Čtyři kategorie – čtyři medaile. České mládeži vládne Plzeň!

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

9. května 2018, 20:21

Martin Voltr

Není pochyb o tom, který český klub byl v sezoně 2017/18 tím nejúspěšnějším. Plzeň získala medaili ve všech kategoriích a i když ani v jedné nedosáhla na titul, mládež jí můžou ostatní závidět. Bravo!

Nový fanshop

Junioři – 3. místo

Na výběr kouče reprezentační osmnáctky Davida Bruka měli spadeno všichni soupeři, obhajoval totiž loňský titul. A s řadou hráčů, kteří jsou přinejmenším v širších kádrech národních týmů nebo kteří nakukují do seniorské extraligy, vypadala obhajoba velmi reálně.

Indiáni delší dobu vévodili základní části, mohl za to především jejich nedobytný stadion, na kterém do Vánoc prohráli jediný zápas! Nakonec trochu „zpomalili“ a skončili druzí za Kometou, svou nadstavbu ale opanovali a tak trochu se čekalo, že by se právě s Brnem mohli potkat ve finále.

Na to však nedošlo. Jako by potíže předznamenala už čtvrtfinálová série se Slavií, v níž musela Plzeň dvakrát dotahovat vedení soupeře a zlomila ho až v pátém utkání. Pak už ale Západočechům vystavil stopku Liberec. Doplatili především na špatnou koncovku a po prohrách 2:3 a 0:3 se s nadějí na další zlato rozloučili. Bronz pro ně ale byl rozhodně příjemnou náplastí.

„Hra vypadala dobře, takže hráčům nemám moc co vyčítat. Dostávali jsme se do hodně šancí, ale bohužel jsme neproměňovali ani ty nejvyloženější. Hodnocení celého ročníku i tak musí být pozitivní. Získali jsme za posledních pět sezon tři medaile, k tomu jedno čtvrté místo. Samozřejmě jsme chtěli dál, ale je to hokej a Liberec byl v tomto dvojutkání úspěšnější v koncovce,“ řekl pro klubový web trenér Bruk.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Starší dorost – 3. místo

Také druhá nejstarší kategorie šla do sezony „obtěžkána“ tím, co jí zanechal loňský tým – tedy zlatými vzpomínkami. První polovinu sezony měla víceméně stejně bravurní jako juniorka a i v případě staršího dorostu platilo, že ve starém roce zaváhal doma jen jedinkrát.

Indiány to vyneslo na první příčku základní části těsně před Karlovy Vary, v nadstavbě těsně zaostali za Libercem a stejně jako zbytek republiky výrazně za Salcburkem. Roli favorita nepotvrzovali v osmifinálové sérii se Zlínem úplně snadno, ale poměrem 3:1 ji přece jenom zvládli.

Západočeského rivala z Varů pak zdolali už ve dvou zápasech a zamířili na závěrečný turnaj. Tam narazili na pozdějšího mistra z Českých Budějovic, po porážce 2:5 si nicméně náladu spravili v souboji o bronz a vítězství 4:2 nad Spartou je vyneslo rovněž na třetí místo v republice.

„Utkání s Motorem nás mrzí, zápas se Spartou už byl lepší. Ale asi to tak mělo být. Salcburk dominoval po celou základní část, České Budějovice na něj zase i v ní vyzrály,“ hodnotil výsledek smířený trenér Michal Straka. Má pravdu – indiány předčily pouze dva celky, které byly v téhle sezoně prostě nejlepší.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Mladší dorost – 2. místo

Jestli u soutoku Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy na některý tým vyloženě sázeli s vyhlídkami na mistrovský titul, velmi pravděpodobně to byl mladší dorost. Předváděl hodně spanilou extraligovou cestu a modrou oblohu zakrylo jenom pár mráčků.

Plzeňští zaznamenali první porážku až na konci listopadu, za základní a nadstavbovou část nashromáždili přesně 100 bodů a za úplně celou sezonu prohráli jen jednou víc než o gól. Drobné zakolísání ve druhém čtvrtfinále s Kometou bezpečně napravili, pak smetli Chomutov a do Vítkovic mířili jako republikové číslo jedna.

Jenže na vysněnou metu nedosáhli. Ve všech třech zápasech herně dominovali – těžko se zapomíná zvlášť na střeleckou převahu 28:3 ve třetí třetině s Přerovem – jenže vyhráli jen jednou. Velké finále proti Hradci Králové ztratili pět minut před koncem a zbylo na ně stříbro.

„Bezprostředně po finále převládal smutek. Ale jsem na kluky pyšný, protože to, jakým způsobem jsme Hradec přehráli, je pro mě známkou toho, že jdeme správnou cestou. Máme dost talentu i pracovitosti na to, abychom to v další sezoně napravili,“ vyhlásil kouč Petr Vojan už předem cíl na další sezonu...

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Starší žáci – 2. místo

Akademické kategorie napodobila i ta nejstarší žákovská. Plzeňští osmáci vévodili Jihočeské skupině hlavně díky tomu, že od 14. října do 18. března nepoznali hořkost porážky. Přesto museli po zaváhání na Slavii postup potvrdit až v posledním kole, kdy rozstříleli Strakonice.

Možná že právě předešlá facka jim pomohla k velmi povedenému představení na závěrečném turnaji. Když tentokrát přetlačili Slavii, jako první v sezoně porazili domácí Vítkovice a smetli Kladno, byli na nejlepší cestě – od zlatého snu je ale odstřihl debakl 1:8 se Spartou. Nakonec brali stříbrnou útěchu, když otočili závěrečnou bitvu s Kometou. Na 5:5 přitom vyrovnali až v poslední sekundě a pak ovládli neméně dramatické nájezdy.

„Na toto utkání budeme všichni určitě ještě dlouho vzpomínat, mohl by se podle něj natočit hollywoodský film. Co dodat, krásnější tečku za sezonou jsme si nemohli přát,“ usmíval se lodivod nejmladší medailové kategorie indiánů Jan Zlatohlávek.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz