Hokej v číslech: Co zlomilo vaz Uwemu Kruppovi?

Foto: hcsparta.cz

V pátek večer končí v českých soutěžích přestupové období, na Spartě se však řeší především změna na střídačce. Klub totiž ve čtvrtek odvolal hlavního trenéra Uweho Kruppa. Tým zatím dočasně převezmou sportovní ředitel Petr Ton a sportovní manažer Jaroslav Hlinka. Co o kroku Pražanů říkají čísla?

Jakákoli výměna na pozici hlavního trenéra, nota bene v pokročilé části sezony, má samozřejmě nemalé následky. Dvakrát tolik to platí u Sparty, která německého kouče Uweho Kruppa v létě podržela a s novými posilami si vytyčila jasný cíl.

Nyní, po 42 odehraných utkáních, se ale rozhodla Kruppa odvolat. Hlavním důvodem jsou neuspokojivé výsledky z poslední doby. „S blížícím se play off bylo třeba udělat razantní rozhodnutí s ohledem na klesající výkony týmu, které zůstávaly za naším očekáváním,” vysvětluje generální manažerka Barbora Snopková Haberová.

Vedení klubu má bezpochyby své důvody, proč k odvolání přistoupilo. Jak ale vidí celou situaci čísla? Potvrdí údajnou stagnaci týmu?

Abychom se ponořili do světa statistik, musíme si nejdříve definovat, jaké období budeme brát v potaz. Nevíme, jaké mají na mysli na Spartě, a proto nebude žádné, které zvolíme, úplně dokonalé. Vždy dojde vinou našeho omezeného výběru ke zkreslení. 

Nejlepším způsobem bude najít nějaký milník, zápas, od kterého se začaly výsledky Sparty zhoršovat. Na první pohled zarazí porážka 7. prosince s Pardubicemi, která ukončila šňůru devíti vyhraných utkání v řadě a odstartovala sérii 18 duelů, v nichž Pražané pouze osmkrát vyhráli a celkově zaznamenali 22 bodů.

Hra 5 na 5

Začínáme základním přehledem statistik při hře 5 na 5, porovnáme pak hodnoty, které Sparta zaznamenala od 7. prosince (vlevo) a do 7. prosince (vpravo). Toto rozdělení samozřejmě zkresluje, může nám to ovšem dát alespoň částečný obraz toho, co za výsledkovým poklesem stojí.

Již na první pohled je patrné, že poměry střeleckých pokusů (CF %) a střeleckých pokusů ze slotu (sCF %) se příliš nezměnily. V prvním případě došlo k zlepšení, ve druhém k zhoršení.

Kde už ale vidíme znatelný rozdíl, je gólový poměr týmu (GF %). Sparta si v něm pohoršila o celých 13,1 %, což se dá vysvětlit jednak mírně zhoršeným poměrem střeleckých pokusů ze slotu, jednak výrazným poklesem v úspěšnostech střelby (ON.Sh %) a zákroků (ON.Sv %), který činil 6,2 %!

My se ale nespokojíme pouze s týmovými poměry, podrobně si rozebereme i konkrétní defenzivní a ofenzivní čísla. Hned u těch mapujících střelecké pokusy a střelecké pokusy ze slotu za 60 minut (CF/60 sCF/60) vidíme, že Sparta si o trochu lépe vedla v prvním období do 7. prosince. Projevuje se to i na vyšším počtu vstřelených gólů, čemuž však pomáhá i vyšší úspěšnost střelby.

U defenzivních statistik se karty obrací. Pražané se ve výsledkově horším období zlepšili – a to v obou střeleckých statistikách. Mírné zhoršení v počtu inkasovaných gólů (o 0,8) má na svědomí o tři procenta nižší úspěšnost zákroků.

Speciální formace

Důležitý vliv na výsledky týmu mají i speciální formace, tedy přesilovky a oslabení. Jak si v nich Sparta v obou obdobích vedla?

Je pravda, že v početních výhodách dávali Řepík a spol. více branek v období do 7. prosince (o 1,3), ve střeleckých statistikách na tom však byli v podstatě totožně. Ve střeleckých pokusech (CF/60) byli dokonce v posledních 18 zápasech lepší, ve střeleckých pokusech ze slotu (sCF/60) na tom byli na chlup stejně, avšak kvůli mírně nižší úspěšnosti střelby se to na brankách neprojevilo.

Totéž se ale v žádném případě nedá říci o oslabení. V početních nevýhodách si Sparta opravdu výrazně pohoršila (o 12,9 a 21,9 ve střeleckých statistikách) a v součtu s o 8,9% nižší úspěšností zákroků vzniká propastný rozdíl 7,6 inkasovaných branek, o které se Pražané ve druhém období zhoršili.

Závěr

Co nám tedy všechna tato čísla v součtu řekla? Potvrdila, že se Sparta v poslední době (v našem měřítku v minulých 18 zápasech) nacházela v herní stagnaci?

Zaměříme-li se na hru 5 na 5, odpověď zní jednoznačně: nenacházela. Je sice pravda, že Pražané se pod vedením Uweho Kruppa mírně zhoršili v ofenzivních statistikách, v těch defenzivních se ovšem zase zlepšili a celkově nedošlo k žádným výrazným změnám.

To potvrzuje také umístění sparťanů v tabulce. V poměrech střeleckých pokusů a střeleckých pokusů ze slotu jsme je našli na solidním pátém místě, v ostatních statistikách se pak vždy pohybovali v nadprůměru.

Důvodem, proč se to nepromítlo také na gólech, byly nižší úspěšnosti zákroků a střelby. Ty dohromady dávaly hodnotu 98,1, která se od průměrných 100 procent tolik neliší, v porovnání s předchozím součtem 104,7 % se však jedná o citelnou degresi.

Degresi, která se ovšem dala očekávat. Připomeňme, že většina týmů se pohybuje kolem stovky a Sparta zkrátka nemohla dlouhodobě zaznamenávat tak vysokou hodnotu. Poklesy jsou v těchto případech naprosto normálním úkazem.

Důvodem, proč se to nepromítlo také na gólech, byly nižší úspěšnosti zákroků a střelby.

V přesilových hrách se výkony týmu v podstatě nezměnily, v oslabení ovšem došlo k citelnému zhoršení. Přispěla k němu sice rovněž výrazně nižší úspěšnost zákroků, ale největší vliv měl především vysoký počet inkasovaných střeleckých pokusů ze slotu (s velkým náskokem nejvyšší v extralize).

Prizmatem zhoršené hry v oslabení tak změna šéfa střídačky dává smysl, v ostatních statistikách a především hře 5 na 5 se ale Pražané téměř nezhoršili. Horší výsledky týmu ovlivnily především úspěšnosti střelby a zákroků, které po předchozích nadprůměrných hodnotách výrazně klesly.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz