Zlato po 8 letech! Finům Bratislava svědčí, Kanaďany složil obr Anttila

Foto: Alena Zapletalová

26. května 22:29

Adam Bagar

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Švédská nadvláda končí, ale severská nikoliv. Podceňovaný finský výběr si po Švédsku a Rusku vyšlápl ve finále na Kanadu a slaví senzační ZLATO! Čekal na něj dlouhých osm let, naposledy se radoval právě ve slovenské metropoli.

HokejkaTV

Nechybělo mnoho, aby se oba finalisté loučili už ve čtvrtfinále. Finové se v severském derby zachránili trefou v čase 58:31, Kanaďané proti Švýcarsku dokonce trefou 0,073 sekundy před koncem. V semifinále pak hráči Suomi zaskočili Rusy, javorové listy si poradily s Čechy.

Finové, posilněni dvěma výhrami nad favority, byli v úvodu nebezpečnější. Nejdřív Kiviranta ani nadvakrát nepřelstil Murrayho, následně kanadského brankáře nepřekonal ani Kaski, který měl k dispozici trestné střílení poté, co Stone musel faulovat unikajícího Sallinena.

Jako první ale udeřila Kanada. Shea Theodore na modré zachytil kotouč, projel kolem tří Finů, dostal se do ideální střelecké pozice a zamířil přesně do horní části Lankinenovy klece – 1:0. Další gól už v nervózní první třetině, v níž rozhodčí rozdali pět menších trestů, nepřišel.

Finsko se dočkalo na startu druhé části, kdy rychle využilo přesilovku. Ojamäki postrčil kotouč na Manninena, který našel volného Marka Anttilu a ten střelou mezi nohy propálil Murrayho – 1:1. Stejný hráč zanedlouho trefil tyčku, stejně jako na konci třetiny Kanaďan Dubois.

Skóre velké bitvy se opět měnilo až v čase 42:35. Znovu to byl finský kapitán a dlouhán, kdo využil Savinainenovy nahrávky a střelou k bližší tyči otočil výsledek – 1:2. Hráči v modrobílém zase spoléhali na fantastického Kevina Lankinena, který už víc než gól Kanadě nedovolil.

Zámořský tým měl přitom ve třetí části velký tlak, finskou klec zasypal 21 ranami, ale žádná z nich se neujala. Naopak poslední slovo měl Harri Pesonen – 1:3. Kanaďanům už nepomohla ani hra bez brankáře, končí stříbrní. V Bratislavě stejně jako před osmi lety vládli Finové.

Výsledek finále MS 2019 v Bratislavě: 

KANADA – FINSKO 1:3 (1:0, 0:1, 0:2) 

Branky a nahrávky: 11. Theodore (Mantha, McCann) – 23. Anttila (Manninen, Ojamäki), 43. Anttila (Savinainen), 56. Pesonen (Tyrväinen, Hakanpää).
Rozhodčí: Björk (Švédsko), Tufts (USA) – Lazarev (Rusko), Lhotský (Česko).
Vyloučení: 3:4.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 44:22 (15:9, 8:10, 21:3).
Diváci: 9 085.
Kanada: M. Murray – Nurse, Severson, Stecher, Chabot, Fabbro, Theodore, P. Myers – Marchessault, Dubois, Mark Stone – Cirelli, Couturier, S. Reinhart – McCann, Turris, Mantha – Henrique, D. Strome, Joseph. Trenéři: Vigneault, Muller a Ruff.
Finsko: Lankinen – Lehtonen, Ohtamaa, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Koivisto, Hakanpää – Rajala, Tyrväinen, Ojamäki – Pesonen, Manninen, Kakko – Savinainen, Sallinen, Kuusela – Kiviranta, Lammikko, Anttila. Trenéři: J. Jalonen, Manner a Pennanen.

Konečné pořadí MS 2019 v Bratislavě a Košicích:

1. Finsko
2. Kanada
3. Rusko
4. Česko
5. Švédsko
6. Německo
7. USA
8. Švýcarsko
9. Slovensko
10. Lotyšsko
11. Dánsko
12. Norsko
13. Velká Británie
14. Itálie
15. Francie
16. Rakousko

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz