Dneska je Velký pátek. Velký den, můj den! vtipkoval Jágr po postupu

Foto: Roman Mareš, Rytíři Kladno

Je to příběh, který se jednou bude předávat z generaci na generaci. Je to příběh o největší legendě českého hokeje, která ve 47 letech vystřílela Kladnu extraligu. Je to příběh o Jaromíru Jágrovi.

partneři českého hokeje

Dal jste čtyři góly! 
Hele... Dneska je Velký pátek, dneska je velký den. Dneska je můj den. (směje se) Celý den jsem byl v kostele. Šel jsem z kostela rovnou sem. Ukázalo se to.

A Kladno se po pěti sezonách vrací do extraligy...
Bylo to těžké. To víme všichni. Na začátku sezony nám lidi moc šancí nedávali. Všichni říkali, že na to nemáme hráče. Ale já pořád věřil. Celé vedení věřilo, že s těmi hráči, které tady máme, se budeme postupem roku zlepšovat a zlepšovat. A že nejlepší formu budeme mít v play off a v baráži. A to se taky potvrdilo.

Postup máte jistý už dvě kola před koncem baráže.
To kdyby nám někdo řekl po prvních dvou kolech, kdy jsme neměli ani bod a ani gól... Ale u nás v kabině jsme si pořád věřili. Věděli jsme, že jsme nehráli špatně. Akorát jsme nehráli chytře, hráli jsme moc otevřeně a nedávali jsme šance. Extraligové týmy nám prostě daly školu. To nám paradoxně pomohlo, poučili jsme se a pak jsme začali hrát úplně jinak.

„Pokračování v kariéře? Nic neslibuji. Ani neříkám, že ne."

Jak si užíváte bezprostřední pocity z postupu?
Abych byl upřímný, poslední dny jsem přemýšlel, co bude dál. Jeden krok je se tam dostat a druhý pak to, abychom tam tu sezonu důstojně odehráli. Já jako majitel už musím přemýšlet jinak než hokejisti. Hrozně rád bych se věnoval jen hokeji, ale ono to nejde. V mojí hlavě to šrotuje...

Uvidí vás fanoušci příští rok v extralize?
Uvidíme. Nic neslibuji. Ani neříkám, že ne. Záleží, jak se budu cítit. Uvidíme, jaké budeme mít mužstvo a jak se nám bude dařit.

Co říkáte na to, že jste s deseti góly nejlepším střelcem baráže?
Vy jste to nečekala? (usměje se Jágr na novinářku, která položila dotaz) Já to čekal. Já jsem věřil. Né, vážně... Tak hlavně mám skvělého nahrávače. To je jedna věc. A Láďa Zikmund je skvělý bojovník, takže všechny puky vybojuje Plekymu, ten mi to nahraje a já po nocích trénoval střelu. (usměje se) Takže jsme se doplňovali. Ale je to o štěstí.

Postupně jste se rozehrával a v baráži vaše výkony gradovaly.
Tak hlavně jde o to, že jsem nehrál celý rok. Nebo v podstatě dva roky, protože ani v Calgary jsem toho moc nenahrál. A ve 47 letech nehrát dva roky hokej, to pak ztratí jakýkoliv hráč. Vrátit se by bylo těžké i pro Maria Lemieuxe nebo Gretzkyho. Já v základní části odehrál jen čtyři zápasy, naskočil do play off a znova jsem se zranil. I když jsem to nikomu neříkal. Já ani nemohl trénovat. Teď jsem se do toho konečně dostával. Měl jsem čas trénovat, trénoval jsem po nocích... A věřím tomu, že čím víc trénuješ, tím lepší budeš. Nemyslím si, že někdo jiný trénoval dvakrát denně a s vestama, tak jako já. Takže jsem věděl, že se to musí ukázat a že je to jen otázka času.

„Reprezentace? Já nemám čas."

Často jste si přitom v rozhovorech stěžoval, že jste unavený.
Tak já jsem pořád unavený. O tom to není. To, že je člověk unavený, neznamená, že nebude dávat góly. Nechci se opakovat, ale je důležité, jak vám pomůžou parťáci v lajně. A je to taky o štěstí. Já měl možnost konečně trénovat a díky tomu jsem ztrácel kila. Už jsem jich neměl 120, ale 111. A osm kilo je znát. Jsem rád, že jsem zároveň neztrácel sílu. Cítil jsem se rychlejší a rychlejší, i když to tak možná nevypadalo. Pro mě je každý centimetr dobrý.

.Českobudějovický trenér Václav Prospal na tiskovce říkal, jestli by vás Miloš Říha neměl přemluvit na mistrovství světa.
Já nemám čas. (rozesměje novináře) Ne, já si dělám legraci. Kluci, neblbněte... 

Je symbolické, že Kladno slaví návrat do extraligy s vámi na ledě?
To si nemyslím. Týmy, které tu byly dřív, sice byly zkušené, ale byli v něm i mladí hráči, kteří si tím teprve museli projít. My jsme si tím prošli minulý rok. Spousta z nich tu zůstala a doplnili jsme to o zkušené hráče: ať už to je Petr Vampola, Brendon Nash, André Lakos... Pleky se vrátil, což nikdo nečekal, já se taky vrátil. Mají zkušenosti a jsou to výborní hokejisti. V těch rozhodujících momentech je to hrozně moc znát. V tom jsme měli výhodu.

Plekanec: Kvůli tomu jsem se vrátil do Kladna

Jak vysoko ve svojí kariéře stavíte tento úspěch?
Je to jedna z cestiček v mém životě. Nedávám tomu větší význam než třeba vítězství ve Stanley Cupu. Vše má své začátky, vše má své konce a vše na sebe navazuje. Bez Stanley Cupu bych tady teď třeba nebyl. O těchto věcech nepřemýšlím. Beru je tak, jak jsou. Snažím se užívat den po dni. Denně umře v průměru 280 tisíc lidí. Takže pojďme si užívat každý den, který tady máme.

Je nějaký jeden konkrétní okamžik, který rozhodl sezonu?
Důležité bylo, že jsme měli čtyři kvalitní lajny. Byli asi hráči, kteří chtěli mít vyšší ice time, ale já se to snažil držet v normách. A vysvětlit jim, že na to, aby jsi hrál agresivní hokej proti extraligovému týmu po celých šedesát minut, tak prostě musíš mít čtyři pětky, které budou mít krátká střídaní a půjdou každé střídání nadoraz. Nemůžeš hrát na dvě, tři lajny. To se v těch klíčových momentech prostě nedá zvládnout. Ukázalo se, že je to pravda. My nemáme tak trpělivé hráče, máme jiný systém a jinou kvalitu. Takže jsme museli hrát agresivně celé utkání. K tomu potřebuješ čtyři lajny a mít dobrou fyzičku. A to jsme, myslím, měli.

„Od první minuty prvního zápasu jsem věřil, že to tohle mužstvo může udělat."

Zmínil jste, že už uvažujete jako majitel. Budou změny?
Změny... Někteří hráči už jsou podepsaní. Je ale ještě spousta hráčů, které podepsané nemáme. Byl bych rád, kdybychom se s většinou domluvili. Samozřejmě vím, že je to byznys. Uvidíme, jaké si budou klást podmínky a co pro to můžeme udělat. Já tomu mužstvu každopádně věřím – i v takovém složení, jaké máme teď. Věřil jsem mu vždycky – i když ostatní říkali, že jsem blázen. Já ale věřil vždycky: od první minuty prvního zápasu jsem věřil, že to tohle mužstvo může udělat. Chytře jsme ho doplňovali. I teď tomuhle mužstvu věřím, že by mohlo hrát v extralize důstojnou roli. Důležité je, abychom naplno trénovali. I když třeba nebudeme takoví hráči, kteří jsou v extralize, pořád se to dá tvrdou prací nahradit. Znovu jsme si to dokázali naší čtvrtou lajnou. Nedostávala moc šancí, ale když ji dostala, tak díky tomu, že dobře trénovala, v posilovně, na ledě, po každém tréninku si přidávala hodinu, dvě hodiny, tak kluci tu šanci využili a byli schopní hrát proti komukoliv. Je to jen o tvrdé práci.

Bude hrát Jágr extraligu? Co řekl po postupu?

Baráž ještě nekončí, zbývají dvě kola.
Věřím tomu, že si oslavy necháme až ta sezona opravdu skončí. Já určitě. Byl bych rád, kdybychom se důstojně rozloučili se sezonou. A společně s fanoušky, sponzory nebo městem přivítali extraligu. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz