Pěkný hokej nic neznamená, hlásí Vozák. U hráček vidí velké nedostatky

Foto: Martin Voltr

Šesté místo na loňském mistrovství světa vyšvihlo sebevědomí českých hokejistek vzhůru, letošní rok ho bohužel zase srazil. Ze šampionátu ve Spojených státech přivezly neúspěch v podobě poslední příčky, předtím nepostoupily na olympiádu. „Pro mě je to velké zklamání, kolektivu jsem věřil a vím, že hokej hrát umíme,“ říká hlavní trenér Jiří Vozák.

Fanshop

Porážka v posledním zápase spojuje obě poslední mistrovství, konečný pocit bohužel nikoli. Zatímco loni česká reprezentace „pouze“ nevybojovala pátou příčku, byť k ní měla velmi blízko, tentokrát se propadla až na chvost celé elitní skupiny. „Hráčkám jsem řekl, že jsme nesplnili cíl, se kterým jsme sem jeli. To znamená skončit ne osmí, ale aspoň sedmí, a udržet se v elitní skupině,“ říká jednoznačně Jiří Vozák.

Herzigová: Ani jeden cíl jsme nesplnily, je to velké zklamání »

Neúspěch by upřímně bolel mnohem víc, kdyby znamenal automatický pád do nižší divize. Česko sice oficiálně získalo nálepku sestupujícího týmu, nicméně je pravděpodobné, že Kongres IIHF v květnu schválí rozšíření elitní skupiny. To by znamenalo českou záchranu a pro příští šampionát, který hostí za dva roky Finsko, účast deseti týmů místo dosavadních osmi.

„Cíl jsme nesplnili, to je hlavní,“ nenechal Vozák ovlivnit své hodnocení. Větší počet týmů na nejvyšším stupni ženských šampionátů je ale v současnosti rozhodně opodstatněnou myšlenkou. „Asi to bude zajímavější pro druhou skupinu. Bude tam víc zápasů, víc mančaftů bude hrát o sestup.“ Na šampionátu v Plymouthu ukázaly z evropských týmů jednoznačně největší kvalitu Finky, které držely krok se zámořskými velmocemi. Zbývající pětice už byla hodně vyrovnaná.

Postup do semifinále tak možná visel níž než jindy, názorně to předvedly Němky. V neprospěch českého týmu rozhodlo selhání v koncovce. Pouhých 10 gólů ze 169 střel znamená úspěšnost šest procent, nejhorší na turnaji.

„Diváci a lidi říkali, že jsme hráli pěkný hokej. Jenže rozhodující jsou góly. Je pěkné, že zatlačíme každého soupeře do defenzívy, přestřílíme ho, ale když nedáme góly, je to špatné,“ ví český trenér. Pro úplnost, jeho tým měl méně střel než soupeř pouze v jednom zápase, paradoxně v tom jediném vítězném.

Vůbec nejhůř ale vyznívá rozložení brankové potence. Pět gólů dala Tereza Vanišová, čtyři Aneta Lédlová, jeden Kateřina Mrázová. Nikdo jiný než tahle trojka se neprosadil. „Každá z hráček na sobě musí pracovat individuálně. My s nimi nepracujeme celý rok, máme je pouze na nějaké akce. Jsou vidět velké nedostatky,“ přemýšlí Vozák, jenž si stojí za týmovou filozofií.

„Myslím, že jsme nastolili správný směr. Hrát aktivní hokej s častou střelbou a tlakem do branky. Ale na tom se musí pořád pracovat. Co vidím, z našeho týmu se tři čtyři hráčky vyrovnají střelbou ostatním týmům. Všechny jsou na tom střelecky daleko líp, i Švýcarky, Němky. Co se týče pohotovosti střelby, síly, v tom je náš velký deficit.“

Výsledkem letošní sezony jsou dva neúspěchy, na mistrovství světa i předešlé olympijské kvalifikaci. „Pro mě je to velké zklamání, kolektivu jsem věřil a vím, že hokej hrát umíme. Ale znova musím vypíchnout to hlavní: Když se nedají góly, tak se nedá vyhrát. To, že hrajeme pěkný hokej, nic neznamená,“ opakuje Vozák.

Máme výborný kolektiv, říká Škodová. Ale neumíme z toho těžit »

Českému týmu v konečném důsledku nepomohla ani větší sehranost v závěru sezony, kdy už strávil delší čas v kompletním složení. Do té doby trenéři hodně otrkávali mladé hráčky, jinak tomu při narůstajících odchodech těch nejlepších do zahraničí ani nebude. Tohle však není jediná strana mince.

„Se zapojováním mladých jsem spokojený, stále se musí zapojovat a máme vyhlídnuté další. Ale přece jenom ten kolektiv musí držet starší hráčky. A ty musíme rozdělit. S některými zahraničními hráčkami jsem hodně nespokojený, co se týče přístupu mimo led,“ dodává trenér hokejistek Jiří Vozák.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz