Zlatý hattrick nebude, Švédové jedou domů! Na Rusy jdou Finové

Foto: iihf.com

23. května 22:38

Adam Bagar

(KOŠICE, od našeho zpravodaje) Hokejisté Švédska na zlatý hattrick nedosáhnou. V Košicích nezvládli závěr derby s Finy a po porážce 4:5 v prodloužení cestují domů. Finským hrdinou se stal útočník Sakari Manninen, který vystřelil semifinále s Ruskem.

HokejkaTV

Severské derby začalo pěkně zostra. Kdo do hlediště dorazil jen o trošku později, přišel o dva góly. Přesně po minutě hry přetavili Finové svůj tlak ve vedoucí branku. Niko Mikkola dostal přihrávku od Pesonena a jeho parádní rána skončila až za zády Lundqvista – 1:0.

Radost Finů vydržela ani ne dvě minuty. Nylander v přesilovce našel přesně Johna Klingberga a ten střelou z první trefil odkrytou část brány – 1:1. Do kabin šli spokojenější Švédové. Pokus Ekmana-Larssona nejdřív tečoval Patric Hörnqvist, pak nešťastně Jokiharju – 1:2.

Hned po 25 sekundách ze druhé třetiny přišel další švédský úder, Ellias Pettersson předvedl šikovnou individuální akci, kterou zakončil nechytatelně na zadní tyč – 1:3. Druhý tým košické skupiny se ale nevzdal a ještě do poloviny zápasu stihl dvěma góly srovnat krok.

Nejdřív Petteri Lindbohm propálil švédského gólmana parádní střelou od modré – 2:3. A za další čtyři minuty dostal puk do ideální palebné pozice Jani Hakanpää a trefil se přesně nad beton Lundqvista, který přes jednoho z clonících Finů nejspíš nic neviděl – 3:3.

Finové byli aktivnější, ale stejně znovu ztráceli. Tvrdou ránu Erika Gustafssona od modré sice nejdřív sudí jako gólovou neoznačili, ale po konzultaci s kolegou u videa ukázali na středový kruh a čas se musel vracet. Pumelice se totiž odrazila od kamery v brance – 3:4.

Hráči v modrých dresech se tlačili za vyrovnáním, soupeře přestříleli a byli za to náležitě odměněni. Při hře bez gólmana se po několika dorážkách na brankovišti nejlíp zorientoval kapitán Marko Anttila – 4:4. Dramatickou bitvu tak muselo rozseknout až prodloužení.

Z něj ukrojilo jen 97 sekund, když to vzal na sebe Sakari Manninen a střelou k vzdálenější tyči rozpoutal finské oslavy. Suomi se těší ze semifinále, v němž vyzvou Rusko. Tre Kronor po dvou zlatech překvapivě končí už ve čtvrtfinále a Češi uhájili svůj zlatý hattrick.

Výsledek večerního čtvrtfinálového utkání MS 2019 v Košicích: 

FINSKO – ŠVÉDSKO 5:4 v prodloužení (1:2, 2:2, 1:0 – 1:0) 

Branky a nahrávky: 1. Mikkola (Pesonen, Manninen), 26. Lindbohm (Manninen, Pesonen), 30. Hakanpää (Manninen), 59. Anttila (Ojamäki, Lehtonen), 62. Manninen (Lankinen) – 3. J. Klingberg (W. Nylander, Wennberg), 17. Hörnqvist (Ekman-Larsson, A. Larsson), 21. E. Pettersson (Landeskog, Ekman-Larsson), 40. E. Gustafsson (Landeskog, Wennberg).
Rozhodčí: Iverson (Kanada), Gofman – Šišlo (oba Rusko), Hancock (USA).
Vyloučení: 2:0.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 32:18 (7:7, 13:7, 11:3 – 1:1).
Diváci: 6 304.
Nejlepší hráči: Sakari Manninen – Erik Gustafssson.
Finsko: Lankinen – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Tyrväinen, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kuusela, Sallinen, Savinainen – Anttila, Lammikko, Kiviranta. Trenéři: J. Jalonen, Manner a Pennanen.
Švédsko: H. Lundqvist – Ekman-Larsson, A. Larsson, Ekholm, J. Klingberg, E. Gustafsson, M. Pettersson – W. Nylander, Wennberg, Hörnqvist – Landeskog, E. Lindholm, E. Pettersson – Eriksson, Lander, A. Kempe – Rasmussen, Krüger, Bratt – Lindblom. Trenéři: Grönborg, Garpenlöv a Popovic.

 

Další program MS

Sobota 25. května – semifinále:
15:15 Rusko – Finsko (Bratislava)
19:15 Kanada – Česko (Bratislava)

Neděle 26. května:
15:45 Utkání o bronz (Bratislava)
20:15 Finále (Bratislava)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz