Domácí MS: Zážitek bez medaile? Hossa a Jágr vzpomínají na nezdary 2004 a 2015

Hossa, Czerkawski a Jágr. | Foto: Jan Beneš / MS IIHF

Jen něco málo přes měsíc zbývá do začátku šampionátu v Praze a Ostravě. V letech 2004 a 2015 se nepovedlo získat medaile ani Čechům, ani Slovákům. Dokud přitom existovalo Československo, podpora fanoušků automaticky znamenala úspěch domácích.

„Hrát na domácím mistrovství světa je pro každého hokejistu obrovský zážitek. Na druhou stranu to přináší i obrovský tlak, sleduje vás celá rodina, fanoušci mají obrovské očekávání. Popularita hokeje v Česku je obrovská a lidi jsou fanatici…“ popisoval Jaromír Jágr, který na ledě O2 arény zažil MS 2004 i MS 2015. 

V obou případech Česku medaile utekla. „V roce 2004 v nové hale jsme měli vynikající tým. Dokázali jsme to i v základní části turnaje, kdy jsme neprohráli ani jeden zápas, Kanadu jsme v posledním utkání ve skupině porazili 6:2. Takže jsme měli obrovské sebevědomí před čtvrtfinále. Nastoupili jsme proti Americe, která skončila čtvrtá v Ostravě, ještě musela cestovat. Myslím, že tam došlo trochu k podcenění,“ vzpomíná Jágr.

„V roce 2004 v nové hale jsme měli vynikající tým.“

Možná už jsme se viděli dál než ve čtvrtfinále. Vedli jsme dokonce 2:0, ale zápas jsme prohráli v nájezdech. Na druhou stranu – já věřím v osud a možná jsme podobným způsobem uspěli ve Vídni o rok později, kde se nám to vrátilo zpátky. S USA jsme tehdy 0:2 prohrávali a taky jsme uspěli na nájezdy…“

A MS v roce 2015? „Na poslední chvíli jsem nevěděl, jestli nastoupím. Během sezony jsem hrál v New Jersey, kde se mi moc nedařilo. Byl jsem vytrejdovaný na Floridu, kde jsem zase ožil. Začal jsem dávat góly a nakonec jsem přijel na mistrovství světa. Bylo to jedno z mých nejlepších rozhodnutí, které jsem mohl udělat,“ vzpomíná Jágr.

Legendy propagují MS 2024

Legendy propagují MS 2024 | Foto: Jan Beneš/MS IIHF

„Užíval jsem si každé střídání, každý zápas! A to díky fanouškům, kteří mi dali najevo, že si váží toho, že jsem tady mohl hrát. Jejich fandění, to bylo něco neskutečného. Přál bych to zažít komukoliv. Navíc se mi podařil zápas ve čtvrtfinále proti Finsku, kde jsem dal dva góly. Bohužel jsme v semifinále narazili na Kanadu, která byla o něco lepší. Myslím, že jsme odehráli důstojný zápas, hned na začátku jel Červus sám na bránu. Taky nám neuznali jeden gól, který měl platit, kvůli postavení v brankovišti. Škoda…“

„Bylo velice těžké získat zlaté medaile, když se podíváme na sestavu, se kterou do Prahy přijela Kanada. Možná měli i lepší tým než na olympiádách, přijeli Crosby, Seguin, Hall, Eberle, Spezza… Neprohráli ani jednou, měli neskutečný mančaft.“

Poslední medailí Česka (Československa) z domácího šampionátu tak zůstává bronz z roku 1992. Na šesti pražských mistrovstvích do té doby přitom medaile cinkla vždy!

„Jsem zvědavý, jak silná letos přijede Kanada a Amerika.“

1933 a 1938 bronz. V letech 1947, 1972 i 1985 zlato a v roce 1978 stříbro. Co letos?

„Jsem zvědavý, jak silná přijede Kanada a Amerika,“ říká Jágr. „Termín mistrovství je posunutý o týden dozadu, výhodou je, že mohou přijet i hráči po vypadnutí z prvního kola Stanley Cupu. Nevýhodou je, že zámořští hokejisti nemají přípravný kemp, musí se udržovat sami. A když nepokračuješ v play off, chceš si odpočinout, jet někam s rodinou. Ale sbalit se a hrát ještě hokej? Rozdělit si odpočinek i letní přípravu? Záleží na pohledu hráče. Na druhou stranu je sem táhne Praha. Co si budeme namlouvat, Praha je krásné město. A má hezkou reputaci,“ směje se slavný útočník.

Legendy světového hokeje v Praze.

Legendy světového hokeje v Praze. | Foto: Jan Beneš / MS IIHF

Spolu s Jágrem MS v Praze propagoval také Marián Hossa. Slovenský útočník si rok 2004 vybavuje taky velmi dobře. „Na Ostravu vzpomínám krásně, na Prahu už méně. V Ostravě jsme totiž vyhráli všechno, co se dalo, od semifinále v Praze už se nám nepodařilo vyhrát ani zápas. S Kanadou to byl přitom vyrovnaný zápas (1:2), těsně jsme prohráli i zápas o bronz s USA (0:1sn)…“

I když má tři Stanley Cupy, Hossa těchto proher lituje dodnes: „Trochu mě mrzí, že nevyšla medaile. Mám dvě čtvrtá místa, z mistrovství světa i olympiády. Ale život jde dál a tohle už je historie. Člověk se otřese a má další cíle.“

Tak že by na bronz z olympiády 2022 navázali Slováci letos? „Pozitivní pro slovenský tým je, že má dvě hvězdy v obraně – Slafkovského v útoku a Nemce v obraně. Pokud se připojí i další hráči z NHL, tak by naše šance mohly být velmi slibné. Trenér Craig Ramsay nastavil hokej, na který se velmi dobře kouká. Je to rychlý, dynamický hokej. Baví mě jeho styl,“ popsal Hossa. V Ostravě si chce MS užít jako divák.

„Pokud se připojí i další hráči z NHL, tak by naše šance mohly být velmi slibné.“

„To je výborné. Je to kousek ze Slovenska, přijede spousta fanoušků. Tehdy jsme se tam cítili jako doma. Vždy se s tím pojí i nějaký tlak, ale fanoušci uměli vytvořit parádní domácí prostředí.“ 

Do Ostravy se na MS 2024 chystá i Sandis Ozoliņš, Česko může obecně očekávat nával lotyšských diváků, stejně jako již tradičně kanadských. Po 22 letech ale do elitní skupiny postoupili i Poláci. „Co můžeme čekat od polských fanoušků v Ostravě? „Hodně polských vlajek, chorálů a pití piva,“ směje se Mariusz Czerkawski, další legenda NHL, která se tenhle svátek hokeje rozhodla propagovat.

Složení skupin na MS 2024

Skupina A (Ostrava): USA, Německo, Švédsko, Slovensko, Lotyšsko, Francie, Kazachstán, Polsko.

Skupina B (Praha): Kanada, Finsko, Švýcarsko, Česko, Dánsko, Norsko, Rakousko, Velká Británie.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz