Změna u slovenské dvacítky: Podkonický rychle skončil, střídá ho Feneš

Foto: Jakub Homoľa / HockeySlovakia.sk

Kolem slovenského trenéra Andreje Podkonického, který dříve hrával za Liberec či Mladou Boleslav, se strhlo poměrně turbulentní léto. To nyní vyvrcholilo jeho koncem u reprezentační dvacítky.

Fanshop národního týmu

Podkonický způsobil v letních měsících na Slovensku velký rozruch, nikoli však na reprezentační scéně. Po mistrovské sezoně měl totiž pokračovat ve Zvolenu, kde mu nadále běžela platná smlouva. Zničehonic však zamířil do Slovanu Bratislava, čímž si neskutečně rozezlil jak zvolenské fanoušky, tak klubové vedení.

Nelíbilo se to ani Slovanu, jenž s ním pozastavil spolupráci až do vyřešení situace. 43letý kouč se nakonec Zvolenu za své jednání omluvil a k týmu z hlavního města skutečně nastoupil.

„Spolupráci jsme ukončili po vzájemné dohodě.“

Těžko soudit, zda má kauza jakoukoli souvislost s nejčerstvější změnou: Podkonický skončil ve funkci trenéra reprezentace do 20 let, kde přitom působil teprve od léta.

„Andreji Podkonickému děkujeme za dosavadní anabázi u reprezentace do 20 let. Věříme, že naše cesty se opět propojí, protože Andrej působí v pozici asistenta Craiga Ramsayho u naší seniorské reprezentace,“ uvedl pro webové stránky Slovenského svazu ledního hokeje jeho prezident Miroslav Šatan.

Foto: Jakub Homoľa / HockeySlovakia.sk

„Spolupráci jsme ukončili po vzájemné dohodě. Klukům chci na mistrovství světa popřát hodně štěstí. Věřím, že dosáhnou na dobrý výsledek, protože potenciál na to mají,“ řekl Podkonický, jenž stihl s týmem tři akce – přípravný kemp v Piešťanech a turnaje Summer Hockey Challenge v německém Füssenu a Memoriál Pavla Zábojnika ve Zvolenu.

Najít náhradu ale nebylo pro vedení slovenského svazu až tak složité. A o záplatu jde snad jedině z časového hlediska. Ke dvacítce nastupuje Ivan Feneš – stávající kouč osmnáctky, jenž v létě dovedl Slovensko k historickému stříbru na Hlinka Gretzky Cupu a aktuální juniorskou generaci zná asi líp než kdokoli jiný.

„Protože nás mistrovství světa čeká už za necelé tři měsíce, museli jsme na vzniklou situaci okamžitě reagovat. Volba padla na Ivana Feneše, který vzhledem k víceleté trenérské práci v systému slovenských mládežnických reprezentací zná současný juniorský ročník velmi dobře. To je při tvorbě nominace velmi důležité,“ ví Miroslav Šatan.

„Nenazval bych naší skupinu těžkou, ale atraktivní. Každý zápas může přinést skvělý hokej. Po konfrontaci s nejlepšími dlouho voláme, teď je máme.“

Feneš má před sebou v listopadové reprezentační přestávce turnaj čtyř zemí v Norsku, na začátku prosince pak odstartuje s dvacítkou finální přípravu na šampionát.

Slováci od senzačního bronzu v roce 2015 patřili pravidelně mezi nejslabší týmy mistrovství světa, pokaždé se ale vyhnuli sérii o záchranu a skončili na sedmém či osmém místě. V nejbližších letech už se od nich bude čekat víc.

Díky Kňažkovi, Slafkovskému, Nemcovi, Dvorskému i dalším talentům by už letos mohli pozlobit favority. V náročné základní skupině v Red Deeru vyzvou Rusy, Švédy, Američany a Švýcary.

„Hokejovou terminologií bychom mohli říct, že jdu na hostování, protože na nejbližší dvě akce se přesouvám k juniorům. Prioritně však nadále zůstávám trenérem osmnáctky. Když mi přišla nabídka od Mira Šatana, reagoval jsem pozitivně, neboť v hierarchii reprezentací jde o druhou nejvyšší,“ řekl Ivan Feneš.

Hlavní starosti u osmnáctky ho čekají až později. V dubnu budou Slováci bojovat o návrat do elitní skupiny mistrovství světa, nad protivníky by měli dominovat minimálně rozdílem třídy. Do Nového roku bude mít tým na povel českým fanouškům velmi dobře známý Boris Žabka, jemuž pomůže kouč sedmnáctky Roman Sýkora.

Feneše mezitím čeká větší výzva. „Juniorský šampionát je za dveřmi a hodně se na něj těším. Věřím, že spolupráce nejen v realizačním týmu, ale i s hráči bude na vysoké úrovni a že slovenským fanouškům uděláme během Vánoc hodně radosti,“ vzkázal závěrem na stránkách hockeyslovakia.sk.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz