Češky končí po další porážce osmé. Sestupu se ale zřejmě vyhnou

Foto: Marek Kratochvíl

(PLYMOUTH, od našeho zpravodaje) České hokejistky končí na mistrovství světa v americkém Plymouthu na posledním osmém místě. Ztratily totiž dobře rozehranou sérii o udržení se Švýcarskem, v rozhodujícím třetím zápase prohrály 1:3. Národní tým je oficiálně sestupujícím týmem, nicméně vzhledem k plánovanému rozšíření elitní skupiny by se pravděpodobně měl udržet i pro příští šampionát v roce 2019. Rozhodne až květnový Kongres IIHF.

Fanshop

Kromě porážky přinesl českému týmu druhý zápas i jednu velkou komplikaci. Klára Peslarová utrpěla otřes mozku, brankářská opora tak musela opustit bránu po 13 odchytaných utkáních na velkých turnajích v řadě. Povolávací rozkaz dostala Blanka Škodová, která do 10. minuty bohužel dvakrát lovila puk ze sítě.

Česká defenziva byla v úvodu ve velkých nedbalkách. Co se nepovedlo v sólu Stalderové (těsně vedle) a Raselliové (břevno), to zvládla do prázdné brány Dominique Rüeggová v přečíslení s Müllerovou. A zatímco první česká přesilovka nevedla ani k jedné střele, Švýcarky tu svou využily zásluhou Aliny Müllerové. Sama projela mezi dvěma obránkyněmi a zblízka zavěsila do růžku – 2:0.

Odpověď na hrozivý scénář naštěstí přišla dostatečně rychle. Češky až ve 12. minutě vyslaly vůbec první kotouč na bránu, a hned byl gólový! Tereza Vanišová přesně zakončila spolupráci s Lédlovou, s pěti góly dotáhla čelo turnajové tabulky střelkyň a snížila na 2:1. Národní tým i díky tomu postupně zvýšil aktivitu a ve druhé třetině hru zcela jednoznačně ovládal.

Několik možností na vyrovnání měla Aneta Lédlová, Švýcarky se prakticky nedostaly do útoku a v polovině hrací doby sáhly k oddechovému času. Na led už od začátku chodilo jedenáct českých útočnic – k prvním třem formacím trenéři točili Vendulu Přibylovou a Michaelu Pejzlovou – a celá sestava si držela velmi dobré tempo. Škodová musela vytáhnout jediný ostrý zákrok proti Rüeggové, při dorážce do odkryté branky byl ale o to důležitější.

O osudu zápasu se rozhodovalo kolem druhé přestávky. Češky před odchodem do kabin nevyužily dvě přečíslení, zvlášť Křížová byla velmi blízko. Naopak hned devět sekund po návratu do hry přišel faul  a Švýcarky za minutu odskočily na 3:1. Z vrcholu rozestavené pětice vypálila Lara Stalderová, puk se před Škodovou možná ještě otřel o jednu z hokejek a skončil v bráně.

Gól vnesl do českých plánů hodně velkou komplikaci, nervozita už byla cítit. První formace spustila v přesilové hře tlak na brankoviště, sedm minut před koncem přišla dokonce 46 sekund dlouhá výhoda pěti proti třem. Vůbec poslední šanci na obrat v ní nevyužila Mrázová. Češky ještě v závěru zkusily krátkou power play, svůj osud už ale nezměnily. Na mistrovství světa tak končí poslední a domů pojedou s velkým zklamáním.

3. zápas o udržení:

ŠVÝCARSKO – ČESKO 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Rüeggová (Müllerová), 10. Müllerová (Schellingová), 42. Stalderová (Allemannová, Müllerová) – 12. Vanišová (Lédlová).
Rozhodčí: Allenová (USA), Höveová (Norsko) – Johanssonová (Švédsko), Linneková (Německo).
Vyloučení: 7:6.
Využití: 2:0.
Střely na branku: 17:19 (8:3, 3:12, 6:4).
Nejlepší hráčky: Phoebe Staenzová – Tereza Vanišová.
Konečný stav série: 2:1.
Švýcarsko: Schellingová – Sigristová, Altmannová, Meierová, Benzová, Zollingerová, Thalmannová, Forsterová, Abgottsponová – Bullová, Raselliová, Staenzová – Stalderová, Müllerová, Rüeggová – I. Waidacherová, Enzlerová, Stiefelová – Rüediová, M. Waidacherová, Allemannová. Trenérka: Diazová.
Česko: Škodová – Kolowratová, Tejralová, Herzigová, Zíková, Zedníková, Horálková, Škrdlová – Polenská, Hymlárová, Křížová – Studentová, Povová, Manhartová – Vanišová, Mrázová, Lédlová – Chmelová, Pejzlová, Přibylová – Bukolská. Trenéři: Vozák a Tejral.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz