Od Jihlavy po Rusko, juniorky se praly o dres. Tým zasáhnou odchody

Foto: Martin Voltr

Na posledních mistrovstvích světa mělo jejich umístění sestupnou tendenci, teď by nepříjemný trend chtěly české hokejistky do 18 let zastavit. I proto spustily přípravu už v červenci. Nový trenér Pavel Zuziak si do Jihlavy pozval nevídaně široké pole 44 hráček. „Budeme se snažit hrát agresivní hokej, založený na velkém důrazu v osobních soubojích,“ předesílá na startu sezony, která vyvrcholí šampionátem v Rusku.

Fanshop

Ženské výběry v minulých letech začínaly přípravu společným kempem individuálních dovedností na začátku srpna, tentokrát v jejich kalendáři chybí. Zato ale adeptky národního dresu vyjely na led už v červenci. A-tým se sešel v Benešově, o týden později pak přišlo na řadu soustředění osmnáctky v Jihlavě.

„Letos jede docela dost holek na střední školu do Ameriky, jedna do Švédska. Chtěli jsme je ještě vidět, i proto jsme udělali kemp tak brzo,“ vysvětluje hlavní kouč Pavel Zuziak. Bylo ale znát, že léto je ještě v plném proudu, a ze dne na den se do hokejového módu přepíná těžko. „Některé holky byly na ledě poprvé, určitě to bylo ještě syrové. Ale chtěli jsme vidět co nejvíc hráček, abychom měli přehled.“ V tomhle ohledu kemp účel splnil.

Na Vysočinu zamířily postupně dvě party, každá čítala čtyři kompletní formace a dvě brankářky. V sobotu se oba „týmy“ postavily proti sobě v modelovém utkání. „Napovědělo nám, jak na tom děvčata jsou,“ říká Zuziak spokojeně. O místo v kádru se praly i hráčky s malými nebo žádnými mezinárodními zkušenostmi, hlavně pro ně šlo o zajímavou šanci. „Bylo vidět, že nikdo nechtěl nic ošidit. Myslím, že do toho daly všechno. Ale přece jenom je to začátek sezony, takže tam od všech byly nedostatky. Každopádně nasazení a morálka při trénincích byly perfektní,“ ohlíží se kouč za třídenní akcí.

Foto: Martin Voltr

Na konci srpna se osmnáctka tradičně sejde na pět dnů v Roudnici nad Labem. Bohužel po dlouhé řádce let odpadne trojzápas s Ruskem, sborná měsíc předem ohlásila, že do Česka nedorazí. Trojice utkání ale naší reprezentaci zůstane, změří síly se dvěma dorosteneckými týmy a s výběrem ženské ligy.

Mezinárodní konfrontace přijde na řadu až první týden v říjnu. Češky opět po roce poletí do Kuortane, kde se střetnou s finskou osmnáctkou i dvacítkou a rovněž s juniorkami Norska. „To pro nás bude dobrá prověrka. Potřebujeme těžké zápasy, protože jenom v těch se můžete zlepšovat,“ ví kouč. A v listopadu snad přibydou další. „Měli bychom sehrát dva mezistátní zápasy.“

Už v minulosti se musel juniorský výběr během roku obejít bez několika hráček ze zahraničí, letos přišla nová vlna odchodů. A to může být komplikací nejen pro přípravné zápasy a turnaje. Vydat se v patnácti či šestnácti letech za moře, to s každým hokejistou trochu zamává a na šampionátu pak nemusí předvést všechno, co umí. „Jsme domluveni, že budeme v kontaktu. I se školou a trenéry, abychom mohli holky sledovat aspoň na dálku,“ ujišťuje Zuziak. Nezbývá než věřit, že parta, která toho spolu hodně odehrála, se na lednové mistrovství světa v Rusku zase sladí.

Foto: Martin Voltr

Do vrcholu sezony zbývá naší reprezentaci pět měsíců. Času na přípravu je ještě dost, ale jak se šampionát přiblíží, i na trenéra možná dolehnou velká očekávání. Pavel Zuziak přišel k ženskému hokeji loni, oťukával se u nejmladšího výběru. S ním nakonec i dosáhl na úspěch, když na Evropském poháru do 16 let v Budapešti získal stříbro.

Osmnáctka už ale znamená přece jen o něco víc. „Je to velká výzva a velká zodpovědnost, sezona má vrchol na mistrovství světa. Na druhou stranu se s Jirkou Vozákem známe, komunikovali jsme spolu o holkách už loni,“ zmiňuje svého asistenta, jenž do letoška vedl český A-tým a navrch má za sebou i rok u juniorek. „Já jsem měl pod dohledem holky ročníků 2001 a 2002, takže je znám. A Vozy zase zná ty starší. V tom nebude žádný problém,“ doplňuje Zuziak.

Letošní tým má velký potenciál. Hlavní zodpovědnost bude spočívat na hráčkách ročníku 2000, ovšem i silný ročník 2001 má hodně co nabídnout. A na mistrovství by se měly (či mohly) dostat i individuality z toho nejmladšího.

Foto: Martin Voltr

Cesta k vysněné medaili ale bude hodně tvrdá, to je jasné. „Určitě musíme pracovat na důrazu v osobních soubojích, důrazu do branky, na střelbě. To jsou věci, u kterých jsme viděli, že máme nedostatky,“ vrací se Zuziak k jihlavskému kempu i tradičním bolestem českého hokeje. „Co se týče herního systému, tam si myslím, že holky nemají problém,“ říká zase k pozitivním stránkám.

Aktuální zkušenosti ženské osmnáctky ovšem vedou k zamyšlení. Nejde o výsledky samotné, hrana mezi úspěchem a neúspěchem na osmidenním turnaji je tenká. Spíš o způsob. Češky na posledních dvou mistrovstvích vypadly ve vypjatých čtvrtfinálových bitvách se Švédskem, respektive Ruskem, a soupeřky je v obou zápasech doslova seřezaly. Jakou roli hrály v obou příbězích rozhodčí, to teď nechme úplně stranou.

„Určitě to je něco, z čeho čerpáme. Budeme se snažit s holkama hrát agresivní hokej, právě založený na velkém důrazu v osobních soubojích. Víme to, zkušenosti z loňska i předloňska jsou takové. Ženský hokej už není tak ženský, jako byl. Trochu se přitvrdilo a my na to musíme zareagovat,“ vzkazuje protivníkům Pavel Zuziak.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz