájmy ledových ploch, které dramaticky zdražily nebo odměny lektorů. Jak už jsem ale řekl, tak značnou část těchto nákladů hradí krajské výkonné výbory a Český svaz ledního hokeje. Ten se podílí například tím, že každý úspěšný uchazeč obdrží zdarma dres rozhodčího. Určitá finanční spoluúčast je každopádně ze strany zájemců požadována.

„Rádi bychom mezi sebou přivítali i další dívky."

Budete konkrétní?
Částka se pohybuje v závislosti od toho, v jakém regionu se školení pořádá. Rozmezí je tisíc až dva a půl tisíce korun.

Co je podle vás pro začínajícího rozhodčího nejtěžší?
To nejtěžší ho rozhodně nepotká na školení. Školení je pořádáno zkušenými kolegy, kteří dbají důraz na to, aby se zájemcům dostalo co nejvíc vědomostí. Takže důležitý je upřímný zájem o práci rozhodčího a zároveň vyrovnat se se specifickým českým prostředím.

„Mladí rozhodčí se nemusejí obávat. V začátcích jsou obsazováni se zkušenými kolegy."

Máte na mysli celospolečenskou negaci, která se mnohdy odráží i ve sportu a vůči rozhodčím?
Přesně tak. Už i na zápasech žáků se někteří rozhodčí setkávají s nadávkami diváků, rodičů a některých trenérů. To je podle mě na práci rozhodčího nejtěžší.

Věnuje se tedy školení také psychické odolnosti začínajících sudích?
Ano, tahle součást je ve školení také zařazena. Jedná se především o vlastní zkušenosti jednotlivých lektorů a důraz na komunikaci. Na druhou stranu je třeba říct, že žádná teoretická část nenahradí část praktickou. Mladí rozhodčí se každopádně nemusejí obávat, v začátcích jsou obsazováni se zkušenými kolegy, kteří proces jejich učení zaštítí.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Kam bude napoprvé zařazen rozhodčí, který školení úspěšně absolvuje?
Takový rozhodčí bude krajskou komisí rozhodčích obsazován na zápasy s působností kraje. Jedná se o žákovské kategorie do osmé třídy včetně. Zároveň na jakékoliv další zápasy s působností kraje, na které je potřebná licence rozhodčího 3. třídy.

Nesetkáváte se někdy s až přehnanou ambiciózností mladých rozhodčích, kteří by hned chtěli pískat například extraligu?
Je to jeden z rysů nynější generace. Ambicióznost je buď velmi vysoká, případně vůbec žádná. My mladé rozhodčí v jejich růstu podporujeme, zároveň jim zdůrazňujeme, aby se nahoru nedívali až příliš a nezatočila se jim hlava. V současnosti je rozhodčích každopádně málo. Můžeme hovořit o částečné personální krizi. Pokud tedy bude rozhodčí šikovný, může být jeho posun nahoru velmi rychlý.

„Pokud  bude rozhodčí šikovný, může být jeho posun nahoru velmi rychlý."

Vy sám jste byl velmi úspěšným rozhodčím. Proč by se podle vašeho názoru měli dnes mladí chtít stát sudími?
Když například hráč končí s hokejem na určité úrovni a chce se mu věnovat už jen amatérsky, tak jako rozhodčí se může dostat na soutěže a turnaje, na které by se jako hráč nikdy nedostal. Jako například 1. liga, extraliga, mistrovství světa nebo olympijské hry. To je z mého pohledu ta největší motivace.

Na takové turnaje jste se dostal i vy. Jaký úspěch byste z osobního pohledu označil za ten největší?
Je to poměrně složité určit. Ale asi nejvíc jsem si užíval poslední zápas mé mezinárodní kariéry, kdy jsem na světovém šampionátu v roce 2015 pískal finále Rusko – Kanada.

Je z pohledu vašich zkušeností rozdíl v tom, jak rozhodčí vnímají čeští fanoušci a jak je vnímají fanoušci v zahraničí?
Nechci to tady podávat velmi negativně… Ale opravdu je rozdíl v tom, jak lidé ve vyspělých západních zemích a demokratických společnostech obecně vnímají autoritu. Ať už ve společnosti nebo přímo na ledě. To mohu potvrdit.

Jak jsou čeští rozhodčí vnímáni v zahraničí?
Naše rozhodcovská škola je v zahraničí vnímána velmi pozitivně. Máme vysoký kredit z pohledu pískání a posuzování hry. Na druhou stranu máme i věci, na kterých je třeba do budoucna zapracovat. Zejména v oblasti komunikace.

Foto: Karel Švec, Český hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz