Hokej v číslech: Kteří útočníci patří mezi nejkreativnější?

Foto: Martin Voltr

Minulý měsíc jsme se podívali na nejlepší obránce v rámci práce s pukem a jeho přesunem z obranné do útočné třetiny. Dnes se zaměříme na nejlepší útočníky ve stejných oblastech, jako jsou výstupy z pásma, vstupy do útočné třetiny a samotná kreativita v ofenzivě.

U obránců nás nejvíce zajímala vlastní rozehrávka z obranného pásma, u forvardů je naopak podstatnější především ofenzivní část, tedy vstupy do útočné zóny a následná tvorba šancí pro tým. S tím souvisí kromě střelby a zakončení také kreativita a přihrávky spoluhráčům, na které se v tomto článku zaměříme především. Kdo tedy patří mezi útočníky k nejlepším v jednotlivých činnostech?

Výstupy z defenzivní třetiny

I když výstupy z pásma jsou většinou v režii beků, poměrně často se do nich zapojují i útočníci. Ti si s pukem rozumí přeci jen o něco lépe než obránci a většina z nich se nebojí kotouč ve svém držení vyvézt z obranného pásma.

Na čele jsou v této kategorii hned dva hráči Plzně, Petr Kodýtek a Martins Dzierkals. Kodýtek puk z pásma pod kontrolou dostane téměř ve 14 případech za 60 minut hry, a volí převážně vyvezení, když se k přihrávce ze třetiny uchýlí pouze třikrát za stejný čas. K tomu navíc Kodýtek pod kontrolou puk ze třetiny vyveze téměř v 80 % případů, v čemž je mezi útočníky také nejlepším.

Jeho spoluhráč Dzierkals puk pod kontrolou z pásma dostává ve 13,2 případech, na rozdíl od Kodýtka se ale častěji uchyluje k jednoduššímu řešení v podobě vyhození, a to konkrétně ve třetině případů. V závěsu za Dzierkalsem pak s více než 13 výstupy z pásma za 60 minut hry následují Miroslav Forman a Antonín Honejsek. Oba se také mohou pyšnit solidní úspěšností svých pokusů, když pod kontrolou kotouč vyvezou ve více než 70 % případů.

Nejlepší pětici pak doplňuje Kevin Klíma z Hradce Králové, který má 12,7 úspěšných výstupů za hodinu hry, k nejlepším navíc patří i v další činnosti, a to vstupech do útočné třetiny. V těch které následují bezprostředně po výstupu z pásma je šestý s četností 4,2 vstupů za 60 minut. Podobně dobře si v tomto ohledu vede i již zmíněný Martins Dzierkals se 4,3 vstupy následujícími po vlastním výstupu. Úplně nejlepším v tzv. „end-to-end“ akcích je ale Jan Káňa, který předvádí takových kousků téměř pět za stejný čas.

Vstupy do útočného pásma

Tím se dostáváme k samotným vstupům do útočné třetiny, a zde vévodí Káňův spoluhráč z Olomouce David Krejčí. Největší hvězda Mory si připíše za 60 minut 16,3 vydařených vstupů, když necelých pět z nich tvoří přihrávky do pásma, zbylých 11,6 je pak zavezením. Na záda však Krejčímu šlape pardubický útočník Matěj Blümel, který má za stejný čas 16,2 úspěšných vstupů do třetiny. Oproti Krejčímu je navíc Blümel následně po svých vstupech kreativnější, když téměř v pěti případech vytvoří pro Dynamu šanci z prostoru slotu. To se Krejčímu daří s četností 3,4 střel z prostoru slotu za stejný čas.

V nejlepší pětici nechybí, stejně jako v kategorii výstupů z pásma, hradecký Kevin Klíma. Toho jsme zmiňovali i jako nejlepšího hráče v kompletním přechodu z obranného do útočného pásma, a výborně si vede i v celkovém počtu úspěšných vstupů do třetiny. Těch má na kontě 15 za 60 minut hry a vytvoří z nich 2,4 šancí. Více než 14 vstupů za hodinu hry pak zvládají ještě Marek Račuk z Kladna, Tomáš Vondráček z Karlových Varů a také Martins Dzierkals.

Zajímavým jménem mezi nejlepšími pak určitě je Adam Klapka. Ten zatím odehrál pouze 15 uktání a na kontě má necelých 120 minut. V menším vzorku si však vede v této oblasti velice dobře, když v přepočtu na 60 minut zvládne více než 15 vstupů do útočné třetiny. Zlepšit by však měl fázi následně po přechodu modré čáry, když z jeho vstupů je pouze 1,5 šancí.

David Krejčí je nejlepším forvardem i v další kategorii, a to je podíl kontrolovaných vstupů. Ty totiž Krejčí volí jako jediný útočník ve více než 80 % případů, k nahození se tak uchyluje zcela minimálně. Do nejlepší pětky pak patří v tomto ohledu i jeho spoluhráč Lukáš Nahodil, ale také David Gríger, David Cienciala a opět i Matěj Blümel. Toho tak lze společně s Krejčím považovat za nejlepší hráče v oblasti spojené s přechodem útočné modré čáry.

Kreativita přihrávek

Tím se dostáváme k nejkreativnějším hráčům, kteří často tvoří střelecké příležitostí spoluhráčům. Jednoznačným lídrem v počtu přihrávek je opět David Krejčí. Ten jich má na kontě více než 17 a je lepší o téměř celé dva pasy za 60 minut než jeho nejbližší pronásledovatelé. Necelých šest z jeho přihrávek pak míří do prostoru slotu, a zde se řadí na třetí místo.

Celkově Krejčího přihrávky na střely vedou k šancím na 0,8 očekávaných gólů za 60 minut hry. V tomto ohledu mu opět patří třetí místo, když se před ním nachází Martin Růžička a Erik Thorell. Thorell je zároveň i nejčastěji přihrávajícím hráčem do prostoru slotu kam vyšle 7,1 přihrávek za 60 minut hry, což dělá hned 65 % ze všech jeho přihrávek.

Druhým nejlepším v této oblasti je David Cienciala, který do slotu spoluhráčům přihraje za stejný čas v 6,1 případech. Celkově má útočník Dynama na kontě 14,2 přihrávek a patří mu třetí místo, když se před ním nachází slovenský útočník Komety Michal Krištof. Ten převzal při zranění Petra Holíka jeho roli v prvním útoku zdá se se vším všudy a rozdává přihrávky velice často.

Nejlepší pětici pak doplňují ještě Tomáš Filippi a Valentin Claireaux. Více než 12 přihrávek za 60 minut hry má na kontě i dalších šest útočníků, mezi kterými najdeme ostřílená jména jako Lukáše Pecha nebo Tomáše Vondráčka, ale také mladší hráče, když si dobře vede například Přemysl Svoboda z Litvínova s 12,8 přihrávkami na střelu.

* Všechna data jsou aktuální k 4. 12. 2021

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz