Nejen Kahun s Fialou: České kořeny má i hvězda NHL nebo Angličan

Dominik Kahun | Foto: Markéta Křížová

Němci, Kanaďané, anebo Švýcaři: Do zahraničí v minulosti emigrovaly statisíce Čechů a jejich potomci dnes dokonce reprezentují své země na MS v Praze a Ostravě. Někteří z nich umí perfektně česky, jiní se v srdci Evropy dokonce narodili. Kteří hokejisté mají české předky?

Největší hvězdou mezi „krajánky“ je určitě Leon Draisaitl. Už třetím rokem v řadě se v Edmontonu dostal přes sto bodů, z jeho podpory těží Connor McDavid. Táta Peter je rodákem z Karviné, už on ale reprezentoval Německo. Leon trénoval a hrál pod dohledem otce, který pak trénoval i v extralize. Už jako nováček Leon v každé kategorii zaznamenával víc než bod na zápas. V NHL dal gól ještě jako 18letý.

Jeho parťákem byl Dominik Kahun, stříbrný medailista z olympiády v Pekingu 2022 i vicemistr světa z roku 2023. Narodil se v Plané stejně jako český prezident Petr Pavel a startuje již na svém sedmém mistrovství světa – žlutočervený dres obléká proto, že se ve čtyřech letech odstěhoval s matkou do Německa.

„Mám v Česku kámoše, rodinu, táta tam bydlí,“ říkal Kahun loni po postupu do finále MS. Ve statistikách se vyjímá jeho mládežnická sezona 2010/11, kdy Kahun ve 35 zápasech zapsal 237 bodů, Draisaitl nasbíral 223 bodů… Kahun nyní rozdává hokejovou radost v Bernu.

Takže Švýcarsko? Brankář Robert Mayer na letošním MS chybí kvůli zranění, rodáka z Havířova ale pojí dlouholeté přátelství s Robertem Říčkou. Češtinu nezapomněl, svůj příběh popsal loni v Rize ZDE.

Českou maminku má švýcarský talent Attilio Biasca, který hraje v Zugu. Do Prahy ale dorazil jiný hráč s českými kořeny: Kevin Fiala. Dobře si pamatuje na MS 2015, v zápase s domácím soupeřem se letos hned po příletu ukázal trefou pod víko. Syn českých rodičů měl v Los Angeles bod na zápas a smlouvu podepsanou do roku 2029. Na letiště Václava Havla pro něj přijela babička…

V Kanadě pak máme hned tři mladé obránce s českým rodokmenem. Na posledním MS juniorů spousta fanoušků zaregistrovala Olivera Bonka, kterého draftovala Philadelphie.

Syn Radka Bonka by mohl mít český pas stejně jako tvrďák Montrealu Arber Xhekaj. Nedraftovaný hokejista české matky dal o sobě v NHL hodně vědět, se svým důrazem a postavou (193 cm/108 kg) by se hodil i do národního týmu. Co třeba dvojice s Gudasem!

Jenže stejně jako John Ludvig, syn českého emigranta do NHL, taky Xhekaj by musel v extralize odehrát alespoň dvě sezony po sobě, jak říkají pravidla IIHF. Blíže vysvětleno je vše v článku z letošního února.

Polák, Brit i Rakušan

Zpět na domácí mistrovství světa: v brance Poláků předváděl solidní výkony Tomáš Fučík. Bývalý spoluhráč Karla Vejmelky získal polské občanství až letos, aby mohl reprezentovat nováčka elitní divize. Také jeho příběh již máme na Hokej.cz zdokumentovaný.

Podobně jako rakouského střelce Petera Schneidera, jehož rodina s Českem sice nijak propletená není, sám Schenider ale umí skvěle česky, protože maturoval na gymnáziu ve Znojmě. Kromě toho hrál v mládeži za České Budějovice a ještě před třemi lety střílel góly v dresu brněnské Komety. 

To čtyřiadvacetiletý útočník Spojeného Království Sean Norris se narodil v Ascotu u Londýna. S hokejem ale začínal ve třech letech v Hodoníně, odkud pochází jeho matka. V mládí obdivoval Jágra, do Česka jezdil každé léto a oblíbil si české jídlo.  

„Moje celá rodina miluje hokej, hrál ho i můj strejda, takže jdu v jeho stopách,“ řekl sympatický chlapík pro Hokej.cz. Teď hraje v severoirském Belfastu, který v Lize mistrů (CHL) porazil i Pardubice. „Super město, fajn lidi, skvělí fanoušci. A hraje se tam parádní hokej,“ popsal Norris svoje nové bydliště.

Mládežnický hokej hrál i v Písku a Jihlavě: „Ukázalo mi to, že příprava mimo led je mnohem důležitější. Hlavně přes léto. Naučilo mě to disciplínu, jak se profesionálně připravovat. Naučilo mě to tvrdě makat přes léto.“

Starty na MS v Praze pak označil za splněný sen, protože už Norrisův děda si přál mít z vnuka reprezentačního hokejistu. „Znamená to pro mě všechno. Abych byl upřímný, nikdy jsem si nemyslel, že bych se do výběru mohl dostat. Ale tvrdá práce během několika let se mi vyplatila a dostala mě sem.“

„Česky navíc umím docela dobře, během turnaje už jsem si ten jazyk osvěžil. Teď se ve městě cítím celkem sebevědomý, uzavřel Norris.

Za Británii zřejmě bude bojovat i během olympijské kvalifikace v létě – proti Norsku a Dánsku. „Stoprocentně je můžeme porazit. Měli jsme proti nim trochu smůlu, udělali jsme i pár chyb, ze kterých se musíme poučit.“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz