Plány po olympijské inspekci: kemp v Soulu, generálka proti Finsku

Foto: ourawesomeplanet.com

5. října 2017, 15:00

Václav Jáchim

Kouč Josef Jandač, manažer Jan Černý a kustod Zdeněk Šmíd před několika dny absolvovali inspekční cestu do Koreje, aby posoudili podmínky a zázemí české hokejové reprezentace na olympijských hrách. Dojmy? "Pozitivní. Viděli jsme velkou i menší halu, v nichž proběhne turnaj. Známe parametry kabiny, víme, jak vypadá olympijská vesnice. V Koreji jsme řešili program závěrečného kempu, který jsme posléze upravovali podle aktuálních informací," říká Jan Černý.

Fanshop

Češi poměrně dlouho neznali přesný rozpis hokejového turnaje, potvrzen byl teprve nedávno. Úvodní zápas čeká na olympiádě 15. února, proti hráčům domácí Koreje. Od 7. února proběhne závěrečný kemp v Soulu. "V tento den odletíme z Prahy, uvidíme, jestli klasickou linkou nebo speciálem. Od 8. února budeme trénovat v hale Korejské univerzity, bydlet budeme v hotelu Four Seasons v Soulu," informuje manažer mužstva.

Průvodce i skaut. Martinec předává českému týmu novinky

Jandačovi, Černému a Šmídovi dělal během pobytu v Asii společnost Patrik Martinec, jinak hlavní trenér nejlepšího korejského klubu Anayng Halla. "S Patrikem jsme v kontaktu neustále, máme všechny podstatné novinky včetně těch o korejské reprezentaci," zmiňuje Josef Jandač. Další krajan působí ve vedení zmíněného hotelu Four Seasons. "Generálním ředitelem je Luboš Bárta, který v minulosti hrával hokej, mj. třeba s Markem Malíkem. Díky němu budeme mít veškeré pohodlí, v hotelu je k dispozici regenerace, kvalitní posilovna a podobně," připomíná Černý.

Čeští hokejisté začnou turnaj v hlavní hokejové aréně, vyhnou se tedy stěhování do té menší. "Výběr šaten probíhá podle pořadí IIHF, navíc je třeba připočítat Koreu. Volili jsme jako sedmí, Kanaďané a domácí si vzali rozměrově menší kabiny, my máme prostornější, s krátkou vzdáleností do vedlejší tréninkové haly," přibližuje trenér Jandač. Zástupci českého hokeje si během prohlídky všechno podstatné změřili a zaznamenali na video, dopředu vědí, co je na hrách potká. "Navštívili jsme také olympijskou vesnici, což je v podstatě šest velkých budov. Do arény haly to budeme mít zhruba 10 až 15 minut autobusem," doplňuje Jan Černý.

Halu Anyang Halla mají Rusové, do Pchjongčchangu raději autobusem

Ještě před startem sportovní události v Pchjongčchangu stráví reprezentanti několik dní mimo hlavní olympijské centrum. "Závěrečnou přípravu uskutečníme v Soulu, během kempu sehrajeme 11. února generálku proti Finsku. Zápas proběhne v hale týmu Anyang Halla, která leží v okrajové čtvrti korejského hlavního města. Před hrami ji budou mít pro sebe k dispozici Rusové," zmiňuje Černý. Ve stejný den uvidí zmíněná aréna také odpolední duel sborné proti korejské reprezentaci. Směr Pchjongčchang naberou čeští hráči 12. února. "Zřejmě autobusem, protože rychlovlak není vhodný pro přepravu objemné bagáže," hlásí Černý.

Olympijské hry se pomalu blíží, ovšem v Koreji prý zatím panuje v tomto ohledu klid. "Žádnou sportovní horečku jsme nezaznamenali, ta teprve přijde," reaguje Josef Jandač. Sám to má prý podobné. "Chystáme se na turnaj Karjala, pak bude ruská akce. Za inspekci do Koreje jsme každopádně rádi, viděli jsme toho hodně a získali přehled o všem podstatném. Řešili jsme především zázemí kempu, před hrami to není logisticky jednoduché. Navíc v Koreji není tolik hokejových hal s potřebným vybavením, proto jsme moc rádi, že se podařilo domluvit náš pobyt v areálu Korejské univerzity," pochvaluje si.

V kabinách chyběly záchody, kdy byl Jandač pro Korejce za hvězdu?

Byť se korejský národní tým poprvé v historii probil do elitní kategorie mistrovství světa, hokej není v zemi sportem číslo jedna. "Mají hlavně baseball, basket, fotbal nebo short-track, pro který jsou uzpůsobeny obě olympijské arény. Nejsme rozmazlení, nemáme nijak přehnané požadavky. Ale hokejisté potřebují určité věci, které v Koreji nejsou úplně běžné," upozorňuje Jandač. Jednou z nich byl například počet záchodů v šatnách. "Na short-track stačí jedna mísa, ale když máte v kabině 25 hokejistů, samozřejmě to nevyhovuje. Takže organizátoři všude museli dobudovat pisoáry," jmenuje jednu z odlišností Černý.

Dějiště příští zimní olympiády je pro našince exotickou destinací, trenér Josef Jandač má ovšem s Koreou dostatek zkušeností. V minulosti vedl tamní hokejisty a ve východních končinách pořádal hokejové školy, teď se do téhle části Asie zase po delší odmlce vrátil. "Poprvé jsem do Koreje přijel v roce 1995, bylo to něco úplně jiného než teď. Země se postupem času otevřela světu, je tam spousta Evropanů nebo Američanů. Před 20 lety jsem si připadal jako hollywoodská hvězda. Děti po mně chtěli podpisy jenom proto, že jsem jako jediný neměl šikmé oči," usměje se.

Během pobytu v Soulu a okolí si osvěžil vzpomínky na staré časy, především však soustředil myšlenky na to, co přijde v únoru. "Olympijské napětí ještě necítím, především se hrozně těším. Po posledním mistrovství světa přišla vlna kritiky a negace, což nebylo příjemné. Ale já se koukám dál. Zatím řešíme organizační věci, jinak stále přetrvává dost otazníků. Sledujeme hráče, hodnotíme zápasy. Na přelomu října a listopadu oznámíme nominaci na turnaj Karjala, což bude pro nás první důležitá zkouška," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz