Místo Rusek super bitvy s dorostenci. Zvládli jsme to, říká Zuziak

Foto: Martin Voltr

Koncem srpna české hokejistky do 18 let pravidelně hostily Rusko, letos musely v Roudnici nad Labem najít jinou alternativu. A ta nakonec rozhodně nebyla horší. Spíš naopak. Bitvy proti o rok starším dorostencům Litoměřic a Kralup nad Vltavou pro ně znamenaly velmi těžkou fyzickou prověrku, a to navíc v prvním utkání sahaly po šokujícím vítězství.

Fanshop

Ještě v 53. minutě vedly reprezentantky nad Litoměřicemi 3:2, ale závěr jim vůbec nevyšel a po pěti gólech padly 3:7. Podobně i proti Kralupám inkasovaly čtyřikrát během deseti minut druhé třetiny a nakonec z toho byla porážka 1:6. V netradiční konfrontaci ale o výsledky moc nešlo.

„Pro holky to byly nesmírně těžké zápasy. Kluci jsou samozřejmě silovější, bruslivější, byly to i starší týmy,“ podotýká hlavní kouč Pavel Zuziak, že za oba soupeře nastoupila řada hokejistů ročníků 1999. Regionální liga staršího dorostu je totiž tříročníková. „Přesto myslím, že jsme to zvládli, a výsledky jsou pro nás až kruté. Holky víceméně plnily to, co jsme chtěli. Párkrát nám někde něco uteklo, ale v globálu jsme spokojeni, protože dvojutkání splnilo to, co jsme chtěli. Chtěli jsme hrát pod tlakem, silový hokej,“ vysvětluje.

Od Jihlavy po Rusko, juniorky se praly o dres. Tým zasáhnou odchody »

Bylo vidět, že protivníci donutili české hráčky k obrovskému nasazení. S hrou pod tlakem se minimálně v prvním zápase vypořádaly výborně. „Ten jsme odehráli o něco líp,“ pokyvuje Zuziak. Tempo hry jeho svěřenkyně strhlo. „Určitě. Viděly, že musí mít rychlý přístup k hráčům, puky musí lítat od hokejky, přihrávky musí být přesné. Není prostor na nějaké zbytečné drbání, kličky, a tak dále,“ pokračuje k neduhu, který mladé hokejistky často trápí na úkor přímočarosti.

Ta je na mezinárodní scéně jednou ze zásadních domén nejsilnějších zemí. „Museli jsme hrát jednoduše, rychle rozehrávat. A to všechno holky zvládaly. Byly tam samozřejmě i výjimky, kdy jsme se nemohli vymanit z tlaku, ale to je i dané tím, že ti kluci jsou silnější.“

Všechny hráčky rostou v chlapeckých týmech, nemělo je tedy co překvapit. V dorosteneckém věku už ale fyzické rozdíly vystupují víc a víc. Pro některé reprezentantky byli soupeři o polovinu těžší, přesto si musely v osobních soubojích poradit.

„Holky musely vynaložit obrovské množství sil, aby souboje vyhrávaly. To nás v prvním zápase stálo ten konec. Myslím, že to holkám něco dá, protože potřebujeme umět hrát silově a být agresivní v osobních soubojích. I když kluci byli větší a těžší, tak to holky zvládly dobře,“ chválí Pavel Zuziak. Dorostenci se ale samozřejmě museli krotit. „Nedošlo k žádnému excesu, že by některou z holek dohráli nevybíravým způsobem. Proběhlo to velice férově a holky taky rozdaly pár těl,“ usmívá se. Jen Veronika Lorencová nedohrála druhý zápas kvůli naraženému rameni.

Šampionát juniorek se stěhuje, hrát se bude v Dmitrově »

Rusky tradiční srpnový trojzápas odřekly. Tentokrát vsadily na soustředění v Kanadě, což je dané hlavně finančními prostředky, které na společnou přípravu mají. Z českého pohledu ale není čeho litovat, že sborná nedorazila. „Určitě ne. Ti kluci pro nás byli velkou prověrkou, po fyzické, psychické i hokejové stránce. Holky musely hrát ještě nad svoje možnosti, aby se jim vyrovnali,“ pokyvuje Zuziak.

Zásadní bude, aby si zkušenosti přenesly do rozhodující fáze sezony a bitev proti stejnému pohlaví. Tam už o výsledky naopak půjde. „Potřebovali jsme takové těžké zápasy, protože v sezoně, potažmo pak na mistrovství světa, nás nebude čekat nic jiného než těžké zápasy,“ dodává trenér českých juniorek.

Osmnáctku čeká na začátku září ještě třídenní kemp v Mělníku, kde zkříží hokejky s domácím starším dorostem. Na první turnaj vyrazí v říjnu do finského Kuortane. To všechno už zcela bez hráček ze zahraničních klubů.

ČESKO "18" – SD LITOMĚŘICE 3:7 (1:2, 1:0, 1:5)

Branky a nahrávky: 2. Mlýnková (Machalová, Erbenová), 21. Machalová (Matoušková, Mlýnková), 49. Pejšová (Kotounová, A. Halounová) – 1. Loimecker (Švalich), 9. Vaněk (Chňapko), 53. Fábry (Kamp), 56. Fábry (Kamp), 57. Matuška (France), 59. Švalich (Kamp, Bacílek), 60. Vydlička (Racek).
Vyloučení: 1:4.
Využití: 1:0.

ČESKO "18" – SD KRALUPY NAD VLTAVOU 1:6 (0:1, 1:4, 0:1)

Branky a nahrávky: 35. Mlýnková (Matoušková, Erbenová) – 16. Škrdlant (Marek, Šiška), 21. Richtr (Němec, Smažík), 26. Černý (Pospíšil, V. Hes), 30. V. Hes, 31. Smažík, 58. Richtr (Němec, Střeštík).
Vyloučení: 1:2.
Bez využití.

Soupiska českého týmu

Brankářky:
Kristýna Bláhová (Tábor), Karolína Juřicová (Havlíčkův Brod).

Obránkyně:
Vivien Šmajdová (Karlovy Vary), Magdalena Erbenová (Benátky nad Jizerou), Adéla Škrdlová (Třebíč), Daniela Pejšová (Chomutov), Kristýna Hájková (Skuteč), Anna Kotounová (Tábor), Monika Krčková (Technika Brno).

Útočnice:
Sára Čajanová (Zlín), Anna Fabšicová (Strakonice), Sandra Halounová, Alexandra Halounová (obě Plzeň), Karolína Hornická (Jablonec nad Nisou), Natálie Mlýnková (Hockey Training Institute, Kanada), Veronika Lorencová (Klatovy), Barbora Machalová (Hoosac School, USA), Agáta Sarnovská (Litoměřice), Zuzana Černá (The Winchedon School, USA), Tereza Mazancová (Mladá Boleslav), Sabina Matoušková (Kladno), Patricie Škorpíková (Karviná).

Realizační tým:

Manažer: Lubomír Johan
Hlavní trenér: Pavel Zuziak
Asistent trenéra: Jiří Vozák
Kondiční trenér: Daniel Skalický
Lékař: MUDr. Radim Jünger
Masér/kustod: Marcel Krejsa

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz