Pekra čeká boj o baráž proti kamarádům. Nic jim nedám zadarmo! tvrdí

Foto: Josef Poláček, hc-kladno.cz

13. března 2017, 12:24

David Jahoda

Před třemi lety slavil postup do nejvyšší soutěže s Olomoucí, nyní se útočník Matěj Pekr snaží o to samé v barvách kladenských Rytířů. Jeho Kladno už dnes (pondělí 13. března) čeká start semifinálové série proti Jihlavě, za níž nastupují mimo jiné i hráči, se kterými na Hané na jaře roku 2014 křepčil radostí z postupu. V rozhovoru pro Hokej.cz mluvil také o tom, proč byl rád, když si mohl během základní části na chvíli odskočit do Třebíče, nebo o tom, proč si myslí, že Kladno přes Jihlavu přejde.

Fanshop

Od konce čtvrtfinálové série proti Ústí nad Labem už pár dní uplynulo. Jak se těšíte na semifinále proti Jihlavě?
Těšíme se na to, to je jasné. Už je to takové dlouhé čekání, než to vypukne. Tu předchozí sérii jsme zvládli poměrně rychle, už se nemůžeme dočkat.

>> Jihlava postrádá dvě zraněné opory. Vyřadí ji zkušené Kladno?

Byla série proti Ústí jednoduchá, jak napovídal její jednoznačný výsledek (4:0 na zápasy)?
Myslím si, že jsme byli schopní využívat naše gólové šance, občas nám pomohlo i štěstí. Jindy to totiž tak vyložené příležitosti nebyly a branky z toho padly, takže musím říct, že ty výsledky byly pro Ústí asi kruté. Když vezmu třeba první zápas, soupeř v něm jel třikrát sám na branku, gól ale nedal ani jednou. My jsme pak dali tři branky a vyhráli jsme 3:1. Podle mě však žádný z těch zápasů nebyl tak jednoznačný, jak by se podle výsledku mohlo zdát.

Bude pro vás osobně semifinálová série proti Jihlavě nějak speciální? Přece jenom tam momentálně působí hodně hráčů, se kterými jste se potkal v Olomouci – Richard Diviš, Aleš Jergl a Adam Zeman.
Myslím si, že speciální už to být ani nemůže, protože už jde o hodně. Možná to bude trochu jiné díky tomu, že tam mám pár kamarádů, se kterými jsem hrával. Ale jakmile se začne hrát, tohle musí jít stranou. Oba týmy chtějí jít do baráže a já za sebe můžu říct, že jim nenechám nic zadarmo (usmívá se).

„Možná to bude trochu jiné, ale jakmile se začne hrát, tohle musí jít stranou. Oba týmy chtějí jít do baráže a já za sebe můžu říct, že jim nenechám nic zadarmo.“

Takže zatím ani neproběhlo žádné hecování?
Ale jo. Zrovna ve středu jsem byl s Ríšou (Divišem) na večeři, takže jsme se o tom bavili. Samozřejmě jsem mu slíbil, že si ho někde v rohu najdu a dám mu pořádně do těla (směje se).

Padla řeč i o tom, že jste spolu byli před třemi lety v postupovém týmu Olomouce, a nyní stojíte znovu před stejným úkolem akorát každý v jiném týmu?
Až tak daleko jsme nezašli, na postup jsme nevzpomínali. Už je to ale takové, že jsme proti sobě v této sezoně dvakrát nastoupili, když jsem hrál za Třebíč. Jednou jsme vyhráli, pak jsme prohráli na nájezdy. Tu zkušenost, kdy jsme proti sobě nastoupili, už mám, takže to nyní neberu tak vážně.

Zpět ke kladenskému mužstvu. Jde z něj cítit velká chuť vrátit nejvyšší soutěž do města, kde má hokejový klub velkou tradici?
Tak ona i Dukla Jihlava je tradiční klub. Dá se říct, že to bude souboj klubů s určitou tradicí z minulosti. Co se týká nás, my jsme si dali před sezonou nějaký cíl, a asi bude neúspěch, pokud ho nesplníme. Nechci nějak předbíhat, je to sport a v něm se může stát cokoliv, ale opravdu si myslím, že máme aktuálně takový tým, že přes Jihlavu můžeme přejít. Věříme si. Snad to pro nás dopadne dobře, doufá v to celá šatna.

„Opravdu si myslím, že máme aktuálně takový tým, že přes Jihlavu můžeme přejít. Věříme si.“

V kabině máte kladenské odchovance jako Petra Tona či Jiřího Burgera. Vyřazuje speciálně z nich touha dostat svůj mateřský klub na sklonku kariéry zpět mezi elitu?
Samozřejmě. Ale i kdyby tu byli hráči takříkajíc beze jména a Kladno mělo cíl vrátit se, chtěli by postoupit úplně stejně. Moc dobře všichni víme, že jména hokej nehrají. V Olomouci jsme před třemi lety taky postoupili v uvozovkách bez jmen. Naopak jsme tehdy vyřadili Kladno, které ta jména mělo. V play-off už je to spíš o partě a o tom, že se každý za každého postaví a porve.

Jak už jsme nakousli, není to pro vás poprvé, co jste v týmu, který má ambice postoupit do extraligy. Je to v tomhle směru pro vás nyní jednodušší? Jste třeba méně nervózní?
Abych řekl pravdu, tak čím jsem starší, tím víc jsem nervózní (směje se). Není to nejspíš taková ta klasická nervozita, ale asi to, že se na to ještě o něco víc těším. S hokejem samozřejmě ještě nechci končit, ale uvědomuju si, že to může být naposledy, nebo že nemusím být každý rok v týmu, který má takové cíle.

Vy jste v dresu Rytířů neodehrál kompletní základní část, na začátku prosince vás klub poslal na hostování do Třebíče, kde už jste to velmi dobře znal. Jak jste tehdy tento přesun vnímal?
Já sám jsem to asi čtrnáct dní předtím, než k hostování došlo, konzultoval s Pavlem Paterou. Řekl jsem mu, že na sobě cítím, že nejsem pro tým prospěšný. Pak za mnou po dvou týdnech přišel a pověděl mi, že je možnost jít na hostování do jiného prvoligového klubu. Tak jsem se ho zeptal, jestli by šlo, abych šel do Třebíče. On mi v tom vyhověl, za což mu chci poděkovat. Pomohlo mi to herně i psychicky, podařilo se mi tam nasbírat pár bodů. Sezonu se mi v Třebíči podařilo nějakým způsobem nastartovat. Teď už si jen přeju, abych v tom pokračoval i v play off.

„Řekl jsem Pavlu Paterovi, že na sobě cítím, že nejsem pro tým prospěšný.“

A to se vám zatím docela daří. V prvních dvou zápasech jste dal gól, pak jste si připsal ještě jednu asistenci…
Samozřejmě mi to taky pomohlo. Od té doby, co jsem se vrátil na Kladno, mám za zápas jednu, nebo dvě gólové šance. Bohužel na konci základní části mi to pořád ještě moc nelepilo, nechtělo mi to tam spadnout. Byl jsem proto rád, že se mi podařilo v prvních dvou zápasech play off prosadit. Když se pak jelo do Ústí, objevil jsem se v dalších velkých příležitostech, ale neproměnil jsem je. Nechci, aby to vyznělo špatně, ale kdybych měl nyní na kontě čtyři, nebo pět branek, asi bych se moc nedivil. Šancí jsem na to měl totiž opravdu hodně.

Stihl jste během čtvrtfinálových bojů proti Ústí nad Labem sledovat i počínání vašich bývalých spoluhráčů z Olomouce, kteří v Tipsport extralize až do posledního kola bojovali o předkolo?
Jasně, sledoval jsem to. Jsem pravidelně v kontaktu s Honzou Knotkem a Tomášem Houdkem. Právě Tomáš mě informoval o dění v týmu, o tom jak se cítí a tak dále. Před každým zápasem jsem mu napsal, ať se mu i klukům daří. Minimálně předkolo jsem jim přál, ale bohužel. Možná, že lidé v Olomouci byli z minulé sezony trochu namlsaní a počítali s tím, že alespoň předkolo bude. Extraliga je ale hodně vyrovnaná, podle mě se nemají za co stydět. Dá se říct, že baráži se vyhnuli úplně s přehledem, takže s tím mohou být relativně spokojení. V nejdůležitější části sezony, kdy potřebovali sbírat body, se v šatně potýkali s nějakou virózou, takže nemohli nastupovat v plné sestavě. Škoda, držel jsem jim palce. Třeba se jim to povede příští rok. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz