22. 2. - 09:00
Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.
15. 9. - 11:28
Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!
4. 2. - 11:32
4. únor je Světovým dnem rakoviny!
Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.
26. 11. - 11:57
Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!
Pardubice jako první tým slavily postup do semifinále a následně se staly také prvním finalistou letošního ročníku. V součtu prvních dvou kol off ztratily pouze jediný zápas.
Naproti tomu Kometa se v semifinále prala se Spartou na maximální možný počet sedmi duelů. Předtím ve čtvrtfinále k vyřazení Karlových Varů potřebovala zápasů šest. Bude i tohle rozhodující faktor?
Dalším jazýčkem na miskách vah jsou absence. A těch počítají Pardubice na začátku finále rozhodně více. Sezona už v základní části skončila smolně pro Martina Kauta, v play off se k němu přidala i další hvězda – kapitán Lukáš Sedlák. Mimo hru byl v semifinále také Lukáš Radil, a do play off zřejmě už nezasáhne Jasper Weatherby. To je slušný výčet...
Na druhé straně Kometě scházejí na konci semifinále prakticky pouze Lukáš Cingel, kterého dokázal v první formaci zastoupit Arttu Ilomäki. V tomhle směru je na tom tedy Kometa lépe.
Absence jsme zmínili, protože výrazně ovlivňují predikci finálové série. Ta je pohledem modelu Game Score vyrovnanější než se mohlo čekat. Ale právě výčet ztrát na straně Dynama, a skoro kompletní kádr na straně Komety, tuto sérii mnohem více přibližují hodu mincí.
Pardubice jsou – asi dle očekávání – favoritem s šancí na zisk titulu 57 %. Kometa ale se 43 % příliš nezaostává. Ostatně proti Spartě na tom byla značně hůře.
Nejpravděpodobnějším vyústěním finále je souboj na sedm zápasů, Pardubice si ho s Třincem neúspěšně vyzkoušely loni. Druhým pravděpodobným scénářem je pak finále na šest zápasů, ve kterém by měla domácí výhodu Kometa.
Právě v dlouhé sérii má šance Kometa největší, její vítězství na čtyři nebo pět zápasů má šance necelých 15 %.
Cesta pro Pardubice pak vede přes domácí prostředí, kterého nejlépe využijí v pátém, či sedmém duelu. Loni to Dynamu ovšem v rozhodujícím zápase proti Třinci nepomohlo.
Obhájce titulu je ovšem z cesty a Pardubice čeká výzva v podobě Komety, která je ve finále po sedmi letech.
Není překvapením, že se ve finále objevují jedny z nejlepších týmů v rámci gólového poměru při hře 5 na 5. Pardubice jsou v dosavadním průběhu play off jasně první, když vstřelily 72 % všech gólů. Kometa je pak v tomto směru třetí, i když s 55 % sehrála o poznání vyrovnanější partie.
Oba týmy spojuje také velmi malý počet inkasovaných gólů, kdy Pardubice obdržely zatím 1,1 gólu za 60 minut, Kometa pak 1,65. Dynamu se navíc daří v ofenzívě, kde je taktéž nejlepším týmem – v přepočtu na čas jen těsně pod třemi góly za 60 minut.
Kometa je v ofenzívě úspornější, na své šance si dokáže počkat, ale v zakončení je pak smrtící.
Co ovšem brněnskému celku v play off nefunguje, jsou přesilové hry. V těch jsou vůbec nejhorším týmem nadstavbové části extraligy. To Pardubice svoji početní výhodu pro play off oživily.
Kometa ale přesilovky soupeřů výborně brání, především Spartu v semifinále výrazně deptala svoji aktivní hrou. Ale v oslabení se daří v průběhu play off i Pardubicím, které v semifinále Hradec Králové úplně vymazaly.
Na papíře vypadají obecně lépe čísla na straně Dynama. Dá se čekat, že právě Pardubice budou ve finále tím aktivnějším týmem a Kometa opět bude čekat na své příležitosti. A zrovna rychlý přechod by některým obráncům Dynama mohl dělat problémy.
Pardubice se v play off mohou opřít jak o své lídry, tak také o značnou hloubku kádru. Ústředními postavami dosavadního úspěchu jsou zatím ale bezesporu Roman Will a Roman Červenka.
Červenka je aktuálně se 13 body nejproduktivnějším hráčem play off. V semifinále zazářil osmi body a dle hodnocení Game Score jde o nejlepšího hráče play off! Pro Pardubice navíc o to důležitějším při absenci dalších klíčových forvardů.
Will v semifinále pokračoval ve svých výkonech ze čtvrtfinále: chytil 2,1 gólu nad očekávání, celkově jich v play off zlikvidoval šest nad rámec očekávání a je druhým nejlepším brankářem. A to za svým finálovým sokem.
Nutno ovšem dodat, že před Willem výborně funguje defenzivní hra Pardubic, kterou naordinoval Miloslav Hořava. Will má v play off druhou nejvyšší očekávanou úspěšnost zákroků ve všech situacích, stejně tak i při hře 5 na 5, kde se očekávalo doposud, že by měl chytit 94,4 % střel.
Z obránců podává výborné v play off Libor Hájek, který sice v semifinále bodově zapsal dvě asistence a oproti čtvrtfinále neskóroval, ale jeho výkony jsou na vysoké úrovni. Na ledě byl při hře 5 na 5 u čtyř vstřelených a žádného obdrženého gólu, když mělo Dynamo herní převahu.
Bodově ho zastoupil pardubický bek číslo jedna – Peter Čerešňák. Ten patří dlouhodobě k nejlepším bekům extraligy a v semifinále to opět ukázal. Při hře 5 na 5 byl u šesti vstřelených a tří obdržených gólů. Dohromady zapsal šest bodů za dva góly a čtyři asistence. Do finále tak jde rozhodně ve velké fazoně.
Pardubice ale nemusí spoléhat jen na ty největší hvězdy. V semifinále důležité góly stříleli třeba Miloš Kelemen nebo Nicholas Jones. Vedle Červenky se prosazuje Jiří Smejkal a posun do první formace by neměl dělat problém Janu Mandátovi.
Naopak za očekáváním stále zůstává třeba Robert Kousal, který bodově v semifinále setrval na nule. Nepomohla mu ani absence Lukáše Radila.
Chybí nejen Radil ale i další hráči, což se Pardubice snaží nahradit bojovnými typy hráčů v podobě Daniela Rákose a Jakuba Lichtaga. Ti v semifinále určité oživení přinesli. Bude to platit i ve finále?
Kometa do finále došla pevnou defenzivní hrou, kterou vydeptala v semifinále Spartu, a kterou navíc podpořil fantastickými výkony Michal Postava.
Ten v průběhu play off chytil už devět gólů nad očekávání a je v tomto směru nejlepším brankářem extraligy. Ani jednou ještě nezaváhal, když se pyšní stoprocentní spolehlivostí a přidal i dva vychytané duely, a to shodně v obou postupových zápasech.
I Kometa může, podobně jako Dynamo, spoléhat v útoku na širší spektrum hráčů. Poté co se Jakub Flek odmlčel střelecky ve čtvrtfinále, si v semifinálové sérii připsal čtyři góly. Čtyři asistence naopak zapsal Šimon Stránský.
Postupový sedmý duel pak zrežíroval třemi body Adam Zbořil, který celkově v semifinále zapsal pět bodů. Nevadilo tak ani, že se tolik neprosazoval Peter Mueller, který měl naopak skvělé čtvrtfinále.
První dvě formace Kometě v průběhu play off fungují, a když se nedaří jedné, zastoupí ji druhá. O něco větší příspěvek by ovšem pro finále neuškodil od dalších útoků.
Kristián Pospíšil totiž zatím nebyl v ofenzívě tak výrazný jak to umí, v semifinále měl bilanci 1+1. A pokud někomu semifinále na straně Komety nevyšlo, byl to právě čtvrtý útok.
V obraně pak semifinále "odnesl" Brandon Davidson. Ten se při hře 5 na 5 nachomýtl hned ke čtyřem obdrženým gólům a nebyl ani u jednoho vstřeleného. Negativní bilanci měli také Jan Ščotka či Michal Gulaši.
Dařilo se ale naopak Martinu Ďalogovi a velkou postavou byl také Libor Zábranský. Ten nastřádal v semifinále hned 22 bloků! A přidal také jeden velmi důležitý gól.
Je zřejmé, že ani jeden z týmů nedošel do finále náhodou. Pardubice ukázaly svoji sílu jak ve čtvrtfinále, tak také ve východočeském semifinálovém derby. Oběma sériemi prošly se ztrátou pouze jednoho zápasu.
Přesto za to zaplatily hned několika absencemi, které se mohou do průběhu finále promítnout.
Kometa svedla dvě vyrovnané sérii s Karlovými Vary i Spartou a ukázala obrovskou bojovnost, koncepci, která funguje, plus odhodlání.
Budou v Brně oslavy titulu po sedmi letech, nebo se Pardubice pod majitelem Petrem Dědkem dočkají po bronzu a stříbru konečně i zlata?