Najde se nový Mrázek? Brankáři budou na kempu řešit svůj svět

Jsou nesmírně důležitou jednotkou hokejových týmů, brankáři zároveň tak trochu žijí ve svém světě, kterému rozumí snad jen oni. Nejlepší čeští mladíci se v polovině července pustí do společného kempu, při němž budou pracovat na individuálním zlepšení a získají také spoustu cenných zkušeností z jiných oblastí. "Metodika chytání je daná, ale naši gólmani nejsou stejní. Každý se vyvíjí a postupně si všechno upravuje podle dynamiky, fyzických předpokladů, bruslení a podobně," vysvětluje Radek Tóth.

Fanshop

Někdejší opora pražské Sparty, Kladna a dalších klubů má maskované muže na starosti v rámci hokejového svazu. Hlavní kouč gólmanů důsledně dbá na rozvoj v důležitých oblastech, společné letní soustředění do koncepce zapadá už delší dobu. Akce navazuje na někdejší specializované přípravy gólmanů., jimiž ještě za společné federace prošli Hašek, Šindel, Lang, Bříza a další hvězdy tohoto specifického řemesla.

Letošní kemp proběhne od 17. do 21. července v Třemošné, na sérii tréninků se budou potit borci, kteří jednou možná navážou na současná esa Petra Mrázka, Michala Neuvirtha, Ondřeje Pavelce, Pavla Francouze nebo Dominika Furcha. "Jde o výběrovou akcí, které se zúčastní třicítka brankářů. Pracovat s nimi bude 15 trenérů, dorazí i odborníci na jiné oblasti. Jsem moc rád, že tohle soustředění můžeme udělat, je pro nás velmi důležité," pochvaluje si Radek Tóth.

Program pětidenního setkání bude hodně náročný. "Dvakrát denně máme led, budeme se věnovat rozvoji brankářských dovedností. Metodika je jednotná, ovšem každý gólman si chytání přizpůsobí podle svých dispozic a předpokladů. Roli hraje dynamika, to, jaký je dotyčný bruslař. A podobně," upozorňuje šéf trenér brankářů. 

Součástí kempu je samozřejmě práce v posilovně. "Zaměříme se mj. na koordinaci, proběhnou cvičení s tenisáky a další věci," hlásí Tóth. Kromě toho se brankáři zúčastní dvou zajímavých přednášek. "První povede Vít Schlesinger, jenž je specialistou na propojení tréninku s optimální stravou, regenerací a patřičnou psychikou. Chystáme také přednášku fyzioterapeuta od pana profesora Koláře, která se bude týkat například kompenzačních cvičení," přibližuje.

Tótha těší, že účast potvrdili i elitní brankáři reprezentační dvacítky Daniel Vladař, Aleš Stezka nebo Jan Růžička. "Všichni letos chytali v Americe, mají zkušenosti, které mohou předat ostatním. Mladým klukům půjdou příkladem, na tomhle jsou naše kempy založené. Nováčci si uvědomí, kam se lze vypracovat, tohle tady bylo vždycky. Když gólmani z nové šestnáctky uvidí kolegy z dvacítky, hodně je to motivuje," kvituje Tóth, který si před lety také zachytal za československou reprezentaci.

Třicítka maskovaných mužů bezpochyby získá zajímavé podněty, informace i důležitá upozornění, co je dobře. A co třeba nikoli. "Na ledě se budeme věnovat hlavně nácviku herních situací, pomohou nám při tom hokejisté výběru do 16 let, která bude mít v Třemošné kemp také," dodává Tóth. Vybraní gólmani se posléze přesunou na soustředění svých věkových kategorií, kde se budou chystat s ostatními hráči. Nová zápasová sezona vypukne nejdřív pro dvacítku, jež si koncem července dvakrát zahraje s mistry světa Finy. Pak se postupně přidají všechny mladší výběry.

Nominace na kemp brankářů v Třemošné (17. - 21. července 2016):

Reprezentace do 20 let:
Daniel Vladař (Boston, NHL), Aleš Stezka (Sioux Falls, USHL), Jan Růžička (Ml. Boleslav), Petr Kváča (Č. Budějovice).

Reprezentace do 19 let:
Adam Brízgala (Sparta Praha), Josef Kořenář (Jihlava), Dominik Groh (Ml. Boleslav), Milan Klouček (Pardubice).

Reprezentace do 18 let:
Jakub Škarek (Jihlava), Tomáš Vomáčka (Mountfield HK), Jiří Patera (Č. Budějovice), Dominik Pavlát (Chomutov), Adam Wolf (Sparta Praha).

Reprezentace do 17 let:
Lukáš Dostál (Kometa Brno), Martin Altrichter (PZ Kladno), Kristian Kolář (Plzeň), Daniel Svoboda (Č. Budějovice), Radek Haas (Ml. Boleslav), Daniel Dvořák (Mountfield HL). 

Reprezentace do 16 let:
Jan Škorpík (Sparta Praha), Lukáš Pařík (Letňany), Jakub Dobeš (Chomutov), Ondřej Chaloupek (Jihlava), Luboš Novotný (PZ Kladno), Tomáš Horák (Zlín), Marek Dvořák, Josef Grgurič (oba Č. Budějovice), Nick Malík (Vítkovice), Vojtěch Nečas (Pardubice), Denis Vacek (Žďár n. S.), Lukáš Pilc (Plzeň).

Trenéři:
Radek Tóth, Jaroslav Kameš, Radek Jirátko, David Kovářík, Jan Lihmann, Jan Littner, Michal Mařík, Václav Fürbacher, Vratislav Vajner, Jiří Sklenář, Radek Haas, Miroslav Brož, Stanislav Hrubec, Jiří Černoch, Václav Pipek.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz