Zámořské inspekce? Češi a Rusové jsou pro, Slováci letos nikoli

18. února 2016, 13:30

Václav Jáchim

Druhá polovina února je většinou obdobím, kdy trenéři evropských reprezentačních výběrů a případně manažeři odlétají na utkání NHL, aby sledovali potenciální posily pro mistrovství světa. Letos je navíc ve hře také zářijový World Cup, zámořské inspekce proto uskutečňují štáby českého národního týmu, Rusové nebo Švédové. Naopak Slováci tentokrát nikoli - jednak nebudou na Světovém poháru, jednak mají ve slavné lize menší zastoupení než konkurence.

Fanshop

Realizační tým české reprezentace neponechává nic náhodě, za Atlantikem už byl Jaroslav Špaček, jenž vyrazí ještě jednou v průběhu března. Od pondělí pozoruje dění ve slavné lize a především české vyslance Jiří Kalous. "Cestu mám naplánovanou po dohodě s Vladimírem Vůjtkem a Pepou Jandačem. Chci hráče vidět i s nimi mluvit, zdržím se v Detroitu, kde mám schůzku se skautem Jirkou Fischerem," přiblížil Kalous minulý týden.

Podobné výjezdy podniká pravidelně kouč švédského výběru Per Marts, do zámoří cestují i zástupci finského národního týmu. Češi letos přistoupili k nejrozsáhlejším misím, blíží se totiž dva vrcholy letošního roku. Kalous se Špačkem mapují situaci směrem ke světovému šampionátu, v těchto dnech je ale možná aktuálnější Světový pohár, protože 1. března si pořadatelé vymínili zveřejnění úvodních šestnáctičlenných nominací.

Aby měli dokonalý přehled, chystají se do Kanady a Spojených států rovněž představitelé ruského hokeje. "Čeká nás domácí šampionát a myslím, že k účasti nebudeme muset nikoho přemlouvat. Spíš jde o to, abychom si o hokejistech udělali obrázek. Chceme znát jejich formu, představy. Až pak nastane vhodná situace, vybrané hráče oslovíme s konkrétními informacemi," řekl manažer sborné Alexej Žamnov pro list Sovětskij Sport.

S trenérem Olegem Znarekem vyrazí co nevidět, bezpochyby nevynechají zastávky ve Washingtonu (Ovečkin, Kuzněcov, Orlov), Pittsburghu (Malkin), hovořit chtějí s Panarinen, Bobrovským, Tarasenkem a s dalšími hvězdami. "Hodně nás zajímá návštěva Tampy Bay, protože trenér Znarok tamní hráče ještě v mužstvu neměl. Tedy kromě brankáře Vasiljevského. Chce se seznámit s Kučerovem a Naměstnikovem, v plánu máme kontakt i s dalšími ruskými krajánky," připomněl Žamnov.

Naproti tomu slovenská reprezentace letos žádného zvěda v NHL mít nebude. Před časem odletěli do zámoří trenér Vůjtek s manažerem Sýkorou, tentokrát se akce konat nebude. "Cestu neplánujeme, všechny hráče z NHL velmi dobře známe. S mnohými jsem nastupoval, teď je zbytečné tam jet. Chlapce oslovíme až po sezoně, sám vím, jaké to je, když vás někdo kontaktuje v rozehraném ročníku. Všichni se teď soustředí na play off, po sezoně bude dost času pobavit se o reprezentaci," zmiňuje v rozhovoru pro deník Šport generální manažer výběru Róbert Švehla.

Slováci budou hvězdy zámořské ligy oslovovat pouze pro šampionát, World Cup jejich národní tým nehraje. Přední hokejisté se objeví v nominaci Výběru Evropy, který coby generální manažer sestavuje slovenská legenda Miroslav Šatan. Ten má s NHL bohaté zkušenosti, aktuální informace o hráčích si čerpá sám. Švehla po nedávném úspěšném Slovakia Cupu potvrdil, že kouč Zdeno Cíger buduje základ mužstva z hokejistů, kteří vynikající na evropských kluzištích. "Kostu týmu máme, k ní budeme doplňovat další hráče. I ty z NHL, volný by mohl být kupříkladu Andrej Sekera z Edmontonu. Ale s hokejisty NHL momentálně ještě nekomunikujeme, protože mají jiné starosti a bylo by zbytečné je zatěžovat," uzavírá Švehla.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - © Copyright: BPA sport marketing a.s. & eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz