Král bodování Pech: hezké ocenění, ale úspěchu Sparty se nevyrovná

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

5. března 2017, 15:20

Václav Jáchim

Dlouho to vypadlo, že produktivitu základní části Tipsport extraligy ovládne Petr Vrána, případně Jaroslav Bednář. Vynikající ročník měl Dominik Kubalík, nicméně v únoru nasadil k trháku Lukáš Pech – a králem je právě on. 52 bodů znamená jeho druhý nejlepší výkon v kariéře, před čtyřmi lety měl ještě o čtyři bodíky víc. Stejně jako Jaromír Jágr. "No jo, jenže jemu k tomu stačila polovina sezony. Pak si odešel do NHL a já ho tak tak dotáhl," směje se sparťanský šikula.

Fanshop

Ještě jeden velký rozdíl tady navíc je. Ačkoli Pech v ročníku 2012-13 udělal 57 bodů, jeho Karlovy Vary nepostoupily do play off. "To nebylo moc veselé. Osobní výsledek vás pak tolik nehřeje, protože nemá takový význam. Skončí sezona a nikdo se s vámi skoro neraduje, že vám vyšla jedna individuální statistika. Jo, super. Kluci vám pogratulují. Jenže co z toho? Týmové vítězství má mnohem větší cenu, prožívají ho všichni. Kustodi, hráči, trenéři. Jsou tam emoce a radost v daleko větší míře. Pro nás je teď důležitější, ať vyjde play off, než že má někdo nějakou cenu," povídá upřímně.

Zatímco letos bere za 52 bodů prvenství v extraligové produktivitě, před čtyřmi lety mu ještě lepší bilance nestačila. S neskutečnými 83 body jasně vévodil žebříčku třinecký Martin Růžička. "Měl neuvěřitelnou formu, padlo mu tam všechno, na co sáhl. Měl navíc výborné spoluhráče Radka Bonka s Vencou Varaďou," vzpomíná. Vzápětí sám děkuje na dálku svým parťákům. Hlavně "dvojčeti" Petru Kumstátovi. "On ke mně neodmyslitelně patří, zažili jsme toho spolu hrozně moc. Ve Varech, ve Spartě... On a ostatní kluci mi k tomu hrozně moc pomohli," vzkazuje.

Loni jsem se protrápil základní částí, letos mi to klaplo už od začátku

Pech zářil také v Lize mistrů, kde byl výjimečně produktivní, domácí nejvyšší soutěž se mu povedla neméně dobře. Přehnanou radost nad vítězstvím v bodování od něj ovšem neuslyšíte. "Je to individuální ocenění, které zase tak moc ve výsledku neznamená. Teď nás čeká play off, na to se soustředím víc. Abych se přiznal, bodování jsem neřešil pár týdnů zpátky vůbec, nebyl jsem až tak vysoko, na Petra Vránu, který byl první, jsem ztrácel docela dost. Až tedy poslední týden jsem na to podíval, když se mi nějakým zázrakem podařilo předehnat kluky přede mnou. Beru to tak, že je tím oceněná moje práce. Ale víc bych v tom nehledal," připomene.

S dalším sparťanem Vránou si během posledních dnů a týdnů dělali legraci. Oba chtějí úspěch Sparty, dostih o krále produktivity byl jen důvodem k hecování a legráckám. Jak Vrána nakonec bral, že ho Pech nakonec předstihl? "Byl hodnej, všechno v pohodě," usměje se. "Dost bodů jsme si dělali společně, hráli jsme přesilovku vedle sebe, to byl vlastně základ. Ale hlavně, že se dařilo celému týmu. To je nejdůležitější," hlásí. Z osobního příspěvku má dobrý pocit, to tam je trápení v loňské sezoně, kdy z hlediska gólů a nahrávek jeden čas dost dlouho mlčel. "Tehdy jsem si tím prošel a základní částí se protrápil. Naštěstí pak ale vyšlo play off a letos mi to klaplo už od začátku. Jsem spokojený. Jasně. Ale ne tolik, abych byl spokojený maximálně.“

To nastane v jediném případě. "Chybí to největší. Pohár! Jinak si nemám na co stěžovat. V létě se nám narodila dvojčata, takže doma si od hokeje odpočinu. Teď ještě, aby všechno takhle klapalo na ledě," říká směrem k vyřazovacím bojům. Před rokem byla Sparta blízko titulu. Klub, který je pod obrovským tlakem očekávání, ovšem nakonec padl ve finále s Libercem. Nyní půjdou Pražané za snem znovu, leckdo je má za jedny z největších favoritů.

Série s Kometou bude pikantní. Ale já to beru normálně

Ovšem bude to šichta. Čím vyšší jsou ambice a mínění fanoušků, tím těžší je uspět. "Jasně, ale tohle si vůbec nemůžete pouštět do hlavy. Jste pod tlakem? Nejste? To máte úplně jedno. Musíte se soustředit jenom sami na sebe, ne na to, jak hraje někdo jiný. Neřešil bych, co přijde. Teď máme něco přes týden bez zápasu, trénovat začneme v pondělí. Ale hrát se bude poprvé až 13. března, do té doby se budu snažit, abych měl čistou hlavu," povídá.

Na opačnou stranu barikády se postaví hodně nepříjemný soupeř. Ještě někdy v listopadu by duel Sparty s Kometou Brno aspiroval na složení semifinálové či finálové dvojice, teď bude nejatraktivnějším čtvrtfinálovým kláním. "Fanoušci to hodně vyhecují, z Brna přijede hodně diváků. Nevím, jaká je kapacita na Kometě, asi tam nepustí tolik našich lidí, jako se jejich fanoušků dostane k nám. Ale stejně to bude stát za to. Těším se na atmosféru, bude skvělá."

Ačkoli bude mít soupeření mimořádný náboj, Pech do něj půjde s maximální koncentrací. U hokeje zažil leccos, má titul s Energií. Ví, co může rozhodovat. "Série je asi pro lidi hodně pikantní. Za sebe ale říkám, že to beru úplně normálně. Nechci ze čtvrtfinále dělat něco víc. Je to hokej a série na čtyři vítězné zápasy. Když chcete jít pro pohár, potřebujete zvládnout zápasy se všemi. A čtyřikrát je porazit. Teď před námi stojí Kometa. Abychom postoupili, musíme být zdraví, mít formu a předvádět dobrý hokej. Play off je vždycky otevřené,“ uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz