Vítkovice a Plzeň nadělovaly, Jihlava už není poslední. Smoleňák hrdinou!

8. prosince 2017, 20:13

David Jahoda

Tipsport extraliga bude za chvíli kvůli reprezentační pauze odpočívat, do té doby ale jede na plné obrátky. Vítkovice dokázaly porazit Spartu podruhé během čtyř dnů, nyní ji nasázely sedm gólů a přehrály ji už posedmé v řadě. Plzeň doma Olomouci znovu nadělila debakl, Jihlava v dlouho bezbrankové bitvě zdolala Třinec a už není poslední. Smoleňák pak prožil za Hradec Králové pohádkovou premiéru. Kometa si doma poradila s Mladou Boleslaví, slaví také Zlín, který zvítězil nad Libercem. Pardubice si spravily chuť na trápícím se Chomutovu.

Vítkovice znovu porazily Spartu, daly jí sedm gólů

Druhý vzájemný duel během čtyř dnů, stejný vítěz. Vítkovice po dohrávce 16. kola v O2 areně, dokázaly Spartu přemoct i doma v rámci 29. kola. Celkově si s Pražany Ostravané poradili už posedmé v řadě. Vše se vyvíjelo dost jednoznačně v jejich prospěch, po polovině hry utkání vedla Ridera už 4:0! Jenže Sparta ožila a během šesti minut snížila na rozdíl jedné trefy. Ještě před koncem druhé části však Vítkovice Spartě díky Oleszovi zase o něco odskočily, po přestávce pak netrvalo dlouho a domácí si zásluhou Szturce a Lva vydobyly svůj čtyřgólový náskok zpět. To už byl v brance Sparty Honzík, který nahradil Kváčů. Na deseti brankách se gólový kmitoček utkání zastavil.

Pavel Trnka (asistent trenéra Vítkovic): "Bylo to divácky atraktivní utkání, pro trenéry asi tolik ne. Byla tam spousta chyb, ale samozřejmě jsme moc rádi za vítězství. Bohužel za stavu 4:0 to vypadalo, že chceme vyučovat hokej, ale zvládli jsme to a tří bodů si ceníme."

Jaroslav Nedvěd (trenér Sparty Praha): "Hokej se hraje pro lidi a pro ty to byl asi dobrý zápas. Hlavně pro domácí. Za stavu 4:0 jsme se třemi góly dostali zpátky do hry, byli jsme v tu chvíli v nějaké euforii, ale domácí pak svou šikovností zase odskočili na dva góly. Do třetí části jsme šli stejně s tím, že se pokusíme aspoň o vyrovnání, ale hned po několika sekundách jsme dostali šestý gól a pak už se zápas v podstatě dohrával. Minule tady byla nějaká kritika na diváky, ale tentokrát byli fantastičtí. Viděli super zápas a deset gólů."

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC SPARTA PRAHA 7:3 (2:0, 3:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Klok (Š. Stránský), 15. O. Roman (Hrbas, Baranka), 22. D. Květoň (Baranka), 29. Kurovský (T. Jáchym, Š. Stránský), 39. Olesz (Bartovič, Lev), 42. Szturc (O. Roman, D. Květoň), 48. Lev (Baranka, Sloboda) – 32. Kudrna (Říčka), 37. Reichenberg (Jarůšek, P. Vrána), 39. Kudrna.
Rozhodčí: Müllner, Snášel – Lederer, Kollár.
Vyloučení: 5:7.
Využití: 0:1.
V oslabení: 0:1.
Střely na branku: 31:39.
Diváci: 8036.
Nejlepší hráči: Šimon Stránský – Andrej Kudrna.
HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Sloboda, Klok, Hrbas, Baranka, Trška, D. Krenželok – Bartovič, Lev, Olesz – Szturc, O. Roman, D. Květoň – P. Zdráhal, Kolouch, Kucsera – Š. Stránský, T. Jáchym, Kurovský. Trenéři: Petr a Trnka.
HC Sparta Praha: Kváča (41. Honzík) – Z. Michálek, T. Pavelka, Kalina, Švrček, Tomáš Dvořák, Nedomlel, Piskáček – Jarůšek, P. Vrána, Říčka – Forman, J. Hlinka, Reichenberg – Kudrna, Klimek, Kumstát – Uher, Černoch, Smejkal. Trenéři: F. Výborný a J. Nedvěd.

Dukla obrala Třinec! V prodloužení rozhodl Anděl

Nováček z Jihlavy v obou předchozích duelech nedal Třinci ani jednu branku a dlouho to tak vypadalo i ve třetím vzájemném utkání. Během základní hrací doby totiž na Horáckém zimním stadionu branka nepadla, proto se muselo prodlužovat. V nastavení ale už po 70 vteřinách rozhodl o dvoubodové výhře Jihlavy povedeným únikem útočník Lukáš Anděl. Jihlava se výhrou nad Třincem bodově dotáhla na Litvínov a díky lepšímu skóre mu dokonce přepustila poslední příčku. Brankář Dukly Lars Volden po 30 zákrocích zapsal druhou nulu v sezoně. Třinec v extralize padl podruhé za sebou.

Marek Zadina (asistent trenéra Třince): "První třetinu jsme hráli dobrý hokej, vytvářeli jsme si šance, měli jsme dobrý pohyb v útočné třetině. Věděli jsme, že zápas v Jihlavě bude moc těžký, půjde o urputný boj. Hráči Dukly jsou silní v osobních soubojích a že se budeme těžko prosazovat v útočné třetině, což se nám potvrdilo. Nevstřelili jsme gól a bez něj se vyhrát nedá. Hráči odmakali zápas výborně, pracovali, ale momentálně nejsme moc efektivní v koncovce. Nepadají nám góly a na to se budeme muset zaměřit. V prodloužení jsme udělali chybu, když jsme se rozjeli od hráče soupeře, který jel do brány."

Petr Vlk (trenér Jihlavy): "Soupeř měl v první části první třetiny výborný pohyb a vytvořil si příležitosti. Pak se to trošku vyrovnalo. Celý zápas byl urputný, přesto jsme si nějaké šance také vytvořili, ale neproměnili jsme je. V závěru jsme se dostali do problémů, před koncem jsme udělali špatné střídání s následným faulem a hráli poslední dvě minuty v oslabení. Soupeř sehrál přesilovou hru velice dobře, ale my jsme do ní dali obětavost. Paradoxně jsme v oslabení ujeli do samostatného nájezdu a mohli jsme vsítit branku, ale bohužel. V prodloužení naopak přišlo špatné střídání soupeře a to už jsme proměnili. Jsme spokojení s body a hokejistům děkujeme. Hráli velice dobře proti takhle zkušeném mančaftu, jako je Třinec, a body proti němu jsou výborné."

HC DUKLA JIHLAVA – HC OCELÁŘI TŘINEC 1:0 po prodloužení (0:0, 0:0, 0:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 62. Anděl.
Rozhodčí: Hejduk, Pešina – Jindra, Rampír.
Vyloučení: 4:3.
Bez využití.
Střely na branku: 24:30.
Diváci: 4017.
Nejlepší hráči: Lukáš Anděl – Martin Růžička.
HC Dukla Praha: Volden – de la Rose, Suchánek, Stříteský, Šidlík, Kajínek, Ulrych, J. Zdráhal – Rys, Skořepa, Jiránek – Čachotský, Zeman, Dostálek – Žálčík, M. Hlinka, Anděl – F. Seman, R. Hubáček, Diviš. Trenéři: Vlk a Zeman.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Krajíček, Linhart, D. Musil, Adámek, L. Kovář, Jank – Martin Růžička, Marcinko, Rákos – Cienciala, Mikulík, Dravecký – Petružálek, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski. Trenéři: Varaďa a Zadina.

Plzeňská šňůra trvá! Mora opět schytala debakl

První dva vzájemné zápasy mezi Plzní a Olomoucí byly jednoznačnou záležitostí. V tom prvním zvítězila Škodovka 10:0, ve druhém zase Mora 5:0. A třetí duel obou soupeřů se tomuto trendu nijak nevymykal. Lídr soutěže zvítězil jasně 6:0, utrhl se zejména ve druhé části, kdy vstřelil čtyři branky. O dvě z tref Škodovky se postaral Indrák, premiérovou trefu v extralize zaznamenal obránce Kaňák. Celek Martina Straky si tak upevnil vedení na čele soutěže, vyhrál počtvrté za sebou a podvanácté z posledních třinácti duelů. Ve všech navíc dokázal bodovat. Brankář Svoboda udržel pátou nulu.

Ladislav Čihák (asistent trenéra Plzně): "Narazili jsme na dalšího nepříjemného soupeře, museli jsme se na ně hodně připravit, jsou silní v defenzivě. Po dobrém napadání čtvrté lajny jsme vstřelili vedoucí gól, to nás do přestávky hodně uklidnilo, potom už to bylo dobré. Ve druhé třetině jsme proměnili šance a odskočili. Jsem rád, že i ve třetí třetině jsme hráli tak, jak jsme chtěli. Musím ocenit Olomouc, že i za takového stavu bojovala. Muselo to být atraktivní i pro diváky. Jsem rád ještě za ten šestý gól, kluky musím pochválit."

Zdeněk Venera (trenér Olomouce): "Výsledek vypadá docela jasně, na šance to ale dle mého tak jasné nebylo, ale Plzeň ukázala, že má ohromnou sílu v ofenzivě. Největší rozdíl byl v produktivitě. Z těch šancí, co jsme si vytvořili, jsme rozhodně měli dát nějaký gól. Dneska jsme vyhořeli v koncovce, oni si vypracovali náskok a pak už hráli v klidu. Musím kluky pochválit za třetí třetinu, bojovali a nezabalili to ani za stavu 0:5, to je tak jediná pozitivní věc za dnešní zápas."

HC ŠKODA PLZEŇ – HC OLOMOUC 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. D. Sklenička, 22. L. Kaňák (Straka, Kratěna), 29. Indrák (Kracík, Stach), 35. Stach (Mertl, J. Kindl), 39. Indrák (Jones), 53. Kratěna.
Rozhodčí: Hodek, Úlehla – Lhotský, J. Svoboda.
Vyloučení: 4:4.
Střely na branku: 28:26.
Diváci: 6003.
Nejlepší hráči: David Stach – Martin Vyrůbalík.
HC Škoda Plzeň: M. Svoboda – J. Kindl, Jones, Moravčík, L. Kaňák, Kvasnička, Čerešňák, D. Sklenička – Schleiss, Mertl, Gulaš – Stach, Kracík, Indrák – Straka, Kratěna, M. Chalupa – D. Kindl, Preisinger, Hollweg. Trenéři: Straka, Vlasák, Hanzlík a Čihák.
HC Olomouc: Konrád (29. Falter) – Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, Rutar, J. Galvas, Staněk – Laš, J. Knotek, Eberle – Burian, R. Vlach, Skladaný – J. Káňa, Strapáč, Macuh – Holec, Mráz, Jergl. Trenéři: Venera, Tomajko a Moták.

Smoleňák vystřelil výhru 35 vteřin před koncem

V obou dosavadních duelech vyhrál Litvínov a i tentokrát si jako první vzala slovo Verva. Po první třetině držela vedení 1:0, které pět minut po přestávce navýšil Černý. Jenže Hradec bleskurychle reagoval Červeným a zásluhou Cingela ke konci druhé části dokonce srovnal. Východočeši byli v laufu a gólem Graňáka šli na startu třetí třetiny poprvé v utkání do vedení, nato ale rychle odpověděli zase Chemici. Když už se pomalu schylovalo k prodloužení, chopil se osudu zápasu Radek Smoleňák, posila Mountfieldu. Někdejší reprezentační kapitán se v premiéře za Hradec trefil 35 před koncem a rozhodl o třech bodech pro svůj tým! Litvínov padl počtvrté za sebou a propadl se na poslední místo tabulky

Radim Rulík (trenér Litvínova): "Za stavu 2:0 jsme uhráli čtyřminutové oslabení, pak se tam stala nějaká chyba při střídání obránců, hned jsme šli znovu do oslabení a inkasovali v něm kontaktní gól na 2:1. Než jsme se z toho vzpamatovali vlastně jsme pak dostali i druhý gól. Druhá třetina z naší strany nebyla dobrá, ve třetí se to trochu zvedlo. Co se týče ofenzívy, možná až na neproměněné přesilovky docela dobré, ale obranná třetina, hlavně v pásmu okolo branky, tam jsme soupeři nabídli dva až tři góly. Nebyli jsme důrazní, to je určitě k zamyšlení, to musíme zlepšit a bránit daleko lépe a obětavěji, zejména proti tak silným soupeřům."

Václav Sýkora (trenér Mountfieldu HK): "Nevstoupili jsme do zápasu dobře, výsledkem toho byla první branka Litvínova. Potom jsem se zlepšili, zvedlo se nasazení a úspěšnost v osobních soubojích. Ve druhé třetině jsme hráli čtyři minuty přesilovku, se kterou jsme naložili hodně špatně a přišel za to trest v podobě druhého gólu. Naštěstí se nám podařilo ještě ve druhé třetině srovnat. Ve třetí třetině jsme vedli 3:2, ale rychle vedení ztratili. Litvínov prokázal velkou sílu v útočné činnosti, měli jsme s tím velké problémy. V závěru jsme byli šťastnějším týmem. Jsme hrozně rádi za tři body a za to, že se nám napotřetí podařilo Litvínov porazit."

HC VERVA LITVÍNOV – MOUNTFIELD HK 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 13. Gerhát (Hunkes, F. Lukeš), 26. J. Černý (Sörvik), 46. M. Hanzl (Hunkes, Trávníček) – 26. Červený (Köhler), 39. Cingel (Džerinš), 45. Graňák (Džerinš, Bednář), 60. Smoleňák (Bednář, Graňák).
Rozhodčí: Šír, Pražák – Frodl, Komárek.
Vyloučení: 4:3, navíc Hanzl (Litvínov) 10 minut.
V oslabení: 1:0.
Střely na branku: 24:29.
Diváci: 4225.
Nejlepší hráči: Jiří Hunkes – Andris Džerinš.
HC VERVA Litvínov: Petrásek – Kubát, Hunkes, Baránek, Sörvik, Z. Sklenička, Gula, L. Doudera – F. Lukeš, V. Hübl, Gerhát – J. Černý, Ihnačák, Vandas – Trávníček, M. Hanzl, Nejezchleb – Matoušek, Válek, Jurčík. Trenéři: Rulík, Stránský a Šlégr.
Mountfield HK: Rybár – Vydarený, Pláněk, Gregorc, Cibulskis, Graňák, Zámorský, F. Pavlík – Berger, Dragoun, Köhler – Smoleňák, Džerinš, Bednář – Červený, Koukal, Látal – Cingel, Kukumberg, R. Pavlík. Trenéři: Sýkora, Hynek a Martinec.

Zlín si výhru nad Libercem dost zdramatizoval

Zlínští hráli třetí domácí zápas v řadě. Jejich cíl byl z nich získat alespoň šest bodů. A Berani se za tím vydali doslova po hlavě. Libereckého brankáře Willa vyhnali z branky už po šestnácti minutách, ze třinácti střel mu totiž dali tři branky. Střídající Janus vydržel s čistým kontem do 32. minuty, kdy ho v přesilovce pokořil Okál. O tři minuty později ale rovněž v přesilovce vykřesal jiskřičku naděje pro Bílé Tygry Kvapil, stejný hráč měl pak prsty v dalším gólů Liberce, kterým ve třetí třetině domácí hokejisty znejistil. Drama pak bylo o to větší, když Jelínek snížil na rozdíl jediné branky. Zlín si ale nakonec těsnou výhru přece jenom uhlídal a poskočil mezi nejlepší šestici.

Martin Hamrlík (asistent trenéra Zlína): "Za stavu 4:0 vypadal zápas možná na světelné kostce jednoznačně. Na co jsme sáhli, to nám tam spadlo, Měli jsme i štěstí, že jsme proměnili šance. Dostali jsme se do vedení 4:0, ale málem jsme o vítězství přišli. Liberec nás neskutečně ve třetí třetině mačkal, síla Tygrů je velká. Musíme poděkovat hráčům, že jsme to se štěstím nakonec vydřeli do šťastného závěru. Měli jsme teď tři náročné domácí zápasy, což bylo na psychiku velmi těžké. Dnešní zápas byl z domácí série určitě nejtěžší, hodně nám pomohly tři góly v úvodní třetině."

Filip Pešán (trenér Liberce): "Vstoupili jsme do utkání velmi špatně, Zlín hrál jednoduchý a účelný hokej, který na nás platil. Dostali jsme v první třetině velmi laciné branky. Poté se těžko hledají další pozitiva. Pokusili jsme se zbytek zápasu o nemožné. V závěru jsme udělali všechno, abychom zápas dostali do prodloužení, Zlín jsme v těchto minutách jasně přehrávali. Bohužel za prvních patnáct minut jsme si body nezasloužili. A power play deset minut před koncem? Náš tlak byl platonický, snažil jsem se něco udělat, co změní průběh zápasu. Možná to bylo hodně bláznivé, ale podobná věc se povedla zlínským trenérům při prvním zápase tady s námi, kdy otočili nepříznivý stav 0:2 nakonec ke dvěma bodům."

AUKRO BERANI ZLÍN – BÍLÍ TYGŘI LIBEREC 4:3 (3:0, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 8. Roberts Bukarts (Honejsek, Petran), 15. J. Ondráček (Gazda, Řezníček), 16. Freibergs (Fořt, Kubiš), 33. Okál (Roberts Bukarts, Honejsek) – 35. M. Kvapil (Bakoš, Redenbach), 53. L. Krenželok (M. Kvapil), 58. P. Jelínek (M. Kvapil, Šmíd).
Rozhodčí: Hribik, Svoboda – Brejcha, Jelínek.
Vyloučení: 5:5, navíc Špaček (Liberec) 10 minut.
Využití: 1:1.
Střely na branku: 32:38.
Diváci: 3008.
Nejlepší hráči: Antonín Honejsek – Marek Kvapil.
Aukro Berani Zlín: Kašík – Freibergs, Žižka, Řezníček, Valenta, Gazda, Petran, M. Novotný – Roberts Bukarts, Honejsek, Okál – O. Veselý, Fořt, Kubiš – J. Ondráček, Fryšara, Šťastný – Illo, P. Sedláček, Klhůfek. Trenéři: Svoboda a Hamrlík.
Bílí Tygři Liberec: Will – Pyrochta, Ševc, Jánošík, Šmíd, Kolmann, Derner, Maier – Ordoš, P. Jelínek, Bakoš – M. Kvapil, Redenbach, L. Krenželok – J. Stránský, Bližňák, Jašek – Lakatoš, D. Špaček, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Trápení nekončí. Chomutov dostal od Dynama pět gólů

Pardubice si chtěly po třech prohrách zlepšit náladu, a proti utrápenému Chomutovu se jim to povedlo. V sestavě už Dynamo mohlo počítat s obráncem Čáslavou. Ten byl u první branky zápasu, kterou vstřelil v posledních zápasech velmi produktivní Petr Sýkora. Chomutov sice kontroval díky Poletínovi, Pardubice ale daly v první části ještě dvě branky a vedly 3:1. Po bezbrankové druhé třetině se ve třetí dvacetiminutovce dvakrát přesně trefil francouzský útočník Treille a bylo rozhodnuto. Skokanův gól už jen korigoval výsledek na konečných 5:2 pro domácí Východočechy. Pardubice tak poskočily zpět mezi deset nejlepších, Piráti padli podesáté z posledních jedenácti duelů.

Pavel Marek (asistent trenéra Pardubic): „Na zápas jsme se velice pečlivě připravili, věděli jsme, že je pro nás velmi důležitý. Hráči výborně dodržovali taktiku a velmi nám pomohli fanoušci, ti nám dodali sílu. Kluci bojovali celý zápas, hráli obětavě a lehali do střel. Byl to skvělý zápas.“

Petr Martínek (asistent trenéra Chomutova): O utkání rozhodla první třetina. Chtěli jsme hrát co nejvíce v pěti, protože jsme věděli, že domácí mají výborné přesilovky. Bohužel jsme udělali zbytečné fauly a potvrdilo se to, co jsme čekali. Na druhou stranu i my jsme hráli přesilovku pět na tři, měli jsme tam tutovou šanci, ale bohužel neproměnili, možná to mohlo vypadat jinak.“

HC DYNAMO PARDUBICE – PIRÁTI CHOMUTOV 5:2 (3:1, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 5. P. Sýkora (Rolinek, Čáslava), 15. Marosz (Rolinek, P. Sýkora), 17. Trončinský (P. Sýkora), 42. Treille (Perret), 50. Treille (Poulíček) – 10. Poletín (Flemming, Lauko), 51. Skokan (Valach).
Rozhodčí: Kika, Fateev – Barvíř, Kis.
Vyloučení: 5:6, navíc Tomica (Chomutov) 5 + do konce utkání.
Využití: 2:0.
Střely na branku: 31:20.
Diváci: 7037.
Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Michal Poletín.
HC Dynamo Pardubice: Kacetl – Trončinský, Čáslava, Cardwell, Wishart, Holland, Mojžíš, Ščotka – P. Sýkora, Marosz, Rolinek – Perret, Poulíček, Treille – M. Kaut, Dušek, Beran – J. Sýkora, Bojko, Vondráček. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.
Piráti Chomutov: J. Laco – Valach, L. Chalupa, Flemming, Dietz, Slovák, Dlapa, Grman – Vondrka, V. Růžička, Tomica – V. Tomeček, Skokan, Koblasa – Lauko, Huml, Poletín – J. Havel, Kůs, A. Dlouhý. Trenéři: Růžička, Martínek a Šťastný.

Kometa si poradila s Bruslaři, gól dal i Süss

Obhájce titulu po listopadové reprezentační pauze vypadl z formy, prohrál sedm z předešlých osmi duelů a propadl se na pátou příčku. Doma proti Mladé Boleslavi ale zabral. Základ tříbodové výhře Kometa položila už v prvním dějství, po kterém vedla 3:0. O jednu z branek se postaral i Jan Süss, který po hattricku v Lize mistrů zaznamenal i premiérový gól ve svém extraligovém debutu. Bruslaři snížili zásluhou Orsavy, poslední slovo v utkání ale měla Kometa, když se 23 před druhou přestávkou prosadil Vincour. Ve třetí třetině už se skóre nezměnilo. Brno tak po dvou zápasech vyhrálo, zato Mladá Boleslav venku počtvrté za sebou nebodovala.

Kamil Pokorný (asistent trenéra Brna): "První třetinu jsme odehráli výborně a byli v ní gólově produktivní. Ve druhé třetině se hra srovnala, soupeř hrozil dlouhými přihrávkami a měl šance. Pro nás byl hrozně důležitý na 4:1 v přesilovce, který nám dodal klid do třetí třetiny. Velké poděkování patří hráčům a skvělým divákům, kteří nás hnali od začátku až do konce."

Viktor Ujčík (asistent trenéra Mladé Boleslavi): "Utkání se nám hrubě nepovedlo. Chtěli jsme vstoupit do zápasu aktivně a zodpovědně, ale to se nestalo. Ráz zápasu učinila naše individuální chyba při prvním gólu. Druhý byl z pohledu domácích pěkný, musím smeknout před mladým Süssem, kterému ke krásné akci gratuluji. Kometa je silný tým, vedla už 3:0, to už se pak těžko otáčí. Druhá třetina nebyla z naší strany špatná, ale víc jak jeden gól jsme vytěžit nedokázali."

HC KOMETA BRNO – BK MLADÁ BOLESLAV 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Mallet (R. Zohorna), 16. Süss (Vincour), 19. R. Zohorna (O. Němec), 40. Vincour (M. Erat, J. Krejčík) – 36. Orsava (P. Musil, Eminger).
Rozhodčí: Hradil, Kubičík – Flegl, Polonyi.
Vyloučení: 2:3.