Dvojka, co nahání strach. Do osmé třídy jsem hrál v útoku, vysvětluje Baláž

Foto: Archiv Ondřeje Baláže

Jeho jméno si určitě zapamatujte. Patnáctiletý Ondřej Baláž patří mezi nejvýraznější mladé obránce, potvrzuje to v Litvínově a rád by to potvrzoval i v reprezentaci. Společně s českou šestnáctkou teď jde do bojů s Ruskem. „Všichni se na to těšíme už od začátku sezony,“ říká nadšeně.

HokejkaTV

Domácí trojzápas s sebou přináší velká očekávání. Českým mladíkům letos odpadl srpnový turnaj v Salcburku, kde pravidelně sbornou potkávali, první měření sil tak mají teprve před sebou. „Rusové budou asi nejlepší zkouška, jak na tom jsme. Švýcaři byli určitě silní na puku, ale počítám, že Rusové budou rychlejší a tvrdší,“ předvídá Ondřej Baláž.

Rusové? Kluci už se těší, říká Beran. Šestnáctka nechce být pasivní »

Trenéři ukazovali svým svěřencům videa, aby je silný sok nezaskočil. „Pár jsme jich měli. Jak rozehrávají, jak hrají přesilovky. Myslím, že jsme výborně připravení. Určitě nesmíme propadat a musíme se vyvarovat chyb, protože oni umí potrestat každou, kterou uděláme,“ tuší obránce, jenž vidí českou přednost ve čtyřech vyrovnaných pětkách. „Je jedno, kdo bude dávat góly. Dá se říct, že jsou tady od toho všichni. Jsme jeden kolektiv a když to potvrdíme, tak vyhrajeme,“ burcuje.

Emoce ve vzájemných bitvách opravdu nejsou jen záležitostí starších generací. Loňská šestnáctka to potvrdila v posledním zápase, kdy se na ledě strhlo rovnou několik bitek a rozhodčí rozdali 101 trestných minut. „Víme o tom, jak to minulý rok bylo. Ale my se chceme hlavně soustředit na hokej a vyhrát, to je to hlavní,“ ujišťuje zadák z Litvínova.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Ondřej Baláž si do národního týmu bezesporu přivezl dobrou náladu. Zkraje sezony ještě nastupoval za mladší dorost, kde v 11 zápasech nasbíral 26 bodů za dva góly a 24 nahrávek. Potom si vysloužil povolání do staršího dorostu, a málokoho asi překvapilo, že se tam napevno usadil.

„Můžu být rád, že mě trenér zkusil a vložil ve mě důvěru. Je to o level výš, takže je to pro mě o hodně lepší, dá mi to víc. Taky mě to líp připraví na nároďák.“ V mladším dorostu byl jedním z důvodů, že Litvínov patřil mezi nejlepší týmy republiky. „Klapalo nám to v lajně, rozumíme si hlavně s Honzou Myšákem. Dalo by se říct, že se doplňujeme, tím to je,“ usmívá se Baláž.

Jeho parťák je už od loňské sezony neuvěřitelně rozjetý. Myšák potvrzuje obrovké střelecké choutky, na něj by soupeřům nepomohlo ani laso! „On je neskutečný. Jestli bude pořád makat tak, jak maká, tak to může dotáhnout hodně daleko,“ věří jeho dlouholetý kamarád a spoluhráč. „Jsme už od žáků nejlepší kámoši jak na ledě, tak mimo něj,“ vysvětluje povedenou spolupráci, ve které nyní pokračují.

Ale ještě je tady jeden velký důvod, proč o sobě na ledě vědí. „Já jsem hrál do osmé třídy útočníka. Hráli jsme spolu v lajně už dřív a i teď když hraju beka, tak si rozumíme. Myslím, že ho vždycky dokážu najít.“ Ofenzivní schopnosti jsou pro Baláže velkým darem, z nějž může těžit.

Asi totiž není potřeba zdůrazňovat, jak jsou podobní obránci v současnosti cenění. „Přenesl jsem si i střelbu,“ říká, byť u něj výrazně převažují asistence, „a vím, jak to v útoku chodí. Když ho podpořím, ty zkušenosti se mi hodí,“ pokyvuje.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Vzhledem ke změně postů během své kariéry přehodnotil i hokejové vzory. „Když jsem byl mladší, můj nejoblíbenější hráč byl Patrik Eliáš,“ jmenuje českou legendu, jež nyní u šestnáctky shodou okolností vypomáhá coby konzultant. „Pak když jsem přešel na beka, tak jsem se začal zajímat o Erika Karlssona, Brenta Burnse... A můj největší momentální vzor je Rasmus Dahlin,“ dodává vzápětí k očekávané jedničce příštího draftu NHL.

Pohodu každého hráče ale přímo ovlivňuje pohoda týmu, ve kterém působí. Litvínovský starší dorost patřil v úvodní části mezi extraligové otloukánky, na vítězství čekal až do třináctého zápasu a bodový zisk ho předurčoval k záchranářským starostem. Teď ale v nižší nadstavbové skupině vyhrál sedmkrát v řadě!

„Měli jsme asi nejtěžší skupinu. Plzeň, Kladno, Vary, to všechno byly výborné týmy. Hráli jsme s nimi vyrovnaně, ale vždycky nám to o kousek uteklo. O pár maličkostí. Teď už se nám daří,“ pochvaluje si Baláž. Místo bojů o záchranu se už mladí chemici perou o play off. „Myslím, že to byl cíl od začátku sezony. Pořád jsme tomu věřili, teď se to snažíme naplnit. Věřím, že se tam ještě dostaneme,“ doplňuje.

Nezbývá než doufat, že povedený ročník bude pro Ondřeje Baláže pokračovat i v reprezentaci. Minulé šestnáctce se nepodařilo na Rusy vyzrát ani v jednom z celkových šesti utkání, ročník 2002 by vzájemné zápolení rád vzal za jiný konec. „Myslím, že na ně máme. Budeme chtít vyhrát všechny tři zápasy,“ hlásí český obránce a doufá, že v Chrudimi a Čáslavi mladíkům pomůžou fanoušci.

„Určitě bych je pozval na výborný hokej, potřebujeme dobrou atmosféru. Když nás přijdou podpořit, tak jim za to určitě poděkujeme. Hokejem i góly,“ slibuje Baláž na závěr.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz