Islanders? Ne, tak Devils! Hauser draft nečekal, „lakoval“ ho Kulich

Foto: Jan Beneš, Český hokej

Kteří čeští hokejisté se na draftu dočkají od čtvrtého kola dál? To byla letos (ale nejen letos) otázka, na kterou předem nikdo neznal odpověď. Naděje si jich dělalo spousta, ovšem z útočníků překvapivě zaznělo jedno jediné jméno. Jméno Petra Hausra, na něhož ukázali New Jersey Devils.

Že brzy přijde na řadu Jiří Kulich a nedlouho po něm i Matyáš Šapovaliv, to obecně očekávali všichni. Jinak ale prapor českých forvardů nepozvedl nikdo kromě osmnáctiletého prospektu Sparty.

I když teď Hauser roste v nejlepším pražském klubu, jeho volba je velkou odměnou také pro Plzeň. Právě tam totiž odmala vyrůstal, než předloni změnil adresu. A indiáni takto na letošní draft dodali rovnou čtyři hokejisty, byť do letoška už jejich barvy hájili „jen“ dva.

Petr Hauser na rozdíl od ostatních draftovaných mladíků zamířil na kemp české reprezentační dvacítky do Brna, aby zabojoval o účast na juniorském šampionátu.

I tak ale dlouho nepřestane myslet na pátek 8. července.

Rezonuje vám úspěch na draftu ještě teď v hlavě?
Určitě ho v hlavě ještě mám a pořád to prožívám. Koukal jsem se na draft, tajně jsem v duchu věřil, ale rozhodně jsem to nečekal.

„Koukal jsem se na draft, tajně jsem v duchu věřil, ale rozhodně jsem to nečekal.“

Kolik klubů NHL vás předtím kontaktovalo?
Bylo jich pět nebo šest. Některé v průběhu sezony, další pak na konci, tam těch kontaktů proběhlo nejvíc. A Jersey bylo jedním z posledních klubů.

Cítil jste od něj velkou pozornost? A jak se o vás kluby zajímají jako o člověka?
Měli jsme schůzku s českým skautem, byl to normální rozhovor. Celkově se zajímají docela dopodrobna. Ptali se mě, jaký jsem, co dělám, co mám rád, jak mi to jde ve škole. I na moji rodinu.

Vystačil jste si hlavně s češtinou?
Ve většině případů ano, ale pak jsem měl i rozhovory v angličtině. Ne že bych anglicky mluvil úplně plynule, ale nějak se domluvím. Ještě na tom musím pracovat.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Sledoval jste draft už od prvního kola?
Podíval jsem se jenom kvůli českým klukům. Viděl jsem Davida Jiříčka, potom přišel na řadu Jirka Kulich. A druhý den jsem to nejdřív moc nesledoval. Všiml jsem si Matyáše Šapovaliva i Tomáše Hamary, pak jsem to zapnul a po očku koukal. Byl tam Marek Alscher... no a pak jsem se tam objevil já. Byl jsem překvapený a měl jsem velkou radost. A dokoukal jsem to.

Seděl jste doma?
Ano, s rodiči, něco tam dělali. Sledovali jsme to s taťkou a pak to najednou vyšlo. Agent mi volal, že jsem draftovaný, a Jirka Kulich mi psal, že do Islanders. A já jsem byl do Jersey (směje se).

Jakto?
Asi špatně viděl. Pak mi psal, že se nejspíš překoukl a viděl Islanders místo Jersey.

„Vyniká i chytrostí. Počká si a přijde mi, že se moc nenadře. Hezky se na něj kouká.“

On tou dobou asi slavil...
No, přesně tak (směje se).

První večer jste samozřejmě nemohl tušit, že si vás vyberou Devils. Co jste ale říkal na to, že z druhého místa ukázali na Šimona Nemce?
Je to hodně kvalitní bek, takže jsem očekával, že bude v top pětce. Ale spíš jsem si myslel, že dvojka bude třeba Shane Wright. Šimon mě překvapil, ale určitě si to zaslouží.

Slováci měli fantastický draft...
Překvapili mě, ale oni mají ročník 2004 hodně kvalitní. Byl to pro ně moc pěkný draft, to první kolo se jim hodně povedlo.

Zahrál jste si proti Juraji Slafkovskému?
Když jsem byl proti mladší, zahrál jsem si proti němu na nějakém turnaji. A pak v play off dorostu proti Hradci.

Foto: Martin Voltr

Vybavil jste si teď, jaké to proti němu bylo? Už tehdy měl na svůj věk mohutnou postavu.
On vždycky vyčníval tou velikostí, byl takový vyspělejší. Měl větší sílu než ostatní a kvalitní střelu. Udržel to a vyvíjel se dál. Vyniká ale i chytrostí, je neskutečně chytrý. Počká si a přijde mi, že se moc nenadře. Hezky se na něj kouká.

Zpátky k vám: Čím to, že jste zamířil k reprezentační dvacítce, když všichni ostatní draftovaní Češi vyrazili na kempy do NHL?
Měl jsem v neděli jet na development kemp, ale domluvili jsme se takhle s mým agentem a s Jersey. Oni říkali, ať se tady pokusím zabojovat o mistrovství světa. Kdyby se to nepovedlo, tak tam možná poletím, anebo případně po mistrovství. Uvidí se, jak to všechno bude.

Možná to berete tak, že NHL je stejně ještě hodně daleko. Není nutné spěchat, ukázat se tam okamžitě. Nebo se pletu?
Nedokážu říct. Na mě toho teď bylo trošku hodně, sám jsem byl zmatený a nevěděl jsem, co a jak bude. Ptala se mě Sparta i ostatní, jestli budu hrát v Americe, v juniorce, v extralize, v Chance lize... Vůbec jsem nevěděl, co na to mám odpovídat. Po přípravě na mistrovství nebo jeho skončení budeme sedět s agentem a Spartou a najdeme nejlepší řešení, které mě posune o další level. Na začátku července jsem byl draftovaný do juniorské OHL, což by mohla být také možnost, ale ve Spartě mám platnou smlouvu.

„Kdyby to šlo, chtěl bych se udržet v extralize. To by pro mě bylo super. I vzhledem k mistrovství světa na přelomu roku.“

Na co byste se cítil? Dostat se do áčka Sparty bude hodně náročné...
Každopádně bych se tam chtěl probojovat a ukázat, že na to mám. Kdyby to šlo, chtěl bych se udržet v extralize. To by pro mě bylo super. I vzhledem k mistrovství světa na přelomu roku.

Těší vás úspěch na draftu o to víc, že letos českým útočníkům nevyšel? Kromě Jiřího Kulicha a Matyáše Šapovaliva jste se dočkal už jen vy...
To je pravda, taky jsem na to koukal. Byli jsme jenom tři, zbytek obránci a gólmani. Byl jsem potěšený, že jsem měl tu čest probojovat se mezi ty útočníky.

Čemu to přičítáte? Proč nejsou naši útočníci v kurzu?
To opravdu nevím. Já si myslím, že tady máme kvalitní hráče – útočníky, obránce i gólmany. Nedokážu říct, podle čeho to soudí. Každopádně jsem rád, že si vybrali mě, asi jsem se jim zalíbil. Za poslední sezonu jsem ve Spartě udělal velký pokrok. Chtěl bych jí tímto i poděkovat, je to skvělá vizitka i pro klub. Od ledna jsem mohl mixovat zápasy mezi sparťanskou juniorkou a prvoligovými Litoměřicemi, což mi hodně pomohlo.

Ještě musíme říct, že jste jeden ze čtyř draftovaných, kteří prošli Plzní.
Určitě to je pro Plzeň super! Hodně mě to těší, protože to jsou moji kamarádi a hráli jsme spolu. Pak si jednou můžeme říct, že jsme byli draftovaní... V Plzni musí mít ohromnou radost, když viděli čtyři draftované kluky. A ještě David (Jiříček) šel v prvním kole.

Jste pořád v kontaktu, i když se z některých postupně stali rivalové? Vy jste třeba hrál na jaře proti Plzni vypjaté semifinále juniorské extraligy.
S Davidem Jiříčkem a Davidem Špačkem jsme si napsali a pogratulovali. Občas si napíšeme. Rivalové jsme na ledě a pak jsme zase kamarádi (usmívá se). Je to mezi námi v pohodě.

A k tomu přidejme Jakuba Vondraše. Překvapilo vás, když se na draftu objevilo jeho jméno?
Já si myslím, že byli překvapení všichni. Kuba ale podával v play off dobré výkony, je vidět, že na sobě zapracoval. Podle mě je to perspektivní gólman, vysoký, šikovný. Asi v něm něco bude, když si ho vybrali. V play off zachytal výborně, zastínil druhého gólmana a Plzeň podržel. Z Písku do Plzně, do play off a k titulu... Super.

Foto: Jan Beneš, Český hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz