Jarní zkušenost pomůže. Reprezentace je nová výzva, říká David Musil

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Po dlouhých letech za Atlantikem nedávno zamířil do Evropy, David Musil prozatím vzdal boj o NHL a přijal nabídku třineckých Ocelářů. Důrazný obránce se nyní právě ve WERK areně chystá na mezistátní duely proti Slovensku. Na rozdíl od většiny spoluhráčů se už Musil v nejcennějším dresu objevil, před jarním MS absolvoval dva duely Euro Hockey Challenge s Německem. "Určitě mi pomohlo, že jsem v dubnu na reprezentaci byl a poznal, jak to chodí. Teď je ale jiná situace. Další sezona, nová výzva," povídá.

Nový fanshop

Syn někdejšího vynikajícího zadáka Františka Musila a vnuk legendárního Jaroslava Holíka si teoreticky může zajistit plusové body směrem k olympiádě. Ovšem Musil je rád za jakoukoli šanci v elitním výběru. "Výzvou je pro mě samotná reprezentace," hlásí. Teď je v zorném pohledu trenérů. Zatímco dřív se o něm doma moc vědělo, po přestupu do Třince bude na očích.

David přiznává, že důležitý krok dlouho zvažoval. "Rozhodl jsem se v létě. Určitě jsem nezavřel dveře do zámoří, ale prostě jdu jinou cestou. Vždycky tam jsou pro a proti, zvolil jsem tuhle variantu a jsem v Třinci," rekapituluje. Oceláři nutně potřebovali kvalitního progresivního beka, Musil jejich představy splňuje. Je odhodlaný co nejvíc pomoci, v novém angažmá už se adaptoval. "Je tu krásné zázemí," rozhlíží se po Werk areně. "Moc se mi tady líbí. Město je hezké, podmínky výborné. Jsem spokojený," potvrzuje.

O jeho stěhování k Ocelářům se spekulovalo už v červnu, k naplnění transakce došlo o něco později. "Ve hře bylo i pár dalších týmů. Bavili jsme se s agentem, že si vybereme Třinec. Chtěl jsem vidět různé nabídky, ta od Ocelářů byla nejlepší." Spolehlivým konzultantem pro Davida vždycky býval tatínek. "Když jsem zvažoval další budoucnost, s tátou jsem o tom mluvil. Ani nevím, jestli chtěl, abych se vrátil domů. Ale rozhodnutí bylo na mě. To je moje odpovědnost," přidává.

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

V následujících dnech bude mít pořádně náročný program. S reprezentací Musil absolvuje dva duely ve dvou dnech, hned v pátek čeká Třinec v Lize mistrů dánský Esbjerg. A v neděli pak následuje další duel proti Mannheimu. "V klubu mi na tohle téma nic neříkali. Ale když bude potřeba, všechny zápasy zvládnu," usměje se. Oceláři mají v novém ročníku velké plány. V extralize i CHL. Musilovi se to líbí. "V kabině je cítit, že tým chce vyhrávat. To je moc dobře," pochvaluje si.

Po příchodu do města u česko-polských hranic si účastník dvou šampionátů dvacetiletých musel zvykat na širší kluziště. Sice na nich vyrostl, ale dlouhé roky dosud válel za Atlantikem. "Je otázka pár zápasů, abych se do toho dostal. Hokej je tady samozřejmě jiný, hrací plocha mnohem větší. Ale zvyknu si rychle," mávne rukou. Také stěhování do Třince je v porovnání se Spojenými státy novinkou. "Všechno je tady blízko, na zimák se dá chodit pěšky. V porovnání s Amerikou rozdíl přece jen je, ale jsem tady kvůli hokeji".

Výhodou je, že v Česku už tráví delší dobu .A že se sem pravidelně vracel. "Přes léto jsem většinou trénoval v Jihlavě, letos poprvé v Praze. Připravoval jsem se u kondičního kouče Michala Hamršmída," přibližuje. Zmíněná Dukla je jeho mateřským klubem. Jaké tedy budou vzájemné extraligové souboje? "O tom jsem ještě nepřemýšlel. Zatím je čas. Vyrůstal jsem v Jihlavě, v srdci to mám. Ale neřešil jsem, jaké to bude, až tam přijedeme na zápas."

Musil se teď soustředí na národní tým. Utkání proti Slovensku slibují dobrou příležitost, jak na sebe upozornit. Jak si získat pozitivní pohled trenérů směrem k dalším akcím. Někdejší zadák Edmontonu přiznává, že je přece jen v odlišné pozici než na jaře, kdy bleskově přiletěl z farmářské AHL a okamžitě naskočil do utkání s Německem. "Teď tady znám víc hráčů, v porovnání s jarem je mužstvo o hodně mladší. Pořád beru jako velkou část, že v nároďáku mohu být. Jsem asi jeden ze zkušenějších, ale tlak si na sebe nesmím dát. Musím jít na led a hrát, co umím," uvědomuje si závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz