Indián Princl o Spartě: Mám šrámy z minulosti. Proč si říká Mário?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Plzeňští junioři mají za sebou nesmírně těžkou sérii čtvrtfinále, když v pěti zápasech přetlačili Vsetín s jeho do detailu propracovanou obranou. V poslední bitvě vstřelil vítězný gól Marek „Mário“ Princl, jenž se těší na odplatu proti Spartě v semifinále.

HokejkaSHOPvanoce

Dlouhá série se Vsetínem pro vás byla nakonec vítězná. Jak ji s odstupem pár dní hodnotíte?
Pro obě strany to byla neuvěřitelně vysilující a těžká série. Vsetín výborně bojoval, bránil a hrál neuvěřitelně týmově a urputně. Myslím, že byl vynikající a podal nadstandardní výkon. De facto jenom bránil a využíval rychlých brejků. My jsme je celou dobu tlačili, ale i tak byl každý zápas jenom o jednom nebo dvou gólech. Každý zápas byl neuvěřitelně těsný, ale my jsme to dokázali naší urputností a bojovností dobojovat do vítězného konce.

Byla pro vás adaptace na defenzivní hokej hodně náročná?
To nám dělalo největší problém, protože jsme jenom těžko přecházeli střední pásmo. Stáli v pěti ve středním pásmu a my jsme si na jejich obranu nevěděli rady. Na poslední zápasy jsme si řekli taktiku, jak bychom měli hrát. Tím, že jsme ji plnili a jednoduše se začali dostávat přes střední pásmo, jsme na ně vyvíjeli stálý tlak. S tím potom měli problémy. Proto rozhodla také fyzická připravenost. Tím, že byli v obranném pásmu a nebyli na puku, stálo je to hodně sil. Ve třetí třetině už neměli tolik sil, a tam se to potom taky lámalo.

Jak moc se na psychice podepisovalo vědomí, že každá chyba a každý gól rozhoduje?
Jako tým jsme hodně ofenzivě ladění, takže to pro nás byl hodně velký nezvyk, když rozhodoval jeden nebo dva góly. Bylo to těžké a trochu svazující, protože každá chyba mohla rozhodnout. Věděli jsme, že nesmíme být vylučovaní, což se nám úplně nepovedlo. Měli jsme hodně zbytečných vyloučení, což Vsetín trestal, protože měl vynikající přesilovky.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jak jste tohle vnímal osobně?
Mně vyhovuje útočný hokej, jelikož nerozhoduje jeden gól a není to tolik svázané taktikou. Hraje se i hezký hokej pro lidi. Padá hodně gólů, a to je pro mě jako útočníka lepší.

Kdy se čtvrtfinále překlopilo na vaši stranu?
Ve Vsetíně hned v prvním zápase, když jsme za stavu série 1:1 prohrávali o gól a já jsem se nechal zbytečně vyloučit. V oslabení jsme dali hned po sobě dva góly, které je zlomily. Nám to dodalo pohodu do dalšího zápasu, protože jsme nemuseli dohánět nějakou ztrátu, která by vznikla. Nebyli jsme pod tlakem, že druhý zápas na Lapači musíme vyhrát. Tam se série lámala.

„Všechny zápasy byly extrémně těžké, protože hrál Vsetín výborně a bojoval.“

Byl poslední zápas doma nejnáročnější?
Všechny zápasy byly extrémně těžké, protože Vsetín hrál výborně a bojoval. Poslední zápas byl jako všechny předchozí. Byla v něm obrovská bojovnost z obou stran. Je pravda, že když jsme dali gól na 1:0, Vsetín hrál o všechno a začal mnohem více útočit a hrát aktivně. S tím jsme měli trochu problémy. Třetí třetina už byla jenom udržovací – jenom jsme bránili.

Vy jste si nechal jediný gól na skvělou chvíli…
Osobně se mi v nadstavbě nedařilo, nedokázal jsem dát hře tu zlatou tečku. Pro mě i celé mužstvo to byl ohromně důležitý gól, který rozhodl celou sérii. Obránce rozehrával puk na střed Jakubu Procházkovi, který ho protečoval. Já jsem ho chytil rukou, prosmýkl jsem se mezi obránci, kteří na mě vyvíjeli tlak, ale já jsem se v pádu snažil jednou rukou trefit bekhendem horní část branky. Modlili jsem se, aby to tam padlo. Když jsem pak viděl puk za brankovou čárou, byla to hrozná euforie, protože jsem věděl, že to může znamenat postup. Byl jsem rád za celý tým.

Byl do drahý gól?
Naštěstí nebylo nic vypsaného, takže mě gól nic nestál. Už tam mám docela dost velký dluh, takže jsem rád, že se nerozšiřuje. Jsem takový bordelář, takže to mám za nepořádek na místě a podobně.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

V semifinále vás čeká Sparta, s čím na ní vyrukujete?
Určitě budeme muset hrát tvrdý hokej a výborně bruslit, protože Sparta je kvalitní mužstvo. Její hlavní síla spočívá v útoku, kde má dobré hráče. Hrají ofenzivní hokej, takže budeme muset k zápasům přistoupit stejně zodpovědně jako proti Vsetínu. Budeme se snažit dobře bránit, ale nebudeme hrát tak zataženě jako Vsetín. Budeme se snažit hrát atraktivní a ofenzivní hokej, což by nám mohlo vyhovovat. Popereme se o postup do finále.

Ke Spartě se připojil Lukáš Rousek, daří se i Ondřeji Pšeničkovi nebo Tomáši Schwambergerovi. Jaká to podle vás bude série?
Bude od Vsetínu úplně diametrálně odlišná. Bude padat hodně gólů a hrát se nahoru dolů. Bude to ještě těžší než se Vsetínem, který hrál výborně dozadu, ale dopředu toho tolik neměl. Sparta je výborná na obou koncích kluziště. Mají tak ohromně kvalitní mužstvo, že může zahrozit každá lajna. Nebudeme se zaměřovat jenom na tyhle kluky, budeme si připravovat taktiku na celou jejich ofenzivu. Neděláme rozdíly, jestli hrajeme proti Schwambergerům, nebo Pšeničkům.

„Když jsem hrál svůj první turnaj, můj táta je vždycky velmi hlasitý fanoušek, měl jsem velkou šanci a on na mě z tribuny řval, ať dám gól, že budu jako Mario Lemieux.“

Těšíte se na Pražany?
Spartu nemám osobně moc rád, protože v mládežnických kategoriích je vždycky největší rival. Hodněkrát jsme s nimi na republice prohráli, takže šrámy z minulosti mám. Budeme se je snažit porazit, abychom jim ukázali, že teď je to jinak, než to bývalo.

Ještě se chci zeptat: Kde se vzala vaše přezdívka Mário?
Táta mi to vyprávěl, ale já si to nepamatuju, protože jsem byl ještě malý škvrně. Když jsem hrál svůj první turnaj, můj táta je vždycky velmi hlasitý fanoušek, měl jsem nějakou velkou šanci a on na mě z tribuny řval, ať dám gól, že budu jako Mario Lemieux. Takhle to vzniklo a od té doby mi tak všichni říkají. Teď už ani nikdo neví, že jsem Marek, automaticky se představuju jako Mário. Někteří moji spoluhráči to ani donedávna nevěděli, říkají mi tak úplně všichni, takže jsem se nějak přejmenoval.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz