Po 15 letech v Ottawě změna. Burda už skautoval talenty pro Edmonton

Foto: iSport.cz

13. srpna 2017, 9:10

Václav Jáchim

Velké přestupy se v NHL zpravidla týkají hokejových hvězd, sem tam se ale narodí i některé zajímavé změny na jiných úrovních. Jednu takovou nedávno uskutečnil Václav Burda. Bývalý obránce pražské Sparty a národního mužstva se po 15 letech rozhodl pro odchod z Ottawy, kde zastával pozici šéfa evropského skautingu. Na Memoriálu Ivana Hlinky už tuhle práci dělal pro Edmonton. "Bylo to velmi rychlé, mám za sebou období, kdy jsem hodně zvažoval další budoucnost," potvrzuje.

Fanshop

Pro Senators hledal talenty dlouho, Burda u Senátorů například stál za příchodem obránce Erika Karlssona. Našel řadu dalších talentů. Díky velkému pracovnímu nasazení a oku na mladé hráče získal respekt. Během letních prázdnin uskutečnil své první stěhování v NHL. "V Ottawě mi končila smlouva. Byl zájem, abych pokračoval, situaci jsme řešili během sezony. Nakonec to vyústilo v nabídku, abych pro Senators pracoval jako ředitel hráčských operací," připomíná.

Skvělá šance v Ottawě: Váhal jsem, rozhodly rodinné důvody

Director of Player Personnel, jak se funkce jmenuje v angličtině, je v NHL velmi prestižní. Žádný Čech ji nikdy nezastával, povedlo se to pouze dvěma Evropanům. Burda mohl být z našinců průkopníkem. "Bral jsem to jako velkou poctu a uznání ze strany vedení organizace. Po generálním manažerovi a jeho asistentovi jde o třetí funkci v hierarchii sportovního vedení klubu. Hodně jsem to zvažoval, vím, že by mě nová výzva zase posunula. Byly by to skvělé zkušenosti, jednoznačně skvělá šance," uvědomuje si.

Jenže přesun na vyšší pozici by kromě jiného vyžadoval také pravděpodobné trvalé stěhování do Kanady. "Bylo mi řečeno, že to není nezbytné. Ale pokud to máte dělat pořádně, aby to mělo hlavu a patu, tak dřív nebo později by to k tomu stejně dospělo," hlásí. Volba byla tím pádem složitá. "Vzal jsem si čas na rozmyšlenou. Moc by mě to lákalo, pracoval bych s lidmi, u nichž jsem získal taový respekt, že by mi svěřili tuhle pozici. Ale nakonec převážily rodinné důvody. A nabídku jsem nepřijal," dodává.

Situace pak nabrala jiný spád, paralelně se totiž hlásili zájemci odjinud. "Když jsme jednali s Ottawou, pár jiných týmů se dozvědělo, že jsem bez smlouvy. Ozvaly se mi čtyři kluby NHL s tím, že by měly zájem o spolupráci na bázi hlavního skauta pro Evropu. Tedy na stejné úrovni jako dosud v Ottawě. Nakonec z toho vykrystalizovalo, že buď zůstanu, nebo se domluvím s Edmontonem," popisuje.

Platí druhá možnost. Burda, jenž v klubu strávil 15 sezon, zvedl kotvy, nově je hlavním evropským skautem Olejářů. "Zájem vedení Edmontonu člověka přiměl o těchto věcech přemýšlet. Přístup generálního manažera Petera Chiarelliho, kterého považuji za jednoho z absolutně top odborníků ve svém oboru, mě natolik oslovil, že jsem souhlasil. Chtěl, abych se stal součástí jeho organizace - týmu lidí, s nimiž chce uplatnit svoji vizi, kterou v Edmontonu nastavil. Musím říci, že to pro mě bylo milé milé," říká spokojeně.

Hlinkův memoriál? Výborná akce, všichni skauti si to pochvalují

Akce se narodila teprve nedávno, klub příchod Burdy oficiálně potvrdil minulý týden. A někdejší sparťan se dal hned do práce. "Mám před sebou spoustu úkolů, které musím vyřídit a nastavit," reaguje. Otevřel novou kapitolu, na tu dřívější ale nikdy nezapomene. "V Ottawě jsem byl velmi spokojený. Bylo až neuvěřitelné, jak mě lidi z organizace respektovali a nechali dělat svoji práci. Od Senators přišla nabídka, která se neopakuje, nakonec to všechno vykrystalizovalo tak, že jsem odešel. A nyní už pracuji pro Edmonton."

V nové roli zahájil na Memoriálu Ivana Hlinky. Z hlediště sledoval talenty, mapoval jejich přednosti. Zároveň komunikoval s novými kolegy. Zkrátka naskočil do běžného režimu, na který je roky zvyklý. Symbolicky v zemi, kde je doma. "Hlinkův Memoriál je pro nás důležitý turnaj z toho pohledu, že si člověk udělá obrázek o hráčích, kteří by během sezony měli potenciálně patřit ke kandidátům pro draft." Skauti si v Břeclavi a Bratislavě formovali představy o jednotlivcích, sestavovali první interní žebříčky. Ovšem všechno teprve začíná, v průběhu ročníku bude změn ještě dost. "Je spousta hokejistů, kteří se tady z různých důvodů neprojevili tak, že by vyvolali extrémní zájem. Ale v další fázi sezony se jim může podařit ohromný progres, který znamená velký posun nahoru."

Soupeření v Břeclavi a na Slovensku se stalo tradicí, pro skauty a manažery NHL znamenají letní výjezdy do Evropy příjemné vybočení z určitého stereotypu. "Je to výborná akce, všichni skauti si to pochvalují. Špičkový turnaj, dobrá lokalita. I termín. Navíc obě haly jsou sympatické, v Břeclavi přijdou fanoušci, kteří tomu dají atmosféru. Stalo se to pro nás pravidelnou akcí na startu sezony a každý sem jezdí rád," doplňuje závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz