V Břeclavi se mi plní sen, říká Zdeněk Sedlák. Chytil je pro něj inspirací

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

Konec příprav a dlouhých tréninků, hokejisté české osmnáctky se v pondělí pustí do Memoriálu Ivana Hlinky a zkusí napodobit úspěšné předchůdce, kteří v Břeclavi napsali krásnou kapitolu. "Už se všichni moc těšíme," říká za letošní výběr Zdeněk Sedlák. Zlínský odchovanec, jehož hokejově i lidsky formuje angažmá ve finském Oulu, prošel podobně jako spoluhráči zatěžkávacím testem v sobotním duelu s Kanadou. "Nehráli jme vůbec špatně. Bojovali jsme od začátku do konce, bohužel nám tam nespadlo víc gólů. Soupeři ano, vyhrál. Ale myslím, že to bylo z naší strany dobré utkání," hodnotí.

Fanshop

Mladíci javorových listů předvedli hokej na hranici únosnosti, čeští reprezentanti prošli maximální zatěžkávací zkouškou. "Kanaďané jsou určitě dobří hokejisté, ovšem my jsme s nimi dokázali držet krok. Zápas byl docela tvrdý, hlavně ve třetí třetině, ale podle mě zase nijak extra. Kanaďané hrají trošku jiný styl hokeje, my se jim vyrovnali. Myslím, že tohle určitě zvedne sebevědomí. Do turnaje půjdeme s tím, že můžeme porazit každého," věří Sedlák.

Na Memoriálu Ivana Hlinky se popereme o co nejlepší umístění

Turnaj v Břeclavi je nejen pro něj velkou výzvou. "Jezdíval jsem se do Břeclavi dívat, a teď tady hraju. Takže se mi trochu plní sen. Jsem moc rád, že se na Memoriálu Ivana Hlinky představím," ujišťuje. "Loni jsem se koukal v televizi, osobně jsem tu byl, když turnaj hrál ročník 1997. Trošku tedy vím, co nás asi čeká, že v Břeclavi vždycky byla výborná atmosféra. Každopádně jsem v očekávání, ostatní kluci také. Popereme se o co nejlepší umístění," slibuje.

Hodně důležitý bude pondělní start proti Švýcarsku, osmnáctka si soupeře proklepla během dvou červencových utkání. "Určitě to není špatný soupeř. Oni pečlivě brání a čekají na brejky, tohle si musíme pohlídat. Potřebujeme dát co nejvíc gólů, zlepšit koncovku. Jednoznačně chceme a musíme vyhrát," burcuje. Z hlediště budou Zdeňka sledovat jeho jeho blízcí, především tedy otec, bývalý reprezentační útočník a účastník MS dospělých 2002.

Tatínek je na syna pyšný, ale i přísný. Pořád ti dva vedou debaty o hokeji v podobném duchu, jako když byl mladší Zdeněk malý? "Jak kdy. Někdy se táty zeptám na názor, jindy ne," usměje se. "Ze šampionátu ve Švédsku si ho nepamatuju, tehdy jsem byl malé dítě. Na ledě si tátu vybavím, i když je to už dost dávno." Hokejově si prý podobní nejsou. "Táta byl spíš takový bojovník, já jsem útočník, který zakončuje. Doufám, že budu dávat víc gólů než on," zahlásí. Oba jsou spolu neustále v kontaktu, ačkoli Zdeněk mladší už dvě sezony působí ve finském Oulu. "Ale volám si často. Taťka mě pořád hecuje, abych byl lepší a lepší."

V 15 letech do Oulu? Ze začátku jsem se bál, co tam budu dělat

Do Kärpätu se útočník osmnáctky vydal už v patnácti letech, což není úplně obvyklé. "Ze začátku jsem se trošku bál, co tam budu dělat. Jel tam se mnou děda, který mi hodně pomohl. Postupně jsem si zvykl, teď su v Oulu sám a všechno už je v pohodě." Zapadl do kolektivu, naučil se řeč. Zvykl si. "Mluvím anglicky, z finštiny také umím nějaká slovíčka. Třeba i pár sprostých, co mě naučili kluci z týmu," naznačuje zvesela. Finština je velmi těžký jazyk, nicméně Sedlák už si základy osvojil. "Pokud je potřeba, domluvím se," dodává. 

V Oulu pravidelně sídlila silná komunita českých hokejistů. V minulosti dres týmu oblékali mj. Ujčík, Kratěna, Broš, Machulda, Huml, Eminger. Teď je členem elitního kádru Radek Koblížek. "Hodně mi pomáhá, trávíme spolu spoustu času. Pokecáme si, když je volno, jdeme někam na jídlo. Nebo si něco zahrajeme," děkuje na dálku parťákovi. Koblížek hrál Memoriál Ivana Hlinky před třemi lety, mladšímu krajanovi tudíž mohl předat zkušenosti. "Říkal mi, že se v Břeclavi hraje před parádní kulisou. Že si mám turnaj užít a předvést všechno, co ve mně je."

Ve Finsku je Sedlák spokojený. "Líbí se mi jejich styl hokeje. Hodně se bruslí, hráči jsou rychlejší. Sedí mi to," pochvaluje si. Jakmile slyší dotaz, jestli ho odchod v 15 letech směr sever Evropy změnil, okamžitě kývá na souhlas: "Určitě! Osamostatnil jsem se, nejsem závislý na rodičích." Plány má zřejmé. "V nové sezoně bych chtěl nakouknout do áčka Oulu. Udělám všechno, a uvidíme," povídá.

Tajná meta se jmenuje NHL. "Od nás ze Zlína se teď v draftu prosadil Filip Chytil. Uspěl v prvním kole, což je bomba. Filipovi to moc přeju, je to dobrý kluk. Všem ukázal, že to jde. Já ale teď takhle daleko nemyslím, soustředím se na Memoriál Ivana Hlinky. Na současnost. Máme začátek sezony, stát se může cokoli. Všechno ukáže až čas." doplňuje závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz