Pomoc na způsob Dukly. Junioři dostanou šanci v Litoměřicích, říká Král

Foto: Karel Švec, cslh.cz

V minulosti pomáhala vojenská služby a tradiční Dukly, přechod hokejistů z kategorie juniorů mezi dospělé byl plynulý a efektivní. V současnosti panují jiné společenské podmínky, nicméně problematika je stále velmi žhavá. Hokejový svaz proto reaguje a ve spolupráci se Stadionem Litoměřice spustí projekt na pomoc hokejistům, kteří patří do širšího kádru dvacítky. "Oslovíme vybrané hráče a jejich kluby, aby pravidelně hráli WSM Ligu, trénovali a patřičně se zdokonalovali. Jde o dobrovolnou záležitost, věříme, že se osvědčí," říká šéf svazu Tomáš Král.

Fanshop

V minulých letech platila zřetelná rovnice: do začátku reprezentační osmnáctky jsou čeští mladíci srovnatelní se soupeři, poté ovšem nastává propad. "Přispívají k tomu odchody některých hráčů do zahraničí, jiní nedostávají tolik prostoru v domácích klubech. Finové nebo Švédové jsou na tom pořád výrazně lépe. Svaz před časem zastoupil roli klubů a zavedl určitá opatření, která měla juniorům pomoci. Šlo o povinné starty hokejistů určitých věkových kategorií a také o úpravu soupisek týmů extraligy nebo první ligy," připomíná Tomáš Král.

Letos nastaly další kroky. WSM Liga byla směrem dolů uzavřena, v příštím ročníku nikdo nesestoupí. Představitelé klubů tedy ztratí tradiční obezličku, že mladí musejí počkat s ohledem na malé zkušenosti v bojích o záchranu. "Jde o tříletý krok směrem k MS dvacítek, které budeme pořádat. Naší snahou je, abychom vytvořili prostor pro mladé hráče, proto následuje další projekt. Kluby a vybraní hráči dostanou nabídku, aby junioři hráli v Litoměřicích. Budeme je pak pečlivě sledovat a přát si, aby to přineslo efekt," doplňuje Král.

Odezva je dle Krále překvapivě dobrá, záměr má podporu. Okruh kandidátů vytipovali trenéři reprezentačních výběrů do 20 a 19 let, asistent u devatenáctky Miloš Říha mladší je zároveň hlavním koučem Litoměřic. Hráči, kteří budou souhlasit, a od klubů dostanou zelenou, odejdou do Stadionu na hostování. Jejich profesionální smlouvy dál poběží v mateřských mužstvech, letos půjde o juniory narozené v letech 1998 a 1999. "Ovšem pokud se najde ještě mladší šikovný hráč s potenciálem, může být zařazen také," říká Král s tím, že roli hraje i dostupnost a spádová oblast. Mezi oslovenými hokejisty jsou zatím ti, kteří působí v českých klubech, nabídka však platí i pro moravské. "Kupříkladu Třinec má velmi dobrou farmu, není důvod, aby jeho junioři pendlovali přes celou republiku," doplňuje šéf svazu.

Ambasadorem projektu je Jiří Šlégr, člen výkonného výboru svazu, prezident litvínovské Vervy a v minulosti vynikající obránce. "Já kdysi na vojně nebyl, od 18 let jsem hrál za první mužstvo. Ale Dukly měly obrovský význam. V současnosti panuje větší konkurence, výrazně se zvýšil průměrný věk hráčů, kteří končí kariéru. Mladí to mají těžké, chceme jim pomoci," říká olympijský vítěz z Nagana. Akce má podpořit především kvalitu dvacítky, která na šampionátech poslední dobou doplácela i na to, že v optimální formě nepřijeli krajánci ze zámoří. "Ty hráči, kteří budou nastupovat za Litoměřice, budeme mít pod kontrolou. To je směrem k mistrovství světa určitě důležité," hlásí Šlégr.

Spolupráci vítají také představitelé hokejových Litoměřic. "O podobné možnosti jsme začali přemýšlet už někdy od listopadu. V posledních šesti letech jsme byly farmou Sparty nebo Hradce Králové, mladé jsme zapojovali. Ale WSM Liga je kvalitní soutěž, hráči potřebují určitou úroveň," říká šéf klubu Daniel Sadil. Město na Labi je hokejovou baštou, kdysi tam také sídlila jedna z tradičních Dukel. V nové sezoně bude Stadion spolupracovat s Litvínovem, Spartou a Mountfieldem, kromě juniorů z uvedeného projektu budou v kádru i někteří starší hráči. "Věříme, že těm mladším pomohou a předají jim zkušenosti," doufá Sadil.

V Litoměřicích splňují veškeré podmínky, aby vytipovaní mladíci výkonnostně rostli. "Klub sídli blízko Prahy, má moderní arénu s možností ubytování hráčů přímo na stadionu. Samozřejmostí je stravování, náročný tréninkový proces, prostor k odpočinku," vypočítává Tomáš Král. Hokejisté mohou dál pokračovat také ve studiu. "Většina z nich má individuální plány, kdo ne, a bude mít zájem, Ústecký kraj nabízí hodně možností," zmiňuje. S náklady pomůže město Litoměřice i hokejový svaz. Základní představa se týká deseti až dvanácti členů širšího kádru reprezentační dvacítky, zapojit by se měli v srpnu, kdy Stadion začne s přípravou na ledě. "Pokud se v extraligových týmech někdo zraní, nebo si junioři povedou výborně, je samozřejmě možné, že si je jejich týmy stáhnou. A kluci dostanou šanci v nejvyšší soutěži. Všechno děláme tak, aby to pomohlo především jim," uzavírá Jiří Šlégr.

Hráči, kteří byli osloveni pro rozvojový program v Litoměřicích:

Adam Brízgala (Sparta, loni Muskegon, USHL), Milan Klouček (Pardubice) – Lukáš Doudera (Litvínov), Radek Jeřábek (Sparta Praha), Radim Šalda – Jaroslav Dvořák, Radovan Pavlík (všichni Mountfield HK), Jan Bečvář, Martin Havelka (oba Litvínov), Filip Helt (Litvínov, loni Sarnia, OHL), Matěj Chalupa, Petr Kodýtek, Matyáš Kantner (všichni Plzeň), Vojtěch Komárek (Sparta Praha), Tomáš Pšenička (Sparta Praha, loni New Jersey, USPHL), Filip Zadina (Pardubice).

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz