Hokej v číslech: Pašák ze čtvrtého útoku. V čem je Dočekal tak cenný?

Foto: Michal Eger, hc-kometa.cz

Brněnská Kometa má ve svém kádru několik velkých jmen – Erat, Zaťovič, Krejčík. Útočník Martin Dočekal v tomto souhvězdí na první pohled nefiguruje a výsledky jeho práce možná nenajdete v nejsledovanějších statistikách. Pod „mikroskopem“ však zjistíte, že jeho počínání je pro obhájce titulu nesmírně důležité. V jakém ohledu dlouhán ze čtvrtého útoku Komety převyšuje všechny své spoluhráče, a dokonce v něm patří mezi nejlepší v Tipsport extralize?

Jágr Chance liga

Když Kometa v úterý dostala v Liberci výprask 2:6, hned pět gólů inkasovala v rovnovážném počtu hráčů. Martin Dočekal nebyl ani u jednoho z nich. Možná už tušíte, v čem tkví kouzlo křídla čtvrtého útoku jihomoravského týmu.

Mít 27letého třebíčského odchovance na ledě je pro Kometu zkrátka výhra v loterii. Zejména pak právě v případech, kdy je počet hráčů na obou stranách rovnovážný. V této herní situaci byl Martin Dočekal u 32 vstřelených branek a jen u 12 inkasovaných. Podíl gólů pro tým Brna za jeho účasti na ledě je parádních 73 %. 

Mezi všemi hráči loňského mistra Tipsport extraligy, kteří odehráli v rovnovážném stav minimálně 400 minut, je nejlepší. Druhý Jakub Krejčík je na 66 %. A pokud bychom zmíněná kritéria uplatnili i v celoextraligovém měřítku, našli by se jen tři muži, kteří jsou lepší než Dočekal. Jsou nimi Rudolf Červený z Mountfieldu HK (77 %), Jan Schleiss z vedoucí Plzně (76 %) a opět hráč Hradce Králové, obránce Filip Pavlík (75 %) (viz ZDE).

Foto: Michal Eger, hc-kometa.cz

Jak už bylo zmíněno výše, Dočekal byl na ledě u 32 vstřelených branek svého týmu během rovnovážného stavu hráčů na ledě. V této statistice je před ním v rámci celé soutěže sedm hokejistů (viz ZDE). Jenže všichni z nich odehráli o 100 (ve většině případů i více) minut než Dočekal, čímž se logicky zvětšovala jejich šance být u více tref svého celku. Dočekal dosud pobyl na ledě během rovnovážného stavu 461 minut a 11 vteřin. 

V první třicítce nejlepších hráčů ve statistice gólů pro tým (GF) v rovnovážném stavu je jen jeden hráč, který nastřádal méně minut než Dočekal, a to Roman Vlach (440:42), který nyní v rámci hostování z Olomouce hraje za třinecké Oceláře. Dohromady byl u 27 branek Olomouce, potažmo Třince.

Právě z důvodu menší vytěžovanosti má ale Dočekal daleko lepší číslo než všichni ostatní v kolonce GF/60, která značí počet vstřelených gólů týmem (v našem případě v rovnovážném stavu) za účasti hráče na ledě v přepočtu na 60 minut. U Dočekala svítí hodnota 4,16! Druhý Milan Gulaš má 3,80.

V porovnání se svými spoluhráči je Martin Dočekal úplně bez konkurence. Za Dočekalem je ve statistice GF/60 obránce Tomáš Bartejs s hodnotou 2,74. A jen pro informaci. Dočekal je mezi útočníky Komety, kteří odehráli v rovnovážném stavu alespoň 400 minut, druhým nejméně vytěžovaným borcem (viz ZDE). Průměrně na utkání odehraje Dočekal ve vyrovnaném počtu hráčů na ledě 10 minut a 58 vteřin. Hůře je na tom jen Marcel Haščák, který odbruslil ještě o osm vteřin méně.

Zřejmě není překvapením, že na 19 z celkových 32 branek, které během rovnovážného stavu za účasti Dočekala Kometa dala, se sám 194 centimetrů vysoký habán podílel. V tomto ohledu je v Brně nejlepší společně s Martinem Eratem. Dohromady v aktuálním ročníku zapsal Dočekal 21 bodů, zbylé dva, které zaznamenal mimo hru v rovnovážném stavu, byly v oslabení. Jediný bod mu zbývá do vyrovnání osobního maxima ze základní části sezony 2014/15.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz