Zohorna o snu jménem Pittsburgh: Jdu a ukážu, co umím. Nechám tam všechno!

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Poctivě se připravoval na životní šanci. Dřel, pracoval na sobě, víc a víc si věřil. Radim Zohorna udělal v uplynulých měsících ohromný pokrok, byl lídrem Mladé Boleslavi a patřil k nejlepším útočníkům TELH. Teď zvedá kotvy, za několik dní ho čeká boj o uplatnění v Pittsburghu. „Je to velká příležitost. Jdu tam a ukážu, co ve mně je," slibuje urostlý bojovník.

O Kapku lepší hokej

V domácí nejvyšší soutěži si místy dělal, co chtěl. Neúnavně forčekoval, byl silný v situacích jeden na jednoho, perfektně zvládal osobní souboje a také udivoval produktivitou. Jeho souhra s Davidem Šťastným a Máriem Lunterem náramně bavila. Nejmladší z hokejového klanu Zohornových teď ovšem udělal tlustou čáru, jeho myšlenky už míří jinam.

Na jaře podepsal smlouvu s Tučňáky, před několika dny ho klub zařadil na soupisku pro kemp. Sympatický čahoun dobře ví, že další už je jenom na něm. „Udělám maximum. Nechám tam všechno! Ale když to nevyjde, tak se z toho nepodělám," povídá upřímně.

Kdy vyrážíte do zámoří?
V pondělí. Letím osmadvacátého, hned ráno. V Pittsburghu bych měl být někdy odpoledne místního času. Budu čekat na hotelu, měl bych mít nějaké testy a pak vyběhnout na led.

Musíte podstoupit karanténu?
Tu nebudu mít vůbec. Začátkem října jsme měli v boleslavské kabině covid, v klubu mi vytiskli papír, že 90 dní nemusím do karantény. Poslal jsem to do Pittsburghu a tam to vyřídili. Což je dobré.

Kempy NHL budou jiné než dřív. Běžně se jich účastní spousta hráčů, letos ale každý tým smí mít jen čtyři brankáře a šest pětek. Nebyl jste překvapen, že vás Penguins zařadili do užšího kádru?
Moc jsem nevěděl, jak to vlastně bude. Měl jsem informace, že mám letět nějak v listopadu. Pak se to posouvalo. Vůbec jsem nevěděl, že tam nebudou všichni hráči včetně těch z farmy. Uvidíme, jak to v AHL bude, jestli farmy začnou a kdy. Samozřejmě, jsem moc rád, že dostanu šanci. Nebudou tam žádné přípravné zápasy, takže se musím ukázat na tréninku. Věřím, že se mi to povede a udělám první tým.

Když jste po podpisu smlouvy hovořil, že o vás měl Pittsburgh velký zájem, tak tímhle rozhodnutím se to jenom potvrdilo, co říkáte?
Určitě. Jsem za to rád, že měli zájem. A že ho mají pořád. Teď se tam jen dobře ukázat, abych jim potvrdil, že neudělali chybu.

Sledovali vás zástupci klubu v průběhu podzimu?
V Česku přímo ne, na moje zápasy nejezdili. Ale byl jsem v kontaktu s lidmi z Pittsburghu, sledovali mě na dálku. Snad jsem se dobře rozehrál a v kempu to prokážu.

Kdy přesně jste se dozvěděl o přesunu za Atlantik?
Asi týden, možná čtrnáct dní zpátky se začalo řešit, že to má v zámoří znovu začít. Týmy si začaly stahovat hráče. Z klubu mi dali termín, v úterý během reprezentační pauzy jsem hrál za Boleslav poslední zápas. Pak už mi přišla jen letenka, z níž jsem se dozvěděl, kdy poletím. Bylo potřeba ještě dořešit nějaké věci, teď už čekám na odlet.

„Vím, jak do NHL chodili kluci z extraligy, i hodně platní hráči, a po roce se vraceli. Já tam prostě jdu a ukážu, co umím. Snad se to povede."

U Bruslařů jste hrál výborně. Bude to velká výhoda před kempem?
Doufám v to. Ale tam jsou nejlepší hráči na světě, nemohu to brát jen tak, že se mi doma dařilo a bude to dobré. V kempu to může být úplně jiné, je tam úzké kluziště, na které si asi budu trošku zvykat. Smlouvu mám na rok, udělám maximum. Nechám tam všechno! Ale když to nevyjde, tak se z toho nepodělám.

Bezpochyby vám hodně pomohou výkony a produktivita u Bruslařů. Ve 21 utkáních TELH jste posbíral 22 bodů.
Co se týká mých osobních statistik, bylo to dobré. Ale hlavně se dařilo týmu. Navázali jsme na výkony z minulého roku, kdy jsme hráli výborně. Tým je teď silný, věřím, že za mě někdo zaskočí a bude se dařit dál.

Působení v klubu prospělo oběma stranám. Teď jdete za svým snem, ale pocity z letošní extraligové sezony nejsou k zahození, že?
Když to vezmu od začátku, Boleslav mi dala příležitost, prostor a chuť k tomu, abych se zlepšoval. Za to všem moc děkuju. Samozřejmě trenérům, ale i Radimu Vrbatovi s Vencou Nedorostem, že mě sem přivedli a věřili mi. Já se snažil všechno odmakat na sto procent a vyhrát se. Díky nim mohu zkusit zabojovat o NHL. V Boleslavi jsem byl maximálně spokojený, v klubu všechno funguje. Byl jsem tam strašně rád a je moc těžké odcházet. Ale mám příležitost, takže to musím zkusit jinde.

Nabídky z NHL jste měl už dřív, tehdy jste se však rozhodl ještě zůstat a lépe se na zámoří připravit. Je to teď podle představ?
Určitě. V sezoně 2018-19 jsem přecházel z Brna do Boleslavi, bylo třeba si zvyknout. Nebyl jsem v optimální formě. Pak jsem si dal ještě jeden rok, abych se vyhrál a začal si víc věřit. Jsem rád, že jdu až teďka. Jsem o rok starší, budu to vnímat jinak. A jak jsem říkal: když to nevyjde, tak se z toho nezblázním.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

V Penguins už není Dominik Simon, odešel také Dominik Kahun, který mluví česky. V klubu budete bez krajana. Je to nepříjemné?
Je pravda, že v týmu nikoho neznám. Ale s komunikací by neměl být problém. Myslím, že angličtinu umím, půjde o to se rozmluvit. Věřím, že si zvyknu rychle. Že se anglicky naučím ještě lépe a dobře zapadnu.

Jste ve velkém očekávání? Sledujete internet, zajímá vás, jaké jsou novinky ohledně kádru?
Na tohle nekoukám. Všichni tam jsou výborní hokejisté, já budu muset být ještě lepší než oni. Vím, jak tam chodili kluci z extraligy, i hodně platní hráči, a po roce se vraceli. Já tam prostě jdu a ukážu, co umím. Snad se to povede.

Bavil jste se o organizaci i o samotném Pittsburghu s některým z hráčů, kteří tam dřív působili?
Osobně ne, jen jsem si psal s Dominikem Simonem, protože jsem počítal, že tam zůstane. Byli jsme v kontaktu. Ale on pak podepsal v Calgary, tím to padlo.

Česká stopa u Penguins je výrazná. Uvědomujete si, že míříte do klubu, kdy kdysi váleli Jaromír Jágr, Martin Straka, Jiří Hrdina a spousta českých hvězd?
Myslím, že tam jdu za jiných okolností než oni. Oni tam šli jako hvězdy. Já tam jedu s cílem probojovat se do prvního týmu, když se to povede, snad bych alespoň malinko mohl navázat na jiné Čechy. Ale říkám, to jsou úplně jiní hokejisté, hráli v jiné době.

Už jste se byl v Pittsburghu podívat?
To ne. V Americe jsem ještě nikdy nebyl. Jsem na to hodně zvědavý. Co jsem koukal na internet, není to prý moc velké město – aspoň tedy na americké poměry.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Co na to říkají bráchové? Jste prvním zástupcem rodiny, který jde bojovat o NHL.
Jasně, drží mi palce. V jejich letech je samozřejmě těžké se prosadit směrem k NHL, ale třeba Jirka Dopita tam šel až tuším ve třiceti letech. Vždycky je určitá šance, pokud by ten zájem byl, myslím, že by to šli zkusit. Jsme pořád v kontaktu, teď už delší dobu přes internet. Oba bráchové odjížděli do KHL letos později, osobně jsme se viděli naposledy někdy v září. Oba doufají, že se mi bude dařit.

Těšíte se, až osobně uvidíte Sidneyho Crosbyho? Říkal jste, že to je váš vzor.
Jo, je to hezký (usměje se). Ale teďka fakt nevím, jak to bude vypadat, jestli budu mít možnost být s ním v kabině nebo na tréninku. Jsem na to zvědavý. Uvidíme, nechám se překvapit.

Nakolik bude náročné vstřebávat spoustu novinek i pocitů a zároveň se soustředit na boj o první tým?
Bude to těžké. Jelikož kemp trvá jen deset dní, asi tam bude hodně informací a málo času zvyknout si na kluziště nebo na systém. Doufám, že všechno rychle pochopím a lidem z klubu se zalíbím.

Cestuje s vámi do Spojených států přítelkyně?
Letím sám. Bylo by to tak i za normálních okolností, abych se zabydlel. Doufám, že se to postupně uvolní a přítelkyně tam za mnou přiletí.

S čím jste se rozloučil s parťáky v boleslavské kabině?
Hlavně jim přeju, ať makají stejně jako dosud. A aby předváděli dobré výkony. Pokud jim to půjde, vůbec se nebojím, že by se nedostali do play off a v něm nedošli daleko. Kluci se neustále zlepšují, třeba letka Ondřej Najman, Pavel Kousal, Oscar Flynn brutálně vyrostla. Je hezké, jaký obrovský pokrok ti kluci udělali za dva roky. Myslím, že tým na nich brzy bude stát, a zase přijdou jiní. V klubu se všichni zapracují, berou tam dobré kluky. Všechno to má smysl.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz